ESTROGEN - hormon, který ovlivňuje ženské tělo | FEMINUS - přírodní doplněk stravy pro ženy

ESTROGEN - hormon, který ovlivňuje ženské tělo

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
ESTROGEN - hormon, který ovlivňuje ženské tělo

Základním ženským hormonem je právě estrogen. V těle jej mají všechny ženy, ale v mnohem menší míře také muži. Patří do skupiny steroidů, estrogeny pronikají buněčnou membránou a vážou se na estrogenové receptory uvnitř buněk.

Estrogen se tvoří ve vaječnících, ve žlutém tělísku a v placentě. Jeho malé množství vzniká také v nadledvinkách, tukové tkáni, prsech a v játrech. Přijímat ho můžeme ale také v potravě, potravinových doplňcích nebo lécích.

Estrogen provází ženy celý život

Pro zdraví ženy je estrogen velice důležitý, zajišťuje totiž funkčnost reprodukčního systému, pravidelnost menstruačního cyklu i to, že ženy vypadají jako ženy. Právě díky estrogenu dochází k rozšiřování boků, růstu prsou i k tomu, že mají ženy méně ochlupení než muži.

Estrogen pomáhá vyvíjet děložní sliznici, řídí ovulaci a podporuje zrání vajíčka a je nezbytný během těhotenství. Produkce estrogenu chrání naše kosti i cévy a ovlivňuje libido. Ovlivňuje a zrychluje metabolismus a tím i to, jak naše tělo dokáže spalovat tuky.

Ženy s estrogenem žijí, aniž by si uvědomovaly jeho nezbytnost. To se ale změní s příchodem menopauzy, kdy jeho hladina začne klesat a právě proto začnou pociťovat často nepříjemné projevy, jako jsou návaly horka, noční pocení, náladovost, problémy se spánkem nebo snížení libida.

Druhy estrogenu

Estradiol, estriol a estron – to jsou tři druhy estrogenů. K jejich produkci dochází v různých částech těla a v různých obdobích života i ženského cyklu se mění jejich hladina. Dohromady tak vyvažují zásoby estrogenů v průběhu života podle aktuálních potřeb.

K produkci estradiolu dochází ve vaječnících. Jeho hladina začíná stoupat během menstruace a napomáhá tak zrání vajíčka a tvoří ovulaci. Má vliv na růst ženských pohlavních orgánů. Důležitý je během těhotenství, kdy zajišťuje miminku normální krevní oběh. V těhotenství jeho hladina stále stoupá a vrcholu dosáhne těsně před porodem a pomůže tak snížit krvácení při porodu.

Hlavně v těhotenství je důležitý estriol. U žen, které nejsou těhotné, se vyskytuje ve stejné míře jako u mužů nebo u žen po menopauze. K jeho tvorbě dochází v placentě a jeho hladina narůstá od osmého týdne těhotenství až do porodu.

Další druh estrogenu, estron, je z této trojice estrogenů nejslabší. Je potřeba hlavně v období menopauzy, když už nejsou aktivní vaječníky.

Optimální hladina estrogenu

Množství estrogenu neustále kolísá, rozmezí jeho optimální hladiny v ženském těle je 43 – 180 pg/ml. U mužů je jeho hladina samozřejmě o dost nižší. Aby mohlo naše tělo fungovat tak, jak má, musí být hladina estrogenu i dalších hormonů v rovnováze. Pokud vše funguje správně, tělo ví, jaké množství estrogenů potřebuje a samo si ho reguluje.

Potížím spojeným s nedostatkem či naopak nadbytkem estrogenu je možné předcházet zejména zdravým životním stylem a přístupem ke svému tělu. I když ale žijete zdravě a máte dostatek pohybu, může se stát, že hormony ve vašem těle mohou začít z různých důvodů trochu zlobit. Jak poznat a co dělat v případě, kdy máte estrogenu nadbytek nebo naopak vašemu tělu chybí?

TIP: Vyzkoušejte FEMINUS - přírodní doplněk stravy určený pro ženy v období menopauzy. Tento český doplněk stravy obsahuje bohatý mix vitamínů, minerálů a extraktů z bylin bojující s něpříjemnými příznaky ženského přechodu jako jsou návaly horka, noční pocení, ztráta energie a přibírání na váze. FEMINUS je nyní v akci s dopravou zdarma po celé ČR.


Koupit v akci

Když je estrogenu nadbytek

Pokud je ve vašem těle estrogenu příliš, dostaví se tyto projevy: nepravidelný menstruační cyklus, snížení libida, výkyvy nálad, oteklá a bolestivá prsa, úbytek vlasů, bolesti hlavy, problémy se spánkem nebo únava.

Dalším z příznaků mohou být časté migrény, pigmentové skvrny nebo bolestivé stavy při menstruaci. Tyto příznaky není dobré podceňovat, dlouhodobě zvýšená hladina estrogenu totiž může způsobit rakovinu prsu.

Jak hladinu estrogenu v těle přirozeně snížit?

Zaměřte se na svůj životní styl, pokuste se zhubnout, omezte nebo ideálně úplně vynechejte alkohol a kofein. Začněte více odpočívat, a pokud to jde, vyhýbejte se stresovým situacím.

Když estrogen v těle chybí

Stejně jako jeho nadbytek, i nedostatek estrogenu tělo signalizuje několika projevy. Dochází ke snížení libida, vaginální suchosti, nepravidelné menstruaci a častým infekcím močových cest. Dalším z projevů nedostatku estrogenu může být špatná nálada či deprese.

Ženy s nedostatkem estrogenu v těle mohou pozorovat také zmenšení ňader, ochlupení v oblasti tváře, návaly horka, zhoršení stavu pleti nebo problémy s pamětí. Tyto ženy mají problémy s otěhotněním a dokonce mohou o menstruaci úplně přijít.

Nízká hladina estrogenu sebou nese také zdravotní rizika. Způsobuje totiž horší schopnost těla reagovat na léky proti srdečním chorobám. Typickým obdobím, kdy k úbytku estrogenu v těle dochází přirozeně, je menopauza.

Jak hladinu estrogenu v těle zvýšit?

Je důležité zamyslet se nad důvodem, proč máte estrogenu málo a odstranit faktory, které to mohou způsobovat. Důvodem může být stres, špatné stravovací návyky, přísné diety, málo spánku nebo nadměrné cvičení.

Zkuste více odpočívat, jezte zdravě a pravidelně, i za cenu, že trochu přiberete. Vyhněte se stresu a do svého jídelníčku zařaďte potraviny, které přirozeně zvyšují hladinu estrogenu v krvi. Jedná se o lněná semínka, sóju, čočku, cizrnu, rajčata, kokosový olej, mrkev, batáty nebo třeba chia semínka.

Je také dobré vyhnout se chemicky zpracovanému masu, kofeinu, polotovarům a jídlům z fastfoodu. Jezte co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny, a zaměřte se na chemicky neošetřené a hormonálně neupravené potraviny. Vliv na hormony v našem těle mají totiž také pesticidy, které jsou používané při pěstování potravin ve velkých produkcích.

Závěr

Estrogen má na ženské tělo zásadní vliv a provází nás celý život už od puberty. I proto je důležité problémy s hormony nepodceňovat. V případě, že trpíte příznaky nadbytku nebo nedostatku estrogenu, nenechávejte nic náhodě a navštivte svého lékaře, který dokáže zjistit, jak na tom s estrogenem v těle jste. Hladina hormonů se dá přesně měřit odebráním krve a následným laboratorním vyšetřením.

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

Zpět na BLOG