Maca a její podivuhodné účinky na ženské tělo

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
Maca a její podivuhodné účinky na ženské tělo

Obsah článku:

1. Druhy podle barvy kořene
2. Pomoc s neplodností v menopauze
3. Přírodní životabudič
4. Jak se Maca užívá?
5. Závěr


Může se pyšnit tím, že patří mezi superpotraviny, ale také mezi afrodiziaka a adaptogeny (rostlinné produkty zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím). Souhrnně by se dalo říci, že Maca peruánská celkově posiluje psychickou i fyzickou kondici a zároveň je účinným afrodiziakem.

Maca je jednou z nejpodivuhodnějších rostlin jižní Ameriky, kterou cíleně konzumovali už staří Inkové před 6 000 lety. Patří mezi nejstarší a nejdéle pěstované rostliny, ale zapomenuta není ani dnes.

A pyšní se i dalším „nej“, je totiž jednou z nejvýše pěstovaných rostlin. Roste v Andách ve výškách od 3 000 až po 4 500 m. n. m.

V naší domovině je známá jako Řeřicha peruánská, Maca horská nebo také peruánský nebo brazilský ženšen. Protože stejně jako známější ženšen asijský je Maca všestranná a pomáhá tam, kde je zrovna potřeba.

Aby rostlinka přežila v drsné a nepropustné vysokohorské krajině, čerpá z půdy tolik živin, vitamínů a minerálů, kolik jen pojme, a to z ní pak činí velmi silnou a účinnou.

Maca je dvouletá asi 15 cm vysoká rostlina. Má podlouhlé listy a miniaturní světlé květy. Jejím plodem je oválný lusk, který nás ovšem nemusí příliš zajímat. Nejdůležitější je na ní to, co nejde vidět – kořen.

Druhy podle barvy kořene

Její kořen vzhledově připomíná řepu, a právě v něm jsou koncentrované výživové složky. Známe mnoho botanických odrůd Macy peruánské, které se od sebe liší barvou. A tak není výjimkou, že se setkáme jak se světlými odrůdami, tak i s těmi tmavšími.

Nejčastěji má barvu podobnou bramboře, ale existují i varianty s kořenem bílé, růžové, žluté, červené nebo fialovo-černé barvy.

Světlejší druhy jsou sladší a oblíbenější pro svou chuť. V Peru se z nich vyrábějí různé pudingy, pasty nebo džemy. Čím tmavší kořen, tím hořčejší chuť, ale také větší účinky.

Nejsilnějším typem Macy je česky zvaná Maka černá, neboli Maca negra. Má fialovo-černou barvu a silný vliv na hormonální rovnováhu, potenci, psychickou odolnost, imunitu, libido ale také na paměť a koncentraci. Právě tento černý ekotyp má silné antioxidační účinky a pomáhá při dlouhodobém vyčerpání organismu.

Horská Maca má pozitivní účinky na hormonální, imunitní a nervový systém. Kořen žluté barvy působí v sexuální oblasti, zvyšuje plodnost, libido i erekci a pomoci může i při zvládání průvodních projevů menopauzy.

TIP: Hledáte kvalitní extrakt z kořene Macy doplněný o další bylinky, vitamíny a minerály? Vyzkoušejte FEMINUS - přírodní doplněk stravy určený pro ženy v období menopauzy. Tento český doplněk stravy obsahuje kromě kvalitního extraktu z Macy bohatý mix vitamínů, minerálů a dalších extraktů bojující s něpříjemnými příznaky ženského přechodu jako jsou návaly horka, noční pocení, ztráta energie a přibírání na váze. FEMINUS je nyní v akci s dopravou zdarma po celé ČR.

Koupit v akci

Pomoc s neplodností i v menopauze

Toužíte po dítěti, ale vaše cesta vás k vytouženému potomkovi stále nevede? Zkuste to s Macou, která je užívána jako podpůrný prostředek při léčbě neplodnosti, a to nejen žen, ale i mužů. 

Může zvýšit pravděpodobnost početí a zároveň posiluje psychickou odolnost a působí při duševní vyčerpanosti a stresu, který bohužel marnou snahu o dítě často provází.

Její účinky na plodnost potvrzují i některé výzkumy. Byla například provedena studie na laboratorních myších, kterým byl podáván prášek z Macy. Samičkám dozrával větší počet vajíček, u samců se zase výrazně zvýšil počet spermií.

V jiné studii zase tablety s práškem z Macy užívali muži, kteří po čtyřech měsících vykázali vyšší objem spermatu i vyšší pohyblivost spermií, přitom jejich hormonální hladiny zůstaly nezměněny.

Maca má i další účinky, které ocení hlavně ženy. Patří mezi ně pomoc s úpravou menstruačního cyklu i zvládání projevů menopauzy, jako jsou návaly horka, noční pocení nebo podrážděnost.

Provedené studie naznačují, že tento téměř zázračný kořen pomáhá s ochranou našich kostí a je všeobecně známo, že se se zvýšeným rizikem osteoporózy potýkají právě ženy po menopauze. Těm může Maca pomoci také se snížením krevního tlaku.

Přestože se nejedná o hormon a v Mace nenajdeme fytoestrogeny ani látky podobné hormonům, díky alkaloidům, které obsahuje, podporuje hormonální rovnováhu.

Dokáže regulovat orgány s vnitřní sekrecí (hypofýza, hypotalamus, nadledvinky nebo pankreas) a působením na ně podporuje produkci potřebných hormonů, čímž zajišťuje vyrovnanou hormonální hladinu a celkově působí na hormonální systém. Více o spojitosti Macy a plodnosti si můžete přečíst v rozhovoru s MUDr. Markétou Matějkovou zde.

Přírodní životabudič

Co se vlastně v kořeni Macy skrývá? Až ze 70 % jsou to sacharidy včetně vlákniny, osahuje také malé množství tuku a necelých 15 % proteinu složených z aminokyselin.

Maca je výborným zdrojem minerálů, kterých v sobě skrývá dokonce 31. Patří mezi ně například vápník, železo, hořčík, zinek, draslík, mangan, měď, fosfor i selen. A nechybí v ní ani vitamíny C, B1, B2, B3, B6, B12, E. Zároveň je bohatým zdrojem rostlinných sterolů schopných odbourávat špatný cholesterol.

Při pravidelném užívání Macy můžete očekávat posílení imunitního systému i tělesné vitality, snížení hladiny cholesterolu, zvýšení sexuální touhy, snížení stresu a pocitů úzkosti, celkové omlazení organismu a zlepšení psychické odolnosti a stavu vaší mysli.

Velmi oblíbená je také u sportovců, kterým pomáhá dostat se do kondice. Urychluje také regeneraci organismu po sportovních výkonech.

Jak se užívá?

Maca je užívaná už staletí a originálních receptur, jak ji využít, je celá řada. Kořen Macy je na našem trhu k dostání jako doplněk stravy ve formě prášku, tobolek (které obsahují prášek) nebo extraktů. Samozřejmě ji můžeme najít ve složení doplňků stravy spolu s dalšími látkami.

V její domovině se čerstvě nasbírané kořeny pečou nebo suší a později se povaří. Sušený kořen má velmi dlouhou trvanlivost, lze jej uchovat až sedm let, aniž by ztratil své účinky. Zajímavostí je, že z Macy lze připravit i alkoholický nápoj zvaný Macachia.

Na našem trhu je k dispozici také extrakt v koncentraci 4:1. Je tedy čtyřikrát koncentrovanější, než je běžný prášek, a tím má také má vyšší koncentraci obsažených látek.

Prášek z Macy můžete sehnat ve dvou formách. Buďto sušený (dehydratovaný) prášek a nebo želatinizovaný prášek.

První jmenovaný, sušený prášek, zachovává většinu živin, ale může být obtížné ho strávit kvůli obsahu vlákniny.

Želatinizovaná Maca je lépe stravitelná, zpracovává se vařením a pro snadnější trávení se poté z ní pod tlakem odstraňuje vláknina. Během tohoto procesu ale přichází o některý živiny.

Macu lze do svého jídelníčku zařadit velice snadno, prášek z ní lze totiž přidat do téměř jakéhokoliv jídla, třeba do dezertů, salátů, oblíbených smoothie nebo jogurtů. Obvykle se doporučuje užít 1 kávovou lžičku prášku denně. U extraktů by mělo být uvedeno dávkování na obalu.

Závěr

To, že kořen z Macy konzumují lidé již 6 000 let, je nesporným důkazem o jejích blahodárných komplexních účincích na naše tělo i mysl. Také to svědčí o tom, že se jedná o prospěšnou rostlinku, která má univerzální použití a téměř žádné nežádoucí účinky.

Pokud Macu začnete užívat, může se při prvním užití objevit nadýmání. Brzy ale přejde a nejedná se o nic vážného, jen se vaše trávení vyrovná s tím, že přijalo nový potravinový doplněk, který musí zpracovat.

Není doporučeno užívat výtažky z kořene Maca při onemocnění, při nichž hrají roli estrogeny, jako je např. rakovina prsu, rakovina dělohy nebo endometrióza. Pozor by si měli dát i lidé s problémy se štítnou žlázou.

Některé zdroje uvádějí, že Macu mohou za dodržení doporučeného dávkování užívat úplně všichni, v 16. století ji dokonce Španělé, kteří obsadili Jižní Ameriku, podávali svým koním, aby se tamním drsným podmínkám lépe přizpůsobili.

Dosud ale není dostatek spolehlivých informací o bezpečnosti produktů z Macy v době těhotenství a kojení, v těchto případech je tak lepší se Mace vyhnout.

Pro většinu lidí je Maca velmi prospěšná rostlina. K dostání je v lékárnách, zdravých výživách i na internetu. Nic vám tak nebrání tento malý zázrak vyzkoušet.

 

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

Zpět na BLOG