Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Prsa v menopauze. Co vše se může změnit?

Prsa v menopauze. Co vše se může změnit?

Martina Sznapková
12. 10. 2020
Prsa v menopauze. Co vše se může změnit?

Osnova:
Chlouba, o kterou ženy nestojí
Velká prsa v důsledku menopauzy
Ztráta pružnosti
Bolest a pnutí
Cysty, hrudky nebo bulky
Ztráta sebevědomí
Závěr

Návaly horka, noční pocení, změny nálad. To jsou asi nejznámější příznaky menopauzy. Na druhém konci pomyslné řady nejrůznějších potíží spojených s menopauzou bychom našli zvětšení prsů, jejich pnutí, bolestivost a další změny.

Příliš se o nich nemluví, ale pocítí je spousta žen. Citelné zvětšení prsů v důsledku menopauzy se dokonce dotýká až jedné pětiny všech žen!

Chlouba, o kterou ženy nestojí

Mnoho žen, které příroda bujnými vnady neobdařila, by možná ocenila plnější dekolt. Marná sláva, změny prsou v důsledku menopauzy, včetně jejich zvětšení, s sebou přináší spíše negativa.

Nejde jen o fyzický vzhled, ale hlavně o nepříjemnou bolest a pnutí. Co všechno může s prsy udělat úbytek estrogenů v těle a jak k tomu dochází?

Velká prsa v důsledku menopauzy

V dospívání rostou prsa díky hormonům, není tak překvapující, že na ně bude mít vliv i menopauza, kdy dochází k poklesu ženských hormonů estrogenů. Během menopauzy procházejí prsa procesem nazvaným involuce. To znamená, že dochází ke ztrátě funkce prsní žlázy, která produkuje mateřské mléko. A prsní žlázu nahradí tuk. Jakmile se ženám v menopauze zvětší prsa, je opravdu těžké s tím něco udělat. Tento tuk je totiž velice odolný, diety i cvičení na něj příliš nezabírají.

Nesvádějme ale vše jen na hormony. Ke zvětšení prsou dochází především tehdy, když ženy začnou přibírat na váze. I na to má vliv menopauza, přibírání se ale dá účinně bránit zdravou umírněnou stravou a pravidelným pohybem. Velká a bolestivá prsa ale často brání ve cvičení. Navíc ženy s velkými ňadry často trpí bolestmi zad a šíje. Velká prsa také mohou tlačit na žebra a ženám se pak může hůře dýchat.

Ztráta pružnosti

Představa velkých prsou může na první pohled vypadat atraktivně. Prsa se sice zvětší, ale také ztratí na pružnosti, což už bohužel tolik atraktivní není. Prsní tkáň obsahuje méně vody než dřív a postupně ji nahrazuje vazivo. Díky tomu prsa ztrácí pružnost, jsou ochablá a povislá.

To je způsobeno nejen úbytkem estrogenů, ale také předchozími změnami. Prsa většiny žen v menopauze totiž už ledacos „zažila“ a podepsalo se na nich těhotenství, kojení nebo váhové výkyvy během života. Při zvětšení prsou v menopauze se v tomto případě změna tvaru i vzhledu projeví ještě výrazněji.

Bolest a pnutí

Citlivá, bolestivá nebo napnutá prsa jako před menstruací. Těchto nepříjemných pocitů se nemusíte zbavit ani během menopauzy. Více intenzivně je ženy pociťují hlavně při cvičení nebo jiné fyzické aktivitě.

Větší bolestivost mají na svědomí opět hormonální změny. Kupte si opravdu kvalitní podprsenku, která vám sedne jako ulitá. Na cvičení si rozhodně pořiďte sportovní podprsenku, kterou možná využijete i na domácí nošení. Od bolesti mohou pomoci také relaxační techniky nebo masáže prsou.

Cysty, hrudky nebo bulky

Našla jste si v prsu bulku nebo hrudku? I když se to mohlo stát v důsledku hormonálních změn, rozhodně nic nepodceňujte a běžte k lékaři! Neděste se ale, v žádném případě nemusí jít o rakovinu! Cysty a hrudky, které se tvoří v důsledku hormonálních změn, jsou běžné. Mohou být i poměrně velké a objevit se mohou i u žen, které užívají hormonální substituční terapii.

Vypozorujete-li ale, že z bradavky vytéká tekutina, jsou zduřelé nebo třeba zarudnuté, k lékaři zamiřte co nejdříve. Nezapomínejte ani na prevenci, ženy starší 45 let mají každé dva roky nárok na bezplatnou preventivní mamografii. Co dělat v případě, že se v prsou objeví „neškodné“ bulky nebo hrudky? Konzumujte méně kofeinu a vyzkoušejte terapii teplem, třeba prsa masírujte hřejícím gelem.

Ztráta sebevědomí

Muži jsou ze zvětšení prsou své partnerky často nadšeni, ženy samotné se ale často trápí. Ať už po fyzické stránce, protože je bolí záda i prsa samotná, tak i po stránce psychické. Velká prsa přitahují pozornost, která nemusí být vždy příjemná. Díky většímu poprsí se ženy mohou cítit více neomaleně a nechtějí na sebe zbytečně upoutávat pozornost třeba při sportu. Bez pohybu už si ale v menopauze těžko udrží štíhlou linii a dostávají se tak do začarovaného kruhu.

Kvůli kolísání hormonů také mohou být přecitlivělé a náladové. Už si nepřipadají atraktivní a větší pozornost mužů si často vykládají opačným způsobem. Nevěšte hlavu! S největší pravděpodobností jste svým největším kritikem právě vy samotná. Komplimenty si užívejte a nepátrejte po tom, jak byly myšleny.

TIP: Vyzkoušejte FEMINUS - přírodní doplněk stravy určený pro ženy v období menopauzy. Tento český doplněk stravy obsahuje bohatý mix vitamínů, minerálů a extraktů z bylin bojující s něpříjemnými příznaky ženského přechodu jako jsou návaly horka, noční pocení, ztráta energie a přibírání na váze. FEMINUS je nyní v akci s dopravou zdarma po celé ČR.

Koupit v akci

Závěr

Změny v oblasti prsou nikdy neberte na lehkou váhu! Pokud je jakýkoli příznak, o kterém jsme se dnes zmínili, opravdu intenzivní nebo vás nějak znepokojuje, poraďte se s lékařem. Nezapomínejte ale ani na to, že v menopauze už nám naše tělo nebude vše odpouštět, jak tomu bylo dřív.

Je pravý čas začít cvičit, navštívit posilovnu nebo si pořídit domu činky. Pro krásnější prsa posilujte hrudník, dělejte kliky nebo zvedejte závaží. A pokud ji ještě v šatníku nemáte, pořiďte si pushupku.

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

8 důvodů, proč je Feminus top volba pro ženy v menopauze

3. 6. 2024 Doporučujeme
Po analýze stovek komentářů a recenzí jsme zjistili 8 hlavních důvodů, proč je FEMINUS nejlepší volbou pro ženy v menopauze. Tento přírodní doplněk stravy si získal obrovskou oblibu díky svým pozitivním účinkům na zdraví a pohodu žen. FEMINUS nejenže pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy, ale…

Přečíst článek

Přírodní adaptogeny a jejich účinky na ženské tělo

27. 3. 2024 Doporučujeme
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému organismu lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Zkrátka nám pomáhají se lépe adaptovat. Jaké jsou neúčinnější adaptogeny, co dokážou a jak je užívat? Odpovědi najdete v dnešním článku, ve kterém se také zaměříme na to, jak adaptogeny…

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Doprava zdarma

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro všechny ženy, které trápí nepříjemné příznaky menopauzy nebo zvýšená únava a nedostatek energie. Mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru