3 tipy, jak bojovat s příznaky ženské menopauzy

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
3 tipy, jak bojovat s příznaky ženské menopauzy

Stejně jako puberta neminula nikoho z nás a každý se s tímto životním obdobím vyrovnal po svém, čeká každou ženu více či méně náročné období menopauzy. Menopauzu provází spousta příznaků, které se ale u každého jedince projevují v různé míře.

Jedna třetina žen patří v tomto období k těm šťastnějším a přechod z plodné fáze svého životě prožijí bez obtíží. Dvě třetiny žen ale v tomto ohledu tolik štěstí nemají. Nestabilní hormonální hladiny v těle dokážou natropit pěknou paseku, naštěstí jsou i tyto problémy řešitelné.

Mezi nejčastější příznaky menopauzy patří: nepravidelná menstruace (obvykle jeden z prvních příznaků perimenopauzy, tedy přechodu mezi reprodukčními lety a menopauzou), návaly horka, problémy se spánkem a noční pocení, suchost pochvy, ztráta libida, přibývání na váze, zadržování vody, změny nálad nebo podrážděnost.

Už dávno není pravdou, že zvládnutí menopauzy rovná se hormonální substituční terapie. Přinášíme tři praktické tipy, jak tyto nepříjemné projevy zmírnit vlastními silami:

1. Zdravý životní styl, základ všeho

Pokud jste si zdravý životní styl neosvojily do padesátky a začínáte pociťovat první příznaky menopauzy, je čas začít žít zdravě právě teď! Vhodně zvoleným pohybem a výživou můžete problémům předejít nebo je hodně omezit.

Zařaďte do svého dne přiměřený pohyb, přemýšlejte nad tím, co jíte, dopřejte si dostatek pravidelného spánku a zapomínat byste rozhodně neměly ani na škodlivost kouření a alkoholu. 

Z jídelníčku zralých žen by v tomto životním období měla zmizet silně kořeněná jídla, která způsobují návaly horka.

Ženy, které trpí nadváhou, mají také větší sklony k návalům horka a nočnímu pocení. To s sebou ruku v ruce přináší poruchy spánku a dále během dne po probdělé noci podráždění, stres, výkyvy nálad… 

Proto by si ženy měly právě během menopauzy o to více hlídat váhu a hladinu cholesterolu. Tuk by měl tvořit maximálně třicet procent denního příjmu energie. Z jídelníčku je proto vhodné vyřadit tučné maso a sýry, zmrzliny a podobné sladkosti či plnotučné mléko.

2. Účinné doplňky stravy pro ženy

Většina příznaků menopauzy vznikají v důsledku poklesu hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu. Jedním z řešení jak estrogen vrátit zpět do rovnováhy je vyzkoušet přírodní doplněk stravy určený pro ženy obsahující kvalitními látky. Patří mezi ně vitamíny, minerály (Vitamín C,E,B,D a Zinek) a extrakty z bylin (např. Indický ženšen, Kotvičník zemní, Andělika čínská a další). Pokud hledáte doplněk stravy obsahující všechny látky ve správném množství, vyzkoušejte 100% český přírodní produkt FEMINUS.

Možná se ptáte, jestli uvedený produkt opravdu funguje. Tým lidí stojících za unikátním doplňkem stravy FEMINUS, má jasnou odpověď: "FEMINUS není placebo, ale kvalitní produkt". Jedinečné složení účinných látek je odpovědné za sílu tohoto českého produktu. Pokud hledáte doplněk stravy zaručující dostatečné dávkování účinných látek, je FEMINUS nejlepší volba. Díky svému složení neexistuje na českém trhu lepší dopněnk stravy pro ženyFEMINUS je certifikován zdravotním ústavem v Praze a patří mezi nejoblíbenější produkty na trhu. Přesvědčte se o síle tohoto produktu. Nyní v akci s dopravou ZDARMA po celé ČR.

Koupit v akci

 

3. Ve zdravém těle, zdravý duch

Je všeobecně známo, že stres nám neprospívá nejen po psychické, ale i fyzické stránce. A když se k tomu přidají hormonální změny, nejsme daleko od hotové katastrofy. 

Je proto důležité dbát i o svou mysl a držet se hesla „Ve zdravém těle, zdravý duch!“. Výborným antistresovým prostředkem je meditace. Třeba brániční dýchání můžete procvičit i v zaměstnání. Vzduch při něm proniká nejen do úst a plic, ale i do břicha. 

Procvičit tělo i mysl můžete při cvičení jógy. Pro zralé ženy je vhodná zejména hormonální jóga. Jedná se o speciální sestavu snadno proveditelných cviků, které pomáhají ženám trpícím hormonální nerovnováhou a zároveň je preventivně doporučována všem ženám nad 35 let bez ohledu na to, zda mají potíže.

Závěr

Je lepší se ujistit, že máme zdravé návyky, než spoléhat na konkrétní lék. A mnohdy je také zdravější hledat odpověď v přírodě, než u lékaře. Klimakterium ale prožívá každá žena jinak a bylinky, meditace nebo zdravý jídelníček mnohdy nestačí. 

Vyzkoušet můžete přírodní doplňky stravy, které pomáhají udržovat optimální hladinu estrogenu v těle. 

Určitě se nestyďte obrátit na odborníka, menopauza je časem mnoha změn, se kterými si spousta žen neumí a často ani nemohou poradit samy!

A na závěr poslední tip: zkuste si zapisovat záznamy o svých příznacích. Možná tak přijdete na kloub tomu, co je způsobuje.

 

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

Zpět na BLOG