Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Menopauza a antikoncepce

Menopauza a antikoncepce

Martina Sznapková
15. 2. 2022
Menopauza a antikoncepce

Osnova:
Tři etapy menopauzy
Možnosti antikoncepce
Výhody hormonální antikoncepce
Rizika spojená s užíváním hormonální antikoncepce
Kdy přestat hormonální antikoncepci užívat?
Závěr

Je všeobecně známo, že plodnost žen kolem čtyřicátého roku života postupně klesá. Těhotenství ve vyšším věku ale rozhodně není vyloučeno a dalo by se říci, že trendem dnešní doby je těhotenství spíše odkládat. Ženy, které už potomky neplánují, by se tak měly chránit, a to dokonce ještě jeden rok po poslední menstruaci!

Menopauza se zpravidla dostavuje mezi 40. a 55. rokem věku, kdy menstruace začíná být nepravidelná, až zcela vymizí. Je to dáno klesající hladinou estrogenu v organismu. Má tři etapy – premenopauzu, perimenopauzu a postmenopauzu.

Tři etapy menopauzy

Premenopauza – období před menopauzou. Menstruace je stále pravidelná, ale už dochází k hormonálním změnám, které mají za následek snížení funkce vaječníků.

Perimenopauza – toto období je charakteristické nepravidelnou menstruací. Začíná těsně před poslední menstruací a trvá asi ještě rok poté.

Postmenopauza – navazuje na perimenopauzu. V tomto období dochází k trvalému vymizení menstruačního krvácení a už není možné otěhotnět.

Možnosti antikoncepce

Pokud žena nechce otěhotnět, musí použít účinnou, bezpečnou a vhodnou metodu antikoncepce, dokud u ní nebude potvrzeno, že už jí těhotenství nehrozí.

I čtyřicetileté ženy mohou využít všech dostupných antikoncepčních metod, včetně kombinované hormonální antikoncepce, gestagenní antikoncepce i nitroděložního tělíska.

Pro zralé ženy jsou obecně vhodné především kombinované antikoncepční pilulky s velmi nízkou dávkou estrogenů. Zajišťují pravidelnou menstruaci a pomáhají s případnými návaly horka.

Tzv. gestagenní antikoncepce má nevýhodu v tom, že způsobuje nepravidelné krvácení, což je zejména ve vyšším věku nebezpečné, protože díky tomu může uniknout pozornosti zdravotní problém, jako třeba nádorové onemocnění dělohy.

Nitroděložní tělísko snižuje intenzitu menstruačního krvácení, případně ženy nemenstruují vůbec. S návaly horka si však poradit neumí.

Využít lze samozřejmě také nejrůznější bariérové metody, jako například kondom, pesar či kloboučky.

Přirozené plánování těhotenství, tedy metoda založená na sledování plodnosti a menstruačního cyklu, se ženám ve vyšším věku nedoporučuje. Důvod je prostý – nepravidelná menstruace podstatně ztěžuje předvídání ovulace.

Výhody hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce může ženám v perimenopauze pomoci regulovat menstruaci, snížit intenzitu krvácení i návaly horka nebo tlumit kožní problémy, které způsobují hormonální výkyvy. Zkrátka umí udržet hormony na uzdě.

Rizika spojená s užíváním hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce může maskovat příznaky perimenopauzy, a proto ženy nemusí poznat, že už se v tomto životním období nacházejí.

Navíc hormonální antikoncepce zvyšuje riziko krevních sraženin a podle některých výzkumů může být její užívání spojeno i se zvýšeným rizikem srdečního infarktu, mrtvice a rakoviny prsu.

Kdy přestat hormonální antikoncepci užívat?

Kdy tedy s hormonální antikoncepcí přestat? V tomto ohledu máme jedinou a nejúčinnější radu – řiďte se doporučením svého gynekologa!

Obecně ale platí, že by se rozhodnutí přestat užívat antikoncepci mělo odvíjet od symptomů, které žena pociťuje.

To ale může být při užívání hormonální antikoncepce obtížené. Pokud má žena zavedeno hormonální nitroděložní tělísko, může se vyhasnutí funkce vaječníků poznat podle návalů horka.

Závěr

I když už ženy pravidelně nemenstruují, pořád je tady možnost, že otěhotní. Je tak důležité používat účinnou antikoncepci. V případě té hormonální je ale dobré s užíváním ve správný čas přestat.

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

Menopauza a diskuze, aneb co ženy ohledně menopauzy zajímá

2. 6. 2023
I když by se mohlo zdát, že v dnešní moderní době už nic není tabu, stále jsou témata, o kterých se nám nemluví úplně snadno, zejména pokud se týkají přímo nás a našich problémů.

Přečíst článek

Zinek, jeden z nejdůležitějších minerálů pro ženy

1. 6. 2023
Zinek je jeden z nejdůležitějších minerálů pro ženy a to nejen v období menopauzy. Jaké potraviny jsou přírodním zdrojem zinku? Co hrozí tělu v případě nedostatku, ale také nadbytku zinku?

Přečíst článek

Nespavost v menopauze? 8 tipů, jak během menopauzy lépe spát

24. 5. 2023 Doporučujeme
I když vás přes den zmáhá únava, večer máte problém usnout a trpíte nespavostí? V noci se budíte, trápí vás pocení a návaly horka? Na vině je pravděpodobně menopauza. Jak zlepšit spánek v období menopauzy? Prozkoumejte všech 8 tipů pro zlepšení a zkvalitněte stav vašeho spánku.

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Jednorázový nákup
na zkoušku - doručení zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

Výhodné měsíční předplatné

Jednorázový nákup
přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro ženy ve věku od 30 do 60 let, kdy mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru