Vliv kofeinu na krásu ženy

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
Vliv kofeinu na krásu ženy

Účinný a navíc chutný a voňavý životabudič – káva. Jednou z nejaktivnějších složek kávy je právě kofein, který v této podobě pohání téměř celý dnešní svět.

Mnozí z nás si bez ranního šálku kávy ani neumí představit den. Kofein zlepšuje funkce mozku a při správném dávkování pomáhá udržet zdravé srdce. Jeho vliv na lidské zdraví je nesporný, víte ale také to, že působí na pokožku, vlasy, postavu nebo zuby?

Objevte s námi několik tajemství účinků kofeinu.

Kofein – kde ho najdeme a kolik si jej můžeme dopřát?

Kofein je purinový alkaloid, který na sebe dokáže navázat adenosin (tato látka je vytvářena mozkem ve chvíli, kdy jsme unavení a způsobuje zpomalení nervové aktivity a spánek). Kofein blokuje adenosinové receptory a udržuje tak stav bdělosti.

Do krve se dostává už po 30-45 minutách po požití a působí v těle průměrně 4 hodiny. Následně je vyloučen močí.

Kávu pije většina z nás pravidelně. Některým postačí jeden šálek denně, jiní jich vypijí několik. Kolik kávy si ale dopřát, aby nám neškodila?

Obecně platí, že doporučované množství kofeinu je 2 až 2,5 miligramu na kilogram tělesné hmotnosti. Nedoporučuje se překračovat hranici 300 miligramů denně, což odpovídá asi třem šálkům.

Kofein podporuje metabolismus, pomáhá k regeneraci kožních buněk, zlepšuje elasticitu kůže a má řadu dalších pozitivních účinků.

Nezapomínejte, že kofein neobsahuje pouze káva, ale také čaj, guarana, kakao, energetické nápoje, yerba maté i limonády typu coca cola.

Kofein jako pomocník v péči o pleť

Kofein je výborným pomocníkem v péči o pleť! Umí totiž najít buňky poškozené UV zářením a vrátit jim jejich kondici. Zároveň pokožku chrání před škodlivými slunečními paprsky.

Tak jako káva dehydruje organismus, dehydruje i pleť. Díky tomu, že snižuje otoky a pomáhá proti pytlům pod očima, je častou složkou krémů na oční okolí.

Ale pozor, takto kofein pomáhá spíše zevně. Pokud máte suchou pleť, neměly byste pít víc než zmíněné tři šálky denně. Zároveň s kávou, zeleným nebo černým čajem nezapomínat na dodržování pitného režimu.

Kofein je spojován i s nižším rizikem vzniku rakoviny kůže, protože obsahuje antioxidanty.

Zbavte se celulitidy

Kofein bývá častou složkou krémů proti celulitidě, a to díky jeho schopnosti dehydratovat. Dehydratací zmenšuje tukové buňky a pomáhá vyhlazovat kůži.

Nespoléhejte ale na to, že krém proti celulitidě tukové buňky úplně zničí. Nevzhledné důlky ale skutečně dokáže kosmetika s kofeinem zmenšit.

Káva a hubnutí

Pokud si dáte jeden šálek kávy denně a budete ji pít bez mléka a samozřejmě neslazenou, může vám pomoci i s hubnutím.

Káva sama o sobě nemá prakticky žádnou energetickou hodnotu a navíc dokáže zahnat chuť na sladké.

S kofeinem rychleji ke krásné hřívě

Blahodárné účinky kofeinu na vlasy byly potvrzeny i vědeckými studiemi. Kofein dodává buňkám energii a ty se pak lépe reprodukují. Výsledkem je rychlejší růst vlasů.

Nejenže výzkumy prokázaly účinky kofeinu na vlasy, ale také potvrdily správné pronikání kofeinu z šampónů do vlasové struktury. Kofein byl ve vlasech prokazatelný dokonce i po 24 hodinách od jejich umytí.

Nejenže napomáhá růstu vlasů, ale zároveň dokáže snížit jejich vypadávaní.

Žloutnou po kávě zuby?

Jak je to s kofeinem a jeho vlivem na náš chrup? O kávě se všeobecně traduje, že způsobuje žloutnutí zubů. Což je sice pravda, ale museli byste vypít pět až šest šálků denně, aby to mělo na zuby takový vliv.

Káva může mít dokonce i pozitivní vliv, krom kofeinu totiž obsahuje množství další látek, které brání nejrůznějším bakteriím, aby zuby ničily.

Tipy, jak být krásnější pomocí kávy

Kofein nepůsobí na náš vzhled, jen když jej konzumujeme. Jeho zajímavé účinky můžete využít ve formě domácích masek, zábalů, peelingů nebo třeba emulzí.

Přinášíme několik tipů jak na to.


Kávová tónovací emulze

Jemně opáleného vzhledu nemusíte dosáhnout jen díky slunečnímu nebo solárnímu záření. Uvařte silnou kávu a nechte ji vychladnout. Pomocí vatového tampónu ji naneste na pokožku, které káva dodá přirozeně opálený odstín. Pokožku tak zároveň zpevníte.


Maska pro lesklé tmavé vlasy

Smíchejte dva žloutky, lžíci rumu a dvě lžíce horké vody se lžičkou mleté kávy a oleje. Směs naneste na vlasy, nechte 5 minut působit a důkladně opláchněte. Vlasy budou lesklé a pružnější. Vymytí sice dá zabrat, ale výsledek za to stojí.


Zbavte se pytlů pod očima

Kofein má antioxidační účinky, díky kterým pomáhá k obnově buněk, zmírňuje povolené kontury i vrásky a navíc působí protizánětlivě. Namočte vatové tampóny ve vlažné kávě a přiložte je na oteklá víčka. Nechte 10 – 15 minut působit a opláchněte.


Tonikum na unavenou pleť

Máte za sebou náročnou noc a potřebujete vypadat svěže? Dejte do mixéru silnou kávu a pár kostek ledu. Studenou drtí potřete obličej a nechte chvíli působit. Pleti tak dodáte draslík, hořčík, železo a další potřebné organické kyseliny, díky kterým bude svěží a vypnutá.


Čistící maska

Smíchejte 2 lžíce mleté kávy s 2 lžícemi nahřátého kokosového oleje. Vzniklou pastu naneste na obličej a masírujte. Poté nechejte chvíli působit a smyjte. Tato maska je skvělá pro všechny typy pleti, kokosový olej navíc pomáhá s hydratací suché pokožky.


Peeling proti celulitidě

Smíchejte olivový olej a jemně rozemletou kávu. Tímto peelingem masírujte pokožku alespoň 2x týdně. Pokožka se díky kávě prokrví a vypne.

Závěr

O vlivu kávy se mluví dlouho a často. Jedni ji striktně odmítají, jiní ji milují a chválí ji až do nebes.

I když by se to s kofeinem v nápojích nemělo přehánět, naše tipy na využití kávy pro krásnější vzhled můžete vyzkoušet s čistým svědomím.

Na závěr přinášíme poslední „kávový“ tip, který se netýká zdraví ani krásy, ale zápachu. Kávová sedlina si s ním totiž umí výborně poradit! Když pracujete s rybami, česnekem, nebo třeba cibulí a jejich zápach zůstane na vašich rukou, vmasírujte si do nich kávu - a je po zápachu.

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.