Damiána pravá, aneb nejlepší afrodiziakum pro ženy

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
Damiána pravá, aneb nejlepší afrodiziakum pro ženy

Osnova:
Léčivka, která voní po heřmánku
Zbavuje frigidity
Podporuje plodnost a ovlivňuje menstruaci
Pomáhá při menopauze i s problémy s prostatou
Zatočí se stresem
Léčivé účinky
Působí jako stimulant, přispívá k dobrému trávení
Co v Damiáně najdeme?
Jak Damiánu užívat
V našich podmínkách jen pro trpělivé pěstitele
Závěr

Je součástí koktejlu margarita, má léty prověřené afrodiziakální účinky, zvyšuje energii a jejího vlivu na naše tělo využívali už staří Mayové. Řeč je o léčivé bylince spadající do čeledi mučenkovitých, Damiáně pravé.

Stejně jako účinků, má i více názvů. Latinsky se jí říká Turnera diffusa či Turnera aphrodisiaca, její český název je Pastala roztroušená. Jeden z jejích mexických názvů se právě pro afrodiziakální účinky překládá jako „láska“.

Ať už je tato rostlina oficiálně nazvaná jakkoli, vždy se jedná o Damiánu. A pod tímto názvem je známá po celém světě.

Léčivka, která voní po heřmánku

Damiána svou stavbou připomíná vinnou révu, je silně větvená a posetá malými oválnými lístky. V listech najdeme antibakteriální látku arbutin a éterické oleje.

Vykvete jednou ročně žlutými kvítky, které vůní připomínají heřmánek. Kvítky se promění v tobolky, ty jsou svou chutí podobné fíkům.

Jako léčivá rostlina je užívána už opravdu dlouho. Staří Mayové ji využívali pro její afrodiziakální účinky a její účinky zaznamenali i španělští misionáři. Ti datovali užití Damiány u žen mexických indiánů, které nápoj oslazený medem pily hodinu před stykem. Zajistil jim větší prožitek z milování.

Damiána pravá má mnoho účinků, které jsou ty nejzajímavější?

Zbavuje frigidity

Mezi nejznámější účinky Damiány patří ty afrodiziakální. Je proto oblíbená u mužů i žen, které jsou na její působení citlivější.

Užívá se za účelem zvýšení sexuální aktivity a probuzení vášně. Zvyšuje libido a dopomáhá k lepšímu a rychlejšímu dosažení vrcholu. Dokáže uvolnit tělo i mysl a zajistit tak větší prožitek z milování.

Umí pomoci při poruše potence, nechuti k sexu a frigiditě. Doporučuje se ženám i mužům, kteří chtějí žít plnohodnotným sexuálním životem, i když už nepatří mezi ty nejmladší.

Podporuje plodnost a ovlivňuje menstruaci

Své využití má ale i u mladších ročníků. Zejména u žen toužících po dítěti. Pomáhá k dosažení hormonální rovnováhy a přispívá k lepšímu prokrvení pánevní oblasti, čímž podporuje plodnost.

Pomáhá regulovat menstruaci. Damiána se používá při stavech zpožděné menstruace, stejně tak při běžných problémech, které s sebou menstruace přináší, jako je akné, podrážděnost či bolesti hlavy.

Pomáhá při menopauze i s problémy s prostatou

Tím, že navozuje hormonální rovnováhu, je výborným pomocníkem žen, které procházejí obdobím menopauzy. Snižuje její nepříjemné projevy a dokáže zabránit (v tomto období častým) výkyvům nálad.

Mužům zase umí pomoci při obtížích s prostatou.

Zatočí se stresem

Damiána má pozitivní vliv také na nervovou soustavu. Pomáhá v boji se stresem tím, že umí zlepšit náladu, zbavuje apatie i deprese a odbourává pocity úzkosti.

Zkrátka umí navodit pocit pohody a díky tomu se dokážeme popasovat s nelehkými a stresujícími životními situacemi.

Léčivé účinky

Damiána má také léčivé účinky a desinfikuje močové cesty, což zkracuje léčbu při jejich zánětu.

Působí také na dýchací cesty – zklidňuje kašel a usnadňuje vykašlávání. Naše tělo dokáže podpořit i při zánětu průdušek, zanícení dýchacích cest a vhodná je také pro astmatiky.

Působí jako stimulant, přispívá k dobrému trávení

Studenti jistě ocení další z účinků Damiány – dodává energii a zlepšuje soustředění. Rostlina zrychluje metabolismus, povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení. Působí také na naše játra, podporuje jejich správnou funkci.

Má i další pozitivní účinky. Uvolňuje křeče, stimuluje krevní oběh a snižuje hladinu cukru v krvi.

Co v Damiáně najdeme?

Rostlina obsahuje několik prospěšných látek. Které to jsou?

Arbutin, což je látka, která je přírodní desinfekcí ledvin a močových cest. Již zmíněné éterické oleje působí proti křečím, urychlují léčbu chřipky, podporují prokrvení.

Třísloviny zase pomáhají při průjmech a podporují správné trávení. Flavonoidy se starají o správnou funkci jater, kardiovaskulárního systému a protizánětlivě působících glykosidů.

Dalšími látkami, které Damiána obsahuje, jsou terpeny, kofein a beta sitosterol.

Jak Damiánu užívat

V dřívějších dobách se Damiána cpala do dýmky a kouřila, případně se vařil odvar z jejích listů.

Dnes je nejjednodušším a nejbezpečnějším způsobem užít Damiánu formou doplňku stravy nebo kapslí s obsahem extraktu z rostliny. Vyhneme se tak možnosti předávkování i zdlouhavé přípravě.

Pokud si budete chtít „pohrát“ a připravit si odvar z drcených listů, zde je návod, jak na to:

Jedna polévková lžíce se přelije půl litrem studené vody a přivede k varu. Poté drcené listy ještě minutu povaříme, odejmeme z plotny a čtvrt hodiny louhujeme. Následně listy scedíme, ochutíme a pijeme 1x až 2x denně. Odvar má nasládlou chuť a citrónovou vůni.

Damiána má okamžitý nástup účinků asi po 2 hodinách od užití. Nejvyššího efektu však docílíme pouze pravidelným užíváním. Pokud ji chceme využít jako afrodiziakum, tak ji konzumujeme na lačno.

V našich podmínkách jen pro trpělivé pěstitele

I když pochází z oblasti Severní Ameriky a v současné době se nejčastěji vyskytuje v Texasu a Mexiku, postupem času se začala pěstovat také v Africe, kde jí vyhovuje oblast savan.

Pokud si chcete Damiánu vypěstovat v našich podmínkách, připravte se na to, že to nebude úplně jednoduché, rozhodně ale i u nás Damiánu vypěstovat lze.

Můžeme ji pěstovat pouze v květináčích a v zimě je nutné schovat ji domů, do tepla. Špatně snáší chlad a proto by i v létě neměla klesnout teplota jejího okolí pod 16 stupňů. Na noc je proto dobré umístit ji do skleníku.

Vyžaduje přímé světlo a nesnáší stín. K tomu je v létě potřeba ji každý den hnojit, přes zimu to stačí jednou až dvakrát za měsíc.

Závěr

Jistě uznáte, že vypěstovat v našich podmínkách Damiánu není pro každého. Stejně tak všem nemusí její užívání přinést pozitivní účinky.

V žádném případě ji nesmí užívat těhotné a kojící ženy, protože blokuje účinek progesteronu, čímž může způsobit potrat na začátku těhotenství. Rostlině by se měli vyhnout také lidé užívající antidiabetické léky.

Má velmi silné, a na většinu z nás, pozitivní účinky, kterých se při správném dávkování rozhodně není třeba obávat.

Zajímavostí je, že přestože je USA její domovinou, v některých státech je její užívání postavené mimo zákon. A i proto doporučujeme užívat ji bezpečně, jako součást doplňků stravy.

Po přečtení článku víte vše potřebné k tomu, jak nastartovat své libido. Užijte si (nejen) účinků této zajímavé rostliny.

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.