Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Únavový syndrom

Únavový syndrom

Únavový syndrom

Osnova:
Když nepomůže ani pořádný odpočinek
Chřipka mladých boháčů
Co únavový syndrom vyvolává?
Jaké má únavový syndrom příznaky?
Obtížná diagnostika i léčba
Pozitivní myšlení jako základ
Únavový syndrom z pohledu východní medicíny
Jak s únavou bojovat?
Závěr

Cítíte se vyčerpaně, máte ráno problém vstát z postele, často se v noci probouzíte, trpíte bolestmi hlavy a kloubů? Únavou tělo jasně signalizuje, že je potřeba zvolnit! Pokud ale vaše potíže přetrvávají opravdu dlouho, může se jednat o únavový syndrom, na který odpočinek nezabírá.

Když nepomůže ani pořádný odpočinek

Chronický únavový syndrom znamená pro naše tělo i mysl pořádný problém. Postihuje najednou mnoho orgánů a projevuje se psychickými i neurologickými symptomy.

Nejde o běžnou únavu, ale o únavu chronickou, takovou, která neustává. Odpočatě se lidé postižení únavovým syndromem necítí nikdy, nepomůže relaxace, dovolená ani klidový režim.

Tělo ztrácí velké množství energie, čímž se snižuje i jeho imunita. Organismus přestává normálně fungovat a může začít i kolabovat.

Vážný dopad má únavový syndrom zejména na pracovní život. V pokročilém stádiu nejsou nemocní schopni zvládnout plnění pracovních povinností ani běžné denní činnosti. Nemoc se projevuje pocitem hlubokého a trvalého vyčerpání, což vede k neschopnosti cokoliv dělat.

Chřipka mladých boháčů

Na únavový syndrom se dříve nehledělo jako na nemoc, ale formu depresivních a stresových stavů. Byl považován za projev syndromu vyhoření postihující zejména mladé ženy z vyšších vrstev a přezdívalo se mu „chřipka mladých boháčů“.

Pravdou je, že se vyskytuje po celém světě, u žen i mužů, lidí různého věku i rasy. Koho ale únavový syndrom postihuje nejčastěji? Únavovým syndromem trpí více žen, než mužů (jeho výskyt je u nich asi 1,5 násobně vyšší) a nejčastěji se vyskytuje ve věkové kategorii mezi 20 a 40 lety.

Co únavový syndrom vyvolává?

Přesný mechanismus vzniku únavového syndromu lékaři stále neznají, a i proto se dají těžko stanovit příčiny vzniku této choroby.

Spouštěčů může být hodně, od alergií, přes virové nákazy, reakce na očkování, stres, trauma, kvasinková nebo chlamydiová infekce či lymská borelióza. Příčin zkrátka může být mnoho a stále není úplně jasné, co přesně únavový syndrom vyvolává.

Jaké má únavový syndrom příznaky?

Typickým příznakem je mimořádně vysilující únava. Nemocní špatně spí a neprobouzí se odpočatí. Mezi časté příznaky patří bolesti hlavy, svalů a kloubů, ale také bolesti v krku, zhoršení paměti i neschopnost soustředit se.

Potíže i jejich intenzita se mohou měnit. Dá se říci, že nemocní mají „dobré dny“, kdy mohou zvládat fungovat téměř normálně, a „špatné dny“, kdy třeba ani nedokážou vstát z postele.

Mezi příznaky chronického únavového syndromu patří výrazná únava trvající déle než 6 měsíců a současný výskyt alespoň čtyř z těchto příznaků: zhoršení paměti nebo soustředění, bolesti v krku, bolesti svalů, kloubů, hlavy, špatný spánek, po kterém nepřichází osvěžení, citlivost lymfatických uzlin a ponámahová slabost trvající déle než den.

Obtížná diagnostika i léčba

K tomu, aby lékař mohl diagnostikovat chronický únavový syndrom, se musí vyskytovat alespoň čtyři z popsaných příznaků onemocnění najednou a musejí trvat nejméně šest měsíců.

I proto, že projevy únavového syndromu nejsou příliš specifické, bývá často zaměňován za pouhou únavu a jeho diagnostika je velmi složitá. Musí se totiž vyloučit celé řada jiných, zejména psychických a nádorových onemocnění.

Bohužel stále neexistuje žádný preparát, který by byl proti únavovému syndromu celkově účinný. Léky se nasazují pouze na zvládnutí jednotlivých příznaků, a proto je léčba poměrně složitá.

Pozitivní myšlení jako základ

Jen v České republice je kolem 40 tisíc lidí trpících únavovým syndromem, a i když už lékaři vyzkoušeli mnoho přístupů i léků, jediné účinné doporučení je úprava životosprávy a psychické zklidnění.

A že se nejedná o únavu, která časem přejde, dokazuje i fakt, že u většiny pacientů přetrvávají příznaky nejméně tři roky, nicméně nemoc je může trápit i déle než deset let. Jedinou možností je tak naučit se s touto nepříjemnou chorobou žít.

Lékaři radí zpomalit, vyhýbat se fyzické námaze a stresu a celkově zvolnit životní styl. Pomáhá trénování paměti, pozitivní myšlení, cvičení a kaloricky vyvážená strava s dostatkem antioxidantů, vitamínů a stopových prvků.

Vhodné jsou také potravinové doplňky, které podporují energii a imunitní systém a snižují únavu a pocit vyčerpání.

Únavový syndrom z pohledu východní medicíny

Svůj vlastní pohled na únavový syndrom má východní medicína, podle které silná únava souvisí s nerovnováhou metabolismu, ke které dochází mimo jiné nezdravým stravováním. Jako příklad může posloužit rafinovaný bílý a ovocný cukr, jehož zpracování organismus vyčerpává.

Tyto cukry ale najdeme skoro ve všech potravinách, včetně jogurtů a pečiva. V těle reagují s bílkovinami a vytvářejí škodlivé látky.

Není dobré řešit únavu pitím většího množství kávy nebo černého čaje, tyto nápoje totiž ovlivňují mozek a mohou přispívat k vyvolání úzkostí.

Další příčinou únavy mohou být oslabená játra, nahromadění odpadních látek v těle, stres i nedostatek pohybu.

Jak s únavou bojovat?

Jak tedy s únavou účinně bojovat? Jezte hodně listové zeleniny, která posiluje činnost jater (rukola, čekanka, polníček nebo římský salát). Pijte bylinkové čaje a dbejte na dostatek vitamínů a minerálů.

Snídejte jídla bohatá na proteiny, nezapomínejte na energeticky bohatá jídla (ryby, brokolice, krůtí maso, špenát, ořechy, vejce…) a z tuků nejčastěji volte olivový olej.

Dbejte také na svůj spánek, právě on výrazně zvyšuje odolnost organismu. Snažte se usínat před jedenáctou, a pokud to jde, nevstávejte před sedmou hodinou.

Závěr

Únava hraje v našem organismu jednu z hlavních rolí. Pokud cítíme únavu, naše tělo nás varuje a signalizuje, že je načase zvolnit. Tím, že nás vyzývá k odpočinku, chrání tělo před přetížením.

To, co prožívají lidé trpící chronickým únavovým syndromem, je pro zdravého člověka téměř nepředstavitelné. Nezapomínejte proto odpočívat a hlavně myslete pozitivně.

 

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

Přírodní adaptogeny a jejich účinky na ženské tělo

27. 3. 2024 Doporučujeme
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému organismu lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Zkrátka nám pomáhají se lépe adaptovat. Jaké jsou neúčinnější adaptogeny, co dokážou a jak je užívat? Odpovědi najdete v dnešním článku, ve kterém se také zaměříme na to, jak adaptogeny…

Přečíst článek

Jak spalovat viscerální tuk?

27. 7. 2023
Viscerální tuk. Bílá tuková tkáň, která obklopuje tělesné orgány a bývá na místech, kde by se vyskytovat neměla. Obaluje například střeva, játra či srdce. Viscerální tuk má řadu záludností a vede ke vzniku řady zdravotních problémů.

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Doprava zdarma

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro všechny ženy, které trápí nepříjemné příznaky menopauzy nebo zvýšená únava a nedostatek energie. Mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru