Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Důležitost vitamínu B pro ženské zdraví a vitalitu

Důležitost vitamínu B pro ženské zdraví a vitalitu

Martina Sznapková
18. 9. 2019
Důležitost vitamínu B pro ženské zdraví a vitalitu

Dbáte o své zdraví a dodržujete pravidla zdravého životního stylu, přesto se ale potýkáte s ekzémy, akné nebo padáním vlasů? Máte problémy se spánkem, zapomínáte více, než je běžné, často máte špatnou náladu a pociťujete celkovou únavu?

Za těmito problém může stát nedostatek některého ze skupiny vitamínů B, souhrnně nazývané jako B-komplex.

Jedná se o esenciální látky, které zajišťují správné fungování celého organismu. Každý z této skupiny vitamínů má vliv na trochu jinou část lidského zdraví, jejich vlastnosti se ale také vzájemně překrývají.

Společnou mají hlavně rozpustnost ve vodě a díky tomu i nižší riziko předávkování, než jaké hrozí u jiných druhů vitamínů.

Vitamín B je důležitý pro ženy v každém věku

„Béčko“ se navíc vyznačuje vlastnostmi, které zajímají hlavně ženy! V pubertě mohou pomoci zvládnout kožní problémy, později zvýšit šanci na otěhotnění a zralé ženy jistě ocení zmírnění průvodních projevů menopauzy.

B-komplex má opravdu širokou škálu účinků. Mezi jeho nejdůležitější vlastnosti patří vliv na vývoj a růst organismu, účast na metabolických přeměnách sacharidů, bílkovin i tuků v energii, schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi, vliv při krvetvorbě i jeho schopnost pozitivně ovlivňovat kvalitu kůže.

Zároveň ovlivňuje syntézu některých hormonů a protilátek, má tedy vliv na obranyschopnost organismu a obstarává uvolňování energie ze zásob, které si tělo dříve vytvořilo.

Vlastnosti jednotlivých B vitamínů

Vitamín B1 (thiamin)Jedničku získal díky tomu, že byl ze skupiny vitamínů B objeven jako první a zároveň je považován za první objevený vitamín vůbec.

Jeho potřeba stoupá při námaze a stresu. V našem těle se neukládá a jeho zásoba získaná ze stravy vydrží zhruba týden, proto je nutné jej (ideálně prostřednictvím stravy) neustále doplňovat. Jeho množství v těle navíc snižujeme pitím velkého množství kávy a čaje.

Pro ženy je důležitý v období před a během menstruace, kdy mnohé trpí v souvislosti s fluktuací hladin hormonů podrážděností, pocity únavy či změnami nálad. Přispívá totiž k činnosti nervové soustavy a psychické činnosti.

Dále je důležitý pro štěpení cukrů a škrobů, to znamená, že se podílí na energetickém metabolizmu a ovlivňuje činnost srdeční soustavy.

Které potraviny B1 obsahují? Ořechy, maso, celozrnný chléb, luštěniny, mléko a také pivo.

Vitamín B2 (riboflavin)Vitamín B2 je důležitý zejména pro ženy, které se snaží udržet si zdravou a krásnou pleť. U mladších žen zabraňuje předčasné tvorbě vrásek a suchosti pokožky. Jeho nedostatek lze poznat na vlasech, které se stávají matnými a nehtech, které jsou křehké. B2 je posiluje a chrání před zlomením.

Vitamín B2 přispívá k dobrému stavu očí, funkcí srdce i dalších orgánů. Zvýšenou potřebu vitamínu B2 mají lidé, kteří užívají antibiotika nebo trpí cirhózou jater, onemocněním štítné žlázy, celiakií nebo cukrovkou.

B2 můžeme získat z potravin živočišného původu - masa (zejména jater, ledvin a ryb), vajec, mléka nebo tvarohu. Vegetariáni a zejména vegani by tak B2 měli doplňovat formou doplňků stravy.

Vitamín B3 (niacin)B3 hraje důležitou roli v energetickém metabolizmu. Jeho potřeba se zvyšuje v těhotenství a při kojení. Dále také při horečkách, infekcích, ve stáří nebo při větší psychické a fyzické námaze.

Snižuje krevní tlak, zmírňujte otoky dolních končetin a zabraňuje křečím. Pokud trpíte pocitem těžkých nohou, zkuste doplnit právě B3.

Najdeme ho v obilovinách, žampionech, bramborách, rybách, játrech, celozrnném chlebu, luštěninách a pro jeho doplnění si můžete dopřát třeba i kvasnicové pivo.

Vitamín B5 (kyselina pantothenová)Dalo by se říci, že B5 je všudypřítomný. Jeho název tomu odpovídá, slovo „pantothen“ totiž v řečtině znamená „všude se nacházející“.

Je důležitý při přeměně sacharidů a tuků a při syntéze životně důležitých látek. Je považován za antistresovou látku, snižuje únavu a pomáhá tělu vyrovnat se s vyčerpáním.

Udržuje zdraví a elasticitu pokožky, chrání ji před tvorbou vrásek, skvrn i akné. Zlepšuje zdraví vlasů a zabraňuje jejich vypadávání.

Vitamín B5 je obsažen hlavně v mase a vnitřnostech. Najdete ho ale také v luštěninách a celozrnném pečivu.

Vitamín B6 (pyridoxin)Spolu s kyselinou listovou je vitamín B6 velmi důležitý pro těhotné ženy, zklidňuje totiž těhotenskou nevolnost. Konzumace potravin, které B6 obsahují, je také doporučována ženám užívajícím antikoncepci.

Zmírňuje bolesti a křeče, se kterými se ženy často potýkají během menstruace. Důležitý je také pro sportovce, kteří konzumují velké množství bílkovin a osoby trpící celiakií.

B6 totiž přispívá k regulaci hormonální aktivity a podílí se na metabolizmu aminokyselin. Také snižuje míru únavy a vyčerpání a přispívá k funkci imunitního systému.

Najdeme jej v mnoha potravinách – od vepřového masa a vnitřností, přes ryby až po zeleninu, luštěniny, obiloviny a ořechy. Ale pozor, jeho množství výrazně klesá tepelnou přípravou.

Vitamín B7 (biotin, vitamin H)Někdy je nazýván také jako vitamín H, což je odvozeno z německého slova haut – kůže. Podílí se na metabolizmu a má vliv na sliznice, vlasy a právě pokožku.

Které potraviny vitamín B7 obsahují? Vaječné žloutky, čokoláda, žampióny, maso nebo třeba fazole.

Vitamín B9 (kyselina listová)Jeden z nejdůležitějších vitamínů pro těhotné ženy, který lékaři doporučují začít užívat už při snaze otěhotnět. Kyselina listová se totiž podílí na zdravém růstu a vývoji plodu a tím napomáhá předcházet vrozeným vadám dětí.

Kvůli jeho horší vstřebatelnosti se v tomto období doporučuje užívání kyselinu listovou ve formě doplňků stravy. Její vstřebatelnost z potravin je 50 %, ale vařením se skoro všechna zničí.

Kde kyselinu listovou najdeme, napovídá už název, jejím bohatým zdrojem je listová zelenina, jako saláty nebo zelí, ale i další druhy zeleniny (brokolice, rajčata, okurky, květák) a ovoce (banány, mango, avokádo), obilniny, ořechy nebo vnitřnosti.

Vitamín B12 (kobalamin)Vitamín B12 je obsažen výhradně v potravinách živočišného původu, doplňovat by jej proto měli zejména vegani a vegetariáni.

Nedostatek B12 určitě není dobré podceňovat, B12 se totiž podílí na procesu dělení buněk, snižuje únavu a vyčerpání a ovlivňuje funkci imunitního systému i nervové soustavy a přispívá k tvorbě červených krvinek.

Problémy s nepravidelným menstruačním cyklem mohou být do jisté míry způsobeny nedostatkem vitamínu B12, a tak hraje významnou roli i v procesu reprodukce.

Zdrojem B12 jsou vejce, sýry, mléko, mořské plody a maso.

TIP: Vyzkoušejte FEMINUS - přírodní doplněk stravy určený pro ženy v období menopauzy. Tento český doplněk stravy obsahuje bohatý mix vitamínů, minerálů a extraktů z bylin bojující s něpříjemnými příznaky ženského přechodu jako jsou návaly horka, noční pocení, ztráta energie a přibírání na váze. FEMINUS je nyní v akci s dopravou zdarma po celé ČR.

KOUPIT FEMINUS 

Závěr

Nedostatek B-komplexu se na našem těle může podepsat v různých podobách, ať už onemocněním kůže, nespavostí nebo třeba únavou.

Pro jeho doplnění je nejjednodušší zajít do první lékárny, kterou potkáte, a B-komplex v ní určitě najdete. Druhou variantou je změna jídelníčku, „béčko“ je naštěstí obsaženo ve většině běžných potravin.

A dobrou zprávou je, alespoň pro milovníky piva, že jej najdeme v oblíbeném žlutém moku.

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

Přírodní adaptogeny a jejich účinky na ženské tělo

27. 3. 2024 Doporučujeme
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému organismu lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Zkrátka nám pomáhají se lépe adaptovat. Jaké jsou neúčinnější adaptogeny, co dokážou a jak je užívat? Odpovědi najdete v dnešním článku, ve kterém se také zaměříme na to, jak adaptogeny…

Přečíst článek

Jak spalovat viscerální tuk?

27. 7. 2023
Viscerální tuk. Bílá tuková tkáň, která obklopuje tělesné orgány a bývá na místech, kde by se vyskytovat neměla. Obaluje například střeva, játra či srdce. Viscerální tuk má řadu záludností a vede ke vzniku řady zdravotních problémů.

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Doprava zdarma

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro všechny ženy, které trápí nepříjemné příznaky menopauzy nebo zvýšená únava a nedostatek energie. Mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru