Ženy v menopauze a cholesterol

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
Ženy v menopauze a cholesterol

Osnova:
Cholesterol v našem těle
Špatný a dobrý cholesterol
Cholesterol jako zabiják
Menopauza mění hladinu cholesterolu
Menopauza, tloustnutí a cholesterol
Boj s vysokým cholesterolem
Závěr:

Vysoký cholesterol není vidět ani nebolí. A tak není divu, že často vůbec netušíme, jak na tom s cholesterolem v těle jsme. Hlavně ženy může zjištění vysoké hladiny cholesterolu překvapit. S blížící se menopauzou se totiž vytváří čím dál méně ženského hormonu estrogenu, který naše tělo před „špatným“ cholesterolem chrání.

Vysoká hladina cholesterolu je vážný problém, který není radno podceňovat! Vede k ucpávání cév, které může být příčinou infarktu nebo mrtvice. Zvlášť pro starší ženy představuje jedno z největších nebezpečí, i přesto o něm ale většina žen neví téměř nic. Pojďme to změnit!

Cholesterol v našem těle

Cholesterol je látka tukové povahy, kterou si naše tělo z části vyrobí samo v játrech, a z části ho přijímáme v potravě. Vysoké množství obsahuje například červené maso, tučné sýry, máslo nebo sádlo.

Je pro nás životně důležitý! Najdeme ho ve všech buňkách, je základní stavební jednotkou všech nervů i mozkových buněk, hraje důležitou roli při tvorbě žlučových kyselin a je nutný pro tvorbu hormonů.

Průměrná koncentrace cholesterolu v krvi se u Evropanů pohybuje mezi 4,5 – 6,2 mmol/l u mužů a u žen mezi 4,6 – 6,1 mmol/l. Doporučená hodnota je ovšem pod 5,16 mmol/l, u osob s kardiovaskulárními obtížemi by měla být ještě nižší. Pokud hodnota přesáhne 6,18 mmol/l, je považována za vysokou.

Špatný a dobrý cholesterol

Hladina cholesterolu se zjišťuje z krve a je možné stanovit tři hodnoty – celkový cholesterol, HDL a LDL. HDL je označován jako „dobrý“, zatímco LDL je „špatný“.

Dobrý HDL odvádí nadbytečný cholesterol zpět do jater, kde je metabolizován. Díky tomu, že tělu pomáhá zbavovat se přebytečného cholesterolu, je pro organismus nepostradatelný.

LDL je považován za špatný, protože se usazuje v cévních stěnách. Ty pak ztrácejí pružnost, zužují se a může dojít i k jejich ucpání. Důsledek může být fatální. Orgán, který céva vyživuje, odumírá.

Je tedy důležité, aby organismus dokázal udržet v krvi a trávícím systému zdravý poměr dobrého a zlého cholesterolu.

Cholesterol jako zabiják

Vysoká hladina cholesterolu s sebou přináší řadu zdravotních rizik, lidé však velmi dlouho nemusí vůbec tušit, že něco není v pořádku.

Příznaky většinou pocítí až tehdy, když dojde k rozvoji aterosklerózy a je omezena průchodnost tepny. Dojít pak může k infarktu, mrtvici i dalším vážným onemocněním oběhové soustavy.

Zvýšené hodnoty cholesterolu mají lidé, kteří holdují potravinám bohatým na živočišné tuky, trpí nadváhou nebo obezitou. Hladiny cholesterolu zvyšuje také kouření, nadměrná konzumace alkoholu a nedostatek pohybu.

Vyšší hladinu můžete získat ale také dědičně – a pozor, nemusí se to vůbec projevit nadváhou! V nebezpečí jsou také lidé trpící cukrovkou a ženy po padesátce.

Menopauza mění hladinu cholesterolu

Spolu s věkem se obecně zvyšuje i hladina cholesterolu, to platí stejně pro muže i ženy. U žen jsou ale tyto změny obzvlášť významné v období menopauzy. Vytváří se čím dál tím méně ženského hormonu estrogenu, což způsobuje, že hladina LDL, tedy toho „špatného“ cholesterolu, stoupá a hladina „dobrého“ HDL klesá.

Není tak výjimkou, že ženy, které s cholesterolem nikdy problém neměly, jeho vysoké hodnoty překvapí. To je ovšem ten lepší případ, u zhruba poloviny případů srdečně-cévních onemocnění u žen udeří nemoc velice náhle a intenzivně.

Obecně se srdečně-cévní onemocnění začínají u žen objevovat po 55. roce života. Jedná se především o srdeční infarkty a mozkové mrtvice.

Menopauza, tloustnutí a cholesterol

V období menopauzy dochází ke zpomalování metabolismu a přibírání na váze. Navíc měnící se hladiny hormonů způsobují, že se tuk ukládá více v oblasti břicha.

Takové rozložení tuku je ale pro naše zdraví méně příznivé a souvisí i s vysokou hladinou cholesterolu.

Vysoký cholesterol u žen navíc může souviset se změnou jídelníčku. V důsledku hormonálních výkyvů se totiž mění i naše chutě, a to bohužel k horšímu. Málokterá žena si to dokáže uvědomit a má pocit, že se v jejích stravovacích návycích nic nezměnilo.

Boj s vysokým cholesterolem

Základem je zdravý životní styl, vyvážená strava a dostatek pohybu.

Špatný cholesterol zvyšuje strava bohatá na nasycené mastné tuky, mezi které patří sádlo, masné výrobky, máslo, tučné sýry, různé sušenky, ale také kokosový a palmový olej. Mírně může cholesterol zvedat i nadměrná konzumace vajec, jater a ledvinek.

Existují ale také potraviny, které pomáhají hladinu špatného cholesterolu snižovat. Patří mezi ně mandle, lněná semínka, jablka, sója nebo třeba olivový olej.

Odborníci doporučují změnit stravu ze smažené na vařenou a hojně si dopřávat nejrůznější zeleninu a jídla s vysokým obsahem vlákniny.

Závěr:

Lidé se dožívají stále vyššího věku a tak ženy stráví podstatnou část svého života v období po menopauze. I proto je velice důležité vědět o tom, jak hormony ovlivňují hladinu cholesterolu a pravidelně ji u lékaře kontrolovat.

Problémy s vyšší hladinou cholesterolu trpí až tři čtvrtiny populace v Česku! A to rozhodně není málo! Dejte si na něj pozor i vy!

 

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.