Testosteron v ženském těle. Jak snížit jeho hladinu?

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
Testosteron v ženském těle. Jak snížit jeho hladinu?

Osnova:
Testosteron a ženy
Jak poznat nadbytek testosteronu?
Nadbytek testosteronu a neplodnost
Jak snížit hladinu testosteronu?
Co když testosteron ženě naopak chybí?
Závěr

Jistě si ještě ze školních lavic pamatujete, že ženským pohlavním hormonem je estrogen a mužským zase testosteron. Toto rozdělení si pamatujete správně, ale naše tělo je přeci jen trochu složitější než učebnice biologie.

Ženský organismus totiž v mírných hladinách tvoří také testosteron, stejně jako ten mužský tvoří estrogen.

Testosteron a ženy

Kde se v ženském těle mužský pohlavní hormon vůbec bere a k čemu slouží? Produkují ho nadledviny a vaječníky. Oba pohlavní hormony, testosteron i estrogen, jsou součástí růstu, údržby a oprav tkání reprodukční soustavy. Mají také vliv na rozvoj ostatních tkání a kostí.

Ženy mají přibližně 7x nižší hladinu testosteronu než muži. Je vylučován během spánku a nejvyšších hodnot dosahuje ráno po probuzení.

Jeho množství a hladina se u žen mění ze dne na den. Uvolňuje se totiž v závislosti na fázi menstruačního cyklu a zároveň také na denní době.

Kolem 20. roku života mají ženy testosteronu nejvíce, poté jeho hladina postupně klesá.

Jak poznat nadbytek testosteronu?

Poznat, že právě v našem těle koluje testosteronu více, než je běžné, není nic složitého. Příznaky můžeme pozorovat jak na našem těle, tak na chování.

Při nadbytku testosteronu dochází k poruchám menstruačního cyklu, který je nepravidelný. Někdy ženy menstruaci mohou vinou testosteronu ztratit úplně.

Dalším znakem je výraznější růst ochlupení. Může se objevit malý knírek nebo výraznější ochlupení na rukou.

Objevit se mohou také problémy s vypadáváním vlasů nebo dokonce plešatěním. Dalšími příznaky jsou akné, zvětšený klitoris, růst svalů a hlubší hlas.

Mezi příznaky vysoké hladiny testosteronu patří také zvýšená agresivita, touha po vedení a velké ambice. Ženy s velkým množstvím testosteronu může také trápit nespavost nebo cukrovka.

Nadbytek testosteronu a neplodnost

Jako další z příznaků nadbytku testosteronu v ženském těle je uváděna také neplodnost. Žen, které mají problémy s plodností, podle odborníků obecně přibývá.

Příčin neplodnosti může být samozřejmě mnoho, ale často se na ní podepisují právě hormony. Jedním z častých důvodů neplodnosti je takzvaný ovariální faktor, který právě s hormony úzce souvisí.

Na vině je v tomto případě právě vyšší hladina mužských pohlavních hormonů v těle ženy. V jeho důsledku nedozrávají ve vaječnících vajíčka, a tím pádem se ani neuvolňují.

Jak snížit hladinu testosteronu?

Stejně jako je jednoduché poznat, že v našem těle koluje testosteronu příliš mnoho, není složité ani snížit jeho hladinu. Jen k tomu budete potřebovat několik pomocníků.

Spolehlivým pomocníkem mohou být doplňky stravy. K redukci mužského hormonu v organismu slouží přípravky extrahované z květáku a brokolice. Konkrétní účinnou látkou, kterou tyto doplňky obsahují, je diindolylmetan, který je doporučováno brát denně v dávce 120 mg.

Dalším krokem k nižší hladině testosteronu je pití bylinných čajů. Jednou z nejchutnějších a zároveň nejúčinnějších variant je máta. Další pozitivum je, že se u nás této bylince velmi daří. Čerstvou ji seženete v jakémkoliv supermarketu, takže si můžete vychutnat velmi lahodný čaj připravený z čerstvé máty. V nabídce je samozřejmě také velké množství sypaných mátových čajů. Studie ukazují, že dva hrnky denně ke snížení hladiny testosteronu bohatě stačí.

Kromě máty lze v rostlinné říši najít i další bylinky, které mužský pohlavní hormon dokážou snížit. Patří mezi ně ženšen, lékořice nebo saw palmetto.

Dalším tipem je akupunktura. Její vliv dokonce podpírají i některé výzkumy.

A několik pomocníků najdeme také mezi potravinami. Za účelem utlumit testosteron je dobré přidat do jídelníčku potraviny, které zvyšují produkci ženských hormonů. Patří mezi ně lněná semínka a výrobky z nich, jablka, třešně, pšenice, rýže a sójové výrobky.

Co když testosteron ženě naopak chybí?

S opačným problémem – nedostatkem testosteronu v těle, se mohou setkat ženy v přechodu. Je to způsobeno tím, že nadledvinky nestačí doplnit dostatek testosteronu, který chybí při klesající aktivitě vaječníků.

Tento jev se obvykle projeví problémy v intimním životě. Ženy trápí nižší chuť na sex, ale i menší schopnost sexuální vzrušivosti. V tomto případě je dobré testosteron do těla naopak doplnit.

Ale pozor na hormonální přípravky, které mají nepříjemné vedlejší účinky – větší ochlupení, hlubší hlas nebo akné. S testosteronem je zkrátka nutné zacházet velmi opatrně.

Závěr

Na závěr se ale vraťme k příjemným efektům tohoto hormonu. Organismus ho vylučuje během spánku a nejvyšších hodnot proto dosahuje po probuzení. A to je možná jeden z důvodů, proč se někteří lidé tak rádi milují hned po ránu.

Obvykle o testosteronu neuvažujeme jako o „ženském“, o to větším překvapením pak mohou být jeho účinky na ženy, jejich zdraví a také chování.

 

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.