Test na menopauzu: Jak funguje a kde ho sehnat?

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
Test na menopauzu: Jak funguje a kde ho sehnat?

Osnova:
Odhalte menopauzu pomocí FSH
Jak test na menopauzu funguje?
Jak provést test na menopauzu?
Lékaři se rozhodně nevyhýbejte!
Závěr

Nepravidelná menstruace, návaly horka, pocení, změny nálad, bušení srdce… To jsou příznaky, které mohou znamenat menopauzu, mohou ale být také projevem úplně jiného problému. Je proto důležité signály našeho těla nepřehlížet a zjistit jejich příčinu.

Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete (nebo nemůžete) hned běžet k lékaři, který příchod menopauzy umí spolehlivě určit, jistě dáte za vděk testu na menopauzu pro domácí použití.
Na našem trhu je několik výrobců, jeho použití je snadné, výsledek se dozvíte za pár minut a pořídíte ho i za dvě či tři stovky. K dostání je v lékárnách nebo na internetových stránkách výrobců.

Odhalte menopauzu pomocí FSH

U některé ženy nastane menopauza dříve, u jiné později. Jedna pocítí příznaků několik, druhá jeden jediný a třetí třeba žádný. Ať už menopauzu prožíváte jakkoli, je velmi důležité odhalit její příchod včas. To lze podle hladiny hormonu FSH.

Hormon FSH (folikuly stimulující hormon) se vyskytuje u žen i mužů. Jedná se o pohlavní hormon, který je produkován předním lalokem podvěsku mozkového.

U mužů podporuje tvorbu spermií, u žen pak tvorbu dutinek ve vaječnících obsahujících vajíčka, tzv. folikuly, a také produkci estrogenů.

Menopauza přichází zároveň s vyčerpáním zmíněných folikulů ve vaječnících, kdy také dojde k prudkému poklesu produkce estrogenů. Tento pokles pak vede k nadprodukci hormonů FSH a jejich hladina tak stoupá.

Jak test na menopauzu funguje?

Principem testu na menopauzu je detekce hormonu FSH v moči. S nastupující menopauzou produkuje tělo stále méně estrogenů, hladina FSH se tak za účelem zvýšení produkce estrogenů ve vaječnících zvyšuje. A právě zvýšenou hladinu FSH lze snadno odhalit pomocí testu.

U žen, které nejsou v menopauze a mají normální pravidelný menstruační cyklus, pohybuje se hladina FSH do hodnoty 25 mIU/ml uprostřed cyklu. Testy reagují na koncentraci hormonu FSH vyšší než 25 mIU/ml.

Jak provést test na menopauzu?

I když se princip fungování testu na menopauzu může zdát složitý, jeho použití je opravdu jednoduché.

Test se provádí ponořením proužku do vzorku moči, případě přenesením několika kapek moči na proužek pomocí pipety. Výsledek signalizují barevné proužky nebo kostičky, stejně jako u těhotenských nebo ovulačních testů. Nejvíce hormonů obsahuje ranní moč, nejpřesnější výsledek tak získáte právě z ní.

Takže stačí namočit proužek a počkat si na výsledek. Ten se u většiny testů objeví během 5 minut. Je ovšem dobré udělat si testy dva. Dejte si ale pozor při jejich nákupu, ne všichni výrobci prodávají v balení dva testovací proužky. Nenechte se zmást nižší cenou a kupte si rovnou dvě balení, nebo jedno, které obsahuje dva testy.

Kdy během cyklu je vhodná doba test provést? Ženy, které mají stále pravidelný menstruační cyklus, by měly provést první test během prvního týdne cyklu a druhý test o týden později.

Pokud již máte menstruační cyklus nepravidelný, udělejte si první test kdykoliv během měsíce a druhý o týden později.

Ovšem i tyto pokyny se mohou u různých výrobců lišit, řiďte se proto vždy příbalovým letákem!

Lékaři se rozhodně nevyhýbejte!

I když výrobci uvádějí stejnou spolehlivost domácích testů, jakou mají standardní laboratorní testy z krve, lékaři se v případě jakéhokoli výsledku stejně nevyhýbejte!

Pozitivní test je důvodem k návštěvě gynekologa, který stanoví definitivní diagnózu, pomůže se zvládnutím příznaků a navrhne další postup. Na základě pozitivního testu rozhodně nedělejte žádná zdravotně závažná rozhodnutí, jako je například užívání léků.

Navíc nezapomínejte, že test má pouze informační charakter a jeho výsledek mohou ovlivňovat například léky, které obsahují folikulostimulační hormon.

Důvodem k návštěvě lékaře by měl být i negativní výsledek testu. Většina žen si udělá test na menopauzu, protože jim vynechala menstruace nebo pociťují některý z příznaků menopauzy. Příčinu potíží je vždy třeba najít. I když už to třeba nečekáte, může se jednat o těhotenství nebo zdravotní problém.

Závěr

Říkáte si, k čemu tedy test je, když se cestě k lékaři stejně nevyhnete? Domácí testování je pohodlné a diskrétní, navíc se vyhnete dlouhému čekání na laboratorní výsledky.

Menopauzou si musí projít každá žena, to ovlivnit nelze. Co ale ovlivnit jde, je to, jak menopauzu prožijete. Velký podíl na tom sice má genetika, ale také životní styl!

I kdyby právě váš test vyšel negativní, nezapomínejte na zdravou pestrou stravu, dostatek tekutin i pohybu.

 

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.