Prsa v menopauze. Co vše se může změnit?

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
Prsa v menopauze. Co vše se může změnit?

Osnova:
Chlouba, o kterou ženy nestojí
Velká prsa v důsledku menopauzy
Ztráta pružnosti
Bolest a pnutí
Cysty, hrudky nebo bulky
Ztráta sebevědomí
Závěr

Návaly horka, noční pocení, změny nálad. To jsou asi nejznámější příznaky menopauzy. Na druhém konci pomyslné řady nejrůznějších potíží spojených s menopauzou bychom našli zvětšení prsů, jejich pnutí, bolestivost a další změny.

Příliš se o nich nemluví, ale pocítí je spousta žen. Citelné zvětšení prsů v důsledku menopauzy se dokonce dotýká až jedné pětiny všech žen!

Chlouba, o kterou ženy nestojí

Mnoho žen, které příroda bujnými vnady neobdařila, by možná ocenila plnější dekolt. Marná sláva, změny prsou v důsledku menopauzy, včetně jejich zvětšení, s sebou přináší spíše negativa.

Nejde jen o fyzický vzhled, ale hlavně o nepříjemnou bolest a pnutí. Co všechno může s prsy udělat úbytek estrogenů v těle a jak k tomu dochází?

Velká prsa v důsledku menopauzy

V dospívání rostou prsa díky hormonům, není tak překvapující, že na ně bude mít vliv i menopauza, kdy dochází k poklesu ženských hormonů estrogenů. Během menopauzy procházejí prsa procesem nazvaným involuce. To znamená, že dochází ke ztrátě funkce prsní žlázy, která produkuje mateřské mléko. A prsní žlázu nahradí tuk. Jakmile se ženám v menopauze zvětší prsa, je opravdu těžké s tím něco udělat. Tento tuk je totiž velice odolný, diety i cvičení na něj příliš nezabírají.

Nesvádějme ale vše jen na hormony. Ke zvětšení prsou dochází především tehdy, když ženy začnou přibírat na váze. I na to má vliv menopauza, přibírání se ale dá účinně bránit zdravou umírněnou stravou a pravidelným pohybem. Velká a bolestivá prsa ale často brání ve cvičení. Navíc ženy s velkými ňadry často trpí bolestmi zad a šíje. Velká prsa také mohou tlačit na žebra a ženám se pak může hůře dýchat.

Ztráta pružnosti

Představa velkých prsou může na první pohled vypadat atraktivně. Prsa se sice zvětší, ale také ztratí na pružnosti, což už bohužel tolik atraktivní není. Prsní tkáň obsahuje méně vody než dřív a postupně ji nahrazuje vazivo. Díky tomu prsa ztrácí pružnost, jsou ochablá a povislá.

To je způsobeno nejen úbytkem estrogenů, ale také předchozími změnami. Prsa většiny žen v menopauze totiž už ledacos „zažila“ a podepsalo se na nich těhotenství, kojení nebo váhové výkyvy během života. Při zvětšení prsou v menopauze se v tomto případě změna tvaru i vzhledu projeví ještě výrazněji.

Bolest a pnutí

Citlivá, bolestivá nebo napnutá prsa jako před menstruací. Těchto nepříjemných pocitů se nemusíte zbavit ani během menopauzy. Více intenzivně je ženy pociťují hlavně při cvičení nebo jiné fyzické aktivitě.

Větší bolestivost mají na svědomí opět hormonální změny. Kupte si opravdu kvalitní podprsenku, která vám sedne jako ulitá. Na cvičení si rozhodně pořiďte sportovní podprsenku, kterou možná využijete i na domácí nošení. Od bolesti mohou pomoci také relaxační techniky nebo masáže prsou.

Cysty, hrudky nebo bulky

Našla jste si v prsu bulku nebo hrudku? I když se to mohlo stát v důsledku hormonálních změn, rozhodně nic nepodceňujte a běžte k lékaři! Neděste se ale, v žádném případě nemusí jít o rakovinu! Cysty a hrudky, které se tvoří v důsledku hormonálních změn, jsou běžné. Mohou být i poměrně velké a objevit se mohou i u žen, které užívají hormonální substituční terapii.

Vypozorujete-li ale, že z bradavky vytéká tekutina, jsou zduřelé nebo třeba zarudnuté, k lékaři zamiřte co nejdříve. Nezapomínejte ani na prevenci, ženy starší 45 let mají každé dva roky nárok na bezplatnou preventivní mamografii. Co dělat v případě, že se v prsou objeví „neškodné“ bulky nebo hrudky? Konzumujte méně kofeinu a vyzkoušejte terapii teplem, třeba prsa masírujte hřejícím gelem.

Ztráta sebevědomí

Muži jsou ze zvětšení prsou své partnerky často nadšeni, ženy samotné se ale často trápí. Ať už po fyzické stránce, protože je bolí záda i prsa samotná, tak i po stránce psychické. Velká prsa přitahují pozornost, která nemusí být vždy příjemná. Díky většímu poprsí se ženy mohou cítit více neomaleně a nechtějí na sebe zbytečně upoutávat pozornost třeba při sportu. Bez pohybu už si ale v menopauze těžko udrží štíhlou linii a dostávají se tak do začarovaného kruhu.

Kvůli kolísání hormonů také mohou být přecitlivělé a náladové. Už si nepřipadají atraktivní a větší pozornost mužů si často vykládají opačným způsobem. Nevěšte hlavu! S největší pravděpodobností jste svým největším kritikem právě vy samotná. Komplimenty si užívejte a nepátrejte po tom, jak byly myšleny.

TIP: Vyzkoušejte FEMINUS - přírodní doplněk stravy určený pro ženy v období menopauzy. Tento český doplněk stravy obsahuje bohatý mix vitamínů, minerálů a extraktů z bylin bojující s něpříjemnými příznaky ženského přechodu jako jsou návaly horka, noční pocení, ztráta energie a přibírání na váze. FEMINUS je nyní v akci s dopravou zdarma po celé ČR.

KOUPIT FEMINUS 

Závěr

Změny v oblasti prsou nikdy neberte na lehkou váhu! Pokud je jakýkoli příznak, o kterém jsme se dnes zmínili, opravdu intenzivní nebo vás nějak znepokojuje, poraďte se s lékařem. Nezapomínejte ale ani na to, že v menopauze už nám naše tělo nebude vše odpouštět, jak tomu bylo dřív.

Je pravý čas začít cvičit, navštívit posilovnu nebo si pořídit domu činky. Pro krásnější prsa posilujte hrudník, dělejte kliky nebo zvedejte závaží. A pokud ji ještě v šatníku nemáte, pořiďte si pushupku.

 

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.