Migréna v menopauze: Na co si dát pozor?

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
Migréna v menopauze: Na co si dát pozor?

„Bolí mě hlava, mám migrénu.“ Věta, která se ve spojení s ženami dostala do mnoha vtipů. Pro některé muže znamená výmluvu, většina z nich totiž opravdovou migrénu nikdy nezažila a ani nezažije. Je to totiž typicky ženská nemoc, kterou s obyčejnou bolestí hlavy snad ani nejde srovnat.

Bezmoc zvaná migréna

Intenzivní pulzující bolest spojená s přecitlivělostí na hluk, světlo i pachy doprovázená nevolností nebo zvracením. Takto lze charakterizovat migrénu.

Bolesti hlavy patří mezi naše nejběžnější neduhy, často jim říkáme migréna, ne vždy se ale o opravdovou migrénu jedná. Migréna je jen jedním z typů bolestí hlavy, provázejí ji nepříjemné záchvaty a může trvat velice dlouho, obvykle 4 až 72 hodin.

Ženská nemoc

V České republice v současnosti trpí migrénou téměř milion lidí, přitom ženy postihuje dvakrát až třikrát častěji než muže.

Migréna ale není k ženám až tak nespravedlivá. Muži migrenici, i když je jich méně, obvykle trpí velmi častými záchvaty, které jsou obtížně léčitelné. Ataky jsou u mužů sice kratší, ale intenzivnější.

Migrénu mohou vyvolat vnější vlivy, jako třeba změna počasí. Můžeme si ji ale také přivodit sami například nedostatkem spánku, stresem, přepracováním, nezdravým životním stylem nebo konzumací určitých potravin či nápojů.

Příčinu této nepříjemné choroby se zatím nepodařilo objasnit, ale velmi pravděpodobně se dědí dispozice k jejímu rozvoji. Za migrénu tedy mohou geny, ale také hormony.

Migréna a hormony

Migréna je často navázána na hormonální vlivy. A že je na hormonální změny život ženy opravdu bohatý! Menstruace, užívání antikoncepce, těhotenství, kojení, menopauza. Náročná období plná změn, která u žen trpících migrénou výrazně ovlivňují její výskyt.

U mužů migreniků k žádné vazbě na hormony nedochází, testosteron migrény nevyvolává, a tak musí příčinu hledat jinde.

Známou a velmi častou je menstruační migréna. Její diagnostika je poměrně obtížná, protože většina žen má záchvaty migrény i mimo období menstruace.

Přesný důvod, proč menstruační migréna vzniká, se zatím odborníkům nepodařilo objasnit. Pravděpodobně jsou ale na vině nízké či vysoké hladiny progesteronu či estrogenu a souviset může i s hormonem prolaktinem. Spouštěčem může být ale také deficit minerálů a vitamínů v souvislosti s menstruací.

Některým ženám se podaří migrény zbavit během těhotenství a kojení, všechny ale takové štěstí nemají a bohužel nás může provázet také obdobím menopauzy.

Migrény v období klimakteria

U některých žen migrény ustoupí právě s nástupem menopauzy a období přechodu tak pro ně má i pozitivní stránku. U jiných žen se ale situace s tím, jak přestává být jejich menstruace pravidelná, ještě zhorší.

To, kdy migréna udeří, už totiž není tak předvídatelné a k tomu se ještě mohou přidat návaly horka, horší psychické rozpoložení, potíže se spánkem nebo pocení.

Průvodní projevy menopauzy, zejména stres či nedostatek spánku, jsou zároveň spouštěči migrény. A dostáváme se do začarovaného kruhu.

Migrény také mohou být spouštěny obtížemi spojenými s věkem, jako jsou poruchy krční páteře nebo kolísání krevního tlaku.

Zatočte s migrénou!

Léčba migrény je velice žádoucí také proto, že migrenici jsou vystaveni vyššímu riziku mozkové mrtvice i srdečního infarktu. Hlavním předpokladem účinné léčby je správná diagnostika. Mnohdy stačí úprava životního stylu. Důležité je také zjistit, které spouštěče migrénu vyvolávají a snažit se je vyloučit.

Nejčastěji uváděným důvodem bolesti hlavy je nedostatek jídla a pití. Je tedy důležité dbát na pravidelnou stravu i dostatek tekutin. Když hladovíme, klesá hladina glukózy v krvi, což může vyvolat bolesti hlavy.

Pravidelnou zdravou stravou se tak můžeme vyhnout migréně a zároveň si udržet štíhlou linii i během menopauzy, kdy se začne zpomalovat metabolismus a tuky se budou ukládat hlavně v oblasti pasu.

Důležité je také dbát na dostatečnou hydrataci. Migréna často ustoupí po vypití většího množství vody. Pokud migrenózní záchvat trvá dva nebo tři dny a je doprovázen zvracením i při užití léků, na nic už nečekejte a navštivte lékaře.

Čemu by se měli migrenici obloukem vyhnout?

Zásady správného stravování v menopauze a u migreniků jsou mnohdy shodné. Migrenici by se stejně jako ženy v menopauze měli vyhnout ostrým omáčkám, většímu množství sladkostí a silně kořeněným jídlům.

Bohužel, mezi spouštěče migrény patří i oblíbená čokoláda a dále glutamát sodný, který bývá součástí čínských jídel. Bolest hlavy může vyvolat také větší množství kofeinu.

To, čemu by se migrenici měli opravdu vyhnout, je alkohol. Bolest vyvolává etylalkohol, ale svou roli hraje také nástup dehydratace po jeho konzumaci.

A nikoho asi nepřekvapí, že spouštěčem může být také kouření, a to i pasivní. Nikotin dráždí cévy, což vede ke stažení jejich stěn a snížení toku krve do mozku. Tento omezený průtok tlumí i mozkovou aktivitu, což je jeden ze známých mechanizmů migrenózních bolestí.

Závěr

Migréna je typická civilizační choroba, která dokáže skutečně potrápit. Navíc se řadí k chorobám, které lékaři zatím nedokáži vyléčit. Naštěstí ji jde předcházet dodržováním výše zmíněných rad, a když propukne, mohou pomoci léky.

Šťastlivci, kteří opravdovou migrénu nikdy nezažili, se na migreniky mnohdy dívají jako na hypochondry, které „jenom“ bolí hlava. Podle lékařů ale záchvat migrény dokáže až polovinu nemocných úplně vyřadit z běžného života.

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.