Menopauza a osteoporóza | FEMINUS - přírodní doplněk stravy pro ženy

Menopauza a osteoporóza

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
Menopauza a osteoporóza

Osnova:
Postmenopauzální osteoporóza
Menopauza jako hlavní rizikový faktor
Jak se osteoporóza diagnostikuje?
Estrogeny v léčbě
Co dělat pro zdravé kosti?
1. Nebojte se pohybu
2. Dopřejte svému tělu vápník
3. Vitamín D čerpejte nejen ze slunce
4. Vyzkoušejte doplňky stravy
5. Nekuřte a nepijte alkohol
Závěr

Osteoporóza je chronické onemocnění, projevuje se řídnutím kostní tkáně a poruchami její struktury. Kosti jsou kvůli tomu křehčí, ztenčují se a jsou náchylnější ke zlomeninám, které se poté také hůře léčí. Zpočátku je osteoporóza nenápadná, i proto se jí přezdívá tichý zloděj kostí. Vede ale k bolestem zad, snížení pohyblivosti páteře, ztrátě tělesné výšky či k vytvoření hrbu.

Nejčastěji postihuje sedmdesátníky, nejrizikovější skupinou pro časný vznik osteoporózy jsou ovšem ženy po menopauze. Důvodem je úbytek hormonů v těle. Jedná se o postmenopauzální osteoporózu. Hlavní příčinou osteoporózy je nedostatečná prevence. Kdo by také myslel na nemoc, která nás může postihnout za dvaceti či více let. Kostní hmota ale začíná ubývat už po třicátém roce života. A pokud nežijete zdravě, můžete celý proces ještě urychlit.

Zaregistrovat počátek osteoporózy je téměř nemožné, snížení kostní hustoty totiž není vidět ani nebolí. Diagnostikuje se často až náhodně při rentgenovém vyšetření nebo zlomenině.

Postmenopauzální osteoporóza

Vznik osteoporózy ovlivňuje množství ženských pohlavních hormonů (estrogenů), k jejichž poklesu dochází v období menopauzy. Estrogen poskytuje kostem ochranu tím, že zpomaluje proces jejich řídnutí. Proto se nejčastěji osteoporóza projevuje u žen po menopauze, kdy o tuto ochranu přirozeně přicházejí. Platí, že čím dříve menopauza nastoupí, tím vyšší je riziko osteoporózy. Obvykle to bývá 5 až 8 let po klimakteriu.

U žen po menopauze dochází v důsledku osteoporózy nejčastěji ke zlomeninám zápěstí či krčku stehenní kosti. Zlomeniny vznikají neočekávaně, při menších zraněních nebo mechanické zátěži. Dalším z častých projevů této nemoci u starších žen jsou bolesti páteře a snížení výšky.

Co se týče počtu žen, které osteoporóza postihuje, nejde o zanedbatelné číslo. Trápí totiž prakticky každou třetí ženu po menopauze. Klimakterium ale není jediným rizikovým faktorem u starších žen. Na vině je také věk, tělesná konstrukce ale i další faktory.

Menopauza jako hlavní rizikový faktor

Menopauza se řadí mezi nejčastější rizikové faktory. Na vzniku osteoporózy se podílí i další vlivy, jako nedostatek nebo špatné vstřebávání vápníku a vitamínu D, málo pohybu, ale také kouření a časté pití alkoholu. Riziko onemocnění se samozřejmě zvyšuje spolu s věkem, každých 10 let se zdvojnásobí. Tím, jak se prodlužuje průměrná délka života, pochopitelně stoupá i množství lidí trpících osteoporózou.

Dalším rizikovým faktorem je rodinná anamnéza a genetická zátěž. Výskyt osteoporózy je výrazně vyšší u lidí, jejichž rodiče nebo prarodiče utrpěli osteoporotickou zlomeninu. Setkat se můžeme také s osteoporózou sekundární, která provází jiná onemocnění, jako například poruchy vstřebávání vápníku, chronická zánětlivá onemocnění nebo revmatoidní artritidu.

Vzniku osteoporózy přispívá dlouhodobé podávání některých léků, například kortikoidů. Více ohroženy jsou hubenější ženy, které mívají křehčí kosti s větší tendencí se lámat. Za nízkou hmotnost je u žen považována váha nižší než 57 kg.

Jak se osteoporóza diagnostikuje?

Ke stanovení diagnózy osteoporózy nestačí pozorovat jen rizikové faktory, nicméně ty jsou však vodítkem k posouzení, zda je vhodné uskutečnit potřebná vyšetření. K diagnostice slouží nejčastěji tzv. celotělová osteodenzitometrie neboli DXA. Jedná se nízkozátěžové rentgenové vyšetření, které trvá asi 20 minut.

Lékaři jsou díky tomu schopni stanovit množství kostního minerálu v nejohroženějších místech. Výsledky mohou odhalit buď méně závažné poškození kostní hmoty (osteopenii), nebo osteoporózu. Přesnou příčinu pomůže určit rozbor krve, podle kterého lékaři zjišťují hladiny jednotlivých hormonů, množství vápníku, fosforu a aktivního metabolitu vitaminu D.

Estrogeny v léčbě

Léčba osteoporózy je bohužel dlouhodobá. Jejím hlavním cílem je zachovat tělesnou zdatnost pacienta, zabránit zlomeninám, ulevit od bolesti a zlepšit pohyblivost. U žen po menopauze může být řešením použití léků s obsahem estrogenu. Hormonální terapie má i další výhodu, kterou je zlepšení dalších menopauzálních příznaků.

Léčba hormonálními přípravky ovšem není vhodná pro dlouhodobou prevenci postmenopauzální osteoporózy a nese sebou i možné vedlejší účinky. Použití takovéto léčby je tak vždy v rukou lékaře. I pro ženy, které nemohou nebo nechtějí užívat hormony, existují vedle zvýšeného příjmu vápníku a pohybové aktivity i účinné bezpečné léky.

Co dělat pro zdravé kosti?

V případě osteoporózy je stěžejní prevence. Co dělat, abychom této nemoci předcházeli?

Nebojte se pohybu

Pokud si myslíte, že byste se kvůli osteoporóze měli raději přestat hýbat a předcházet tak zlomeninám, jste na omylu. Pohyb totiž zpevňuje kosti a podporuje tvorbu kostní hmoty. Právě pravidelná fyzická aktivita významně snižuje nástup i rozvoj osteoporózy. Vhodné je cvičení s váhou vlastního těla, při kterém jsou zatěžovány kosti. Dále jsou doporučovány sporty provozované ve vzpřímené poloze, jako jogging, tenis, volejbal, tanec nebo obyčejná chůze.

Dopřejte svému tělu vápník

Pro prevenci a zpomalení osteoporózy je důležitá úprava životosprávy. Dbejte na to, aby vám v jídelníčku nechyběly potraviny s vyšším obsahem vápníku, který kosti vyživuje.

Často si tak dopřejte například tvaroh, jogurty, kefír ale také ryby nebo košťálovou zeleninu. Vysoký obsah vápníku mají také tofu a sójové výrobky. Nejvíce vápníku však obsahuje mák, který jej v sobě skrývá dokonce 12x více než mléko.

Vitamín D čerpejte nejen ze slunce

Vitamín D je důležitý pro vstřebávání vápníku, ale také pro svaly a svalovou kondici, čímž snižuje riziko pádu a zlomenin. Jeho nedostatek stojí nejen za vznikem osteoporózy, ale souvisí také s nízkou obranyschopností organismu.

Podle Státního zdravotního ústavu má dostatek vitamínu D ze stravy pouze 1 % české populace. Jeho příjem lze zvýšit pobytem na slunci nebo třeba konzumací mořských ryb.

Vyzkoušejte doplňky stravy

Nejen vápník a vitamín D, ale také hořčík a další stopové prvky můžete svému tělu dodat ve formě potravinových doplňků.

Nekuřte a nepijte alkohol

Vzniku osteoporózy přispívá kouření a konzumace alkoholu, proto se jim snažte vyhýbat už preventivně. Nezapomínejte na dostatek tekutin a zkuste omezit také pití kávy.

Závěr

Podle statistik postihuje osteoporóza 33 % žen ve věku nad 50 let a 47 % žen starších 70 let. Je tedy docela možné, že se tato nemoc nevyhne ani vám. Pokud víte, že vaše maminka nebo babička trpěla osteoporózou, měla byste o to více zpozornět a důsledně se zajímat o stav svých kostí. Závěrem přinášíme zajímavý tip, jak můžete své riziko osteoporotické zlomeniny zjistit, aniž byste navštívila ordinaci lékaře.

Na volně přístupné webové stránce můžete zadat své údaje a kalkulátor vám spočítá riziko zlomeniny v příštích deseti letech. Na stránce lze nastavit český jazyk a vyhledat hodnocení přímo pro Českou republiku. Pokud bude vaše riziko vysoké, rozhodně se o tom poraďte se svým lékařem.

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

Zpět na BLOG