Menopauza a antikoncepce

Osnova:
Tři etapy menopauzy
Možnosti antikoncepce
Výhody hormonální antikoncepce
Rizika spojená s užíváním hormonální antikoncepce
Kdy přestat hormonální antikoncepci užívat?
Závěr

Je všeobecně známo, že plodnost žen kolem čtyřicátého roku života postupně klesá. Těhotenství ve vyšším věku ale rozhodně není vyloučeno a dalo by se říci, že trendem dnešní doby je těhotenství spíše odkládat. Ženy, které už potomky neplánují, by se tak měly chránit, a to dokonce ještě jeden rok po poslední menstruaci!

Menopauza se zpravidla dostavuje mezi 40. a 55. rokem věku, kdy menstruace začíná být nepravidelná, až zcela vymizí. Je to dáno klesající hladinou estrogenu v organismu. Má tři etapy – premenopauzu, perimenopauzu a postmenopauzu.

Tři etapy menopauzy

Premenopauza – období před menopauzou. Menstruace je stále pravidelná, ale už dochází k hormonálním změnám, které mají za následek snížení funkce vaječníků.

Perimenopauza – toto období je charakteristické nepravidelnou menstruací. Začíná těsně před poslední menstruací a trvá asi ještě rok poté.

Postmenopauza – navazuje na perimenopauzu. V tomto období dochází k trvalému vymizení menstruačního krvácení a už není možné otěhotnět.

Možnosti antikoncepce

Pokud žena nechce otěhotnět, musí použít účinnou, bezpečnou a vhodnou metodu antikoncepce, dokud u ní nebude potvrzeno, že už jí těhotenství nehrozí.

I čtyřicetileté ženy mohou využít všech dostupných antikoncepčních metod, včetně kombinované hormonální antikoncepce, gestagenní antikoncepce i nitroděložního tělíska.

Pro zralé ženy jsou obecně vhodné především kombinované antikoncepční pilulky s velmi nízkou dávkou estrogenů. Zajišťují pravidelnou menstruaci a pomáhají s případnými návaly horka.

Tzv. gestagenní antikoncepce má nevýhodu v tom, že způsobuje nepravidelné krvácení, což je zejména ve vyšším věku nebezpečné, protože díky tomu může uniknout pozornosti zdravotní problém, jako třeba nádorové onemocnění dělohy.

Nitroděložní tělísko snižuje intenzitu menstruačního krvácení, případně ženy nemenstruují vůbec. S návaly horka si však poradit neumí.

Využít lze samozřejmě také nejrůznější bariérové metody, jako například kondom, pesar či kloboučky.

Přirozené plánování těhotenství, tedy metoda založená na sledování plodnosti a menstruačního cyklu, se ženám ve vyšším věku nedoporučuje. Důvod je prostý – nepravidelná menstruace podstatně ztěžuje předvídání ovulace.

Výhody hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce může ženám v perimenopauze pomoci regulovat menstruaci, snížit intenzitu krvácení i návaly horka nebo tlumit kožní problémy, které způsobují hormonální výkyvy. Zkrátka umí udržet hormony na uzdě.

Rizika spojená s užíváním hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce může maskovat příznaky perimenopauzy, a proto ženy nemusí poznat, že už se v tomto životním období nacházejí.

Navíc hormonální antikoncepce zvyšuje riziko krevních sraženin a podle některých výzkumů může být její užívání spojeno i se zvýšeným rizikem srdečního infarktu, mrtvice a rakoviny prsu.

Kdy přestat hormonální antikoncepci užívat?

Kdy tedy s hormonální antikoncepcí přestat? V tomto ohledu máme jedinou a nejúčinnější radu – řiďte se doporučením svého gynekologa!

Obecně ale platí, že by se rozhodnutí přestat užívat antikoncepci mělo odvíjet od symptomů, které žena pociťuje.

To ale může být při užívání hormonální antikoncepce obtížené. Pokud má žena zavedeno hormonální nitroděložní tělísko, může se vyhasnutí funkce vaječníků poznat podle návalů horka.

Závěr

I když už ženy pravidelně nemenstruují, pořád je tady možnost, že otěhotní. Je tak důležité používat účinnou antikoncepci. V případě té hormonální je ale dobré s užíváním ve správný čas přestat.

Objednat FEMINUS

  • Balení na měsíc (60 tablet)
  • Doprava zdarma
  • Garance spokojenosti
    nebo vrácení peněz

Jednorázový nákup

Feminus

na zkoušku doručení zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

- ks +

Výhodné měsíční předplatné

Feminus
Každý
měsíc ušetříte

75 Kč

přímo do schránky kdykoliv zrušíte
494 Kč za celé balení

O Nás

Na českém trhu je velké množství doplňků stravy pro ženy, ale když jsme hledali opravdu kvalitní přípravek pro vlastní využití, byli jsme zklamáni. Chyběl nám komplexní produkt pro všechny ženy. Mnoho produktů sází na jednotlivé extrakty z rostlin bez podpory vitamínů a minerálů. A protože už máme zkušenosti s výrobou a prodejem doplňků stravy, rozhodli jsme se vyrobit vlastní produkt. Silný a účinný.

Proto vznikl FEMINUS. Český doplněk stravy pro všechny ženy, které potřebují zvýšit energii, vitalitu a libido. Pro ženy bojující s příznaky ženského přechodu (menopauzy). FEMINUS je přírodní produkt obsahující vědecky ověřené látky pro optimalizaci ženského hormonu estrogen. Výroba je situována v České republice a FEMINUS je certifikován Státním zdravotním ústavem v Praze.

Po uvedení produktu na český trh jsme začali dostávat pozitivní recenze od žen, které nevěřily, že jim FEMINUS může pomoci. Pomohl. A pomůže i Vám.

Feminus tým