Masáže a menopauza | FEMINUS - přírodní doplněk stravy pro ženy

Masáže a menopauza

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
Masáže a menopauza

Osnova:
Vliv masáží na organismus
Masáž dokáže vyplavit hormony
Masáž jako balzám na duši
Lepší spánek
Typy masáží
Ájurvédská masáž
Aromaterapeutická masáž
Klasická masáž
Masáž lávovými kameny
Reflexní masáž
Lymfatická masáž
Závěr

S blížící se menopauzou postupně klesají hladiny hormonů a většina žen začne pociťovat nepříjemné příznaky, které toto nelehké životní období doprovázejí. Typicky se jedná o návaly horka, ale také psychické problémy, bolesti hlavy, únavu, nebo třeba problémy se spánkem.

Klasickým dlouhodobým řešením těchto problémů je hormonální substituční terapie. Jsou ale ženy, které ji podstoupit nemohou a také je dost žen, které ji podstoupit nechtějí. Má totiž i své stinné stránky, a tak raději volí alternativní způsob léčby. Ten ale nemusí být tak účinný.

Jestli existuje něco mezi hormonální terapií a alternativními způsoby, tak jsou to právě masáže. Jejich vliv na naše fyzické i duševní zdraví je vědecky prokázán. Vhodné jsou také jako doplněk léčby.

Masáže mohou pomoci zejména s bolestmi hlavy, únavou, migrénami, problémy se spánkem i psychickou nevyrovnaností. Také snižují zadržování tekutin a otoky v celém těle.

Vliv masáží na organismus

Masáž je v podstatě mechanické působení na povrch těla, při kterém dochází ke změnám i uvnitř našeho organismu. Každý z hmatů, které masér použije, je přesně cílený a dohromady vytvářejí celek, který dokáže pomoci od konkrétních problémů.

Výsledkem kvalitně provedené masáže je účinek na celý organismus. Hmaty působí prostřednictvím konkrétních částí těla na centrální nervový systém a ten na ně adekvátně reaguje.

Masáže mají účinek na většinu částí našeho organismu. Nejvíce působí na kůži, svaly, vazivo, šlachy a kluby. Vliv ale mají také na srdce, cévy i celý lymfatický systém a pomáhají také s celkovým posílením imunity.

Masáž dokáže vyplavit hormony

Masáž přináší i psychický požitek, zkrátka je nám po ní dobře nejen na těle, ale i na duši. Masírováním se totiž vyplavují hormony, jako jsou endorfiny, oxytocin, serotonin i dopamin.

Jedná se o hormony, díky kterým se cítíme dobře a pociťujeme štěstí. Například endorfinu se přezdívá hormon štěstí, oxytocinu zase hormon lásky.

Při masáži se ovšem vyplavují i estrogeny, ženské hormony, jejichž hladina v přechodu postupně klesá. A právě tento hormonální pokles způsobuje nejrůznější potíže spojované s menopauzou. Lidé, kteří pravidelně chodí na masáž, vykazují v krvi vyšší hladinu estrogenu než lidé, kteří na masáže nechodí nebo si je dopřávají jen sporadicky.

Estrogeny také chrání tělo před volnými radikály, které jsou zodpovědné za proces stárnutí kůže. Díky tomu kůže lépe odolává tvorbě vrásek a dalším známkám stárnutí.

Navíc estrogeny chrání ženské srdce a z dlouhodobého hlediska mohou být i prevencí alzheimerovy choroby a osteoporózy.

Masáž jako balzám na duši

Psychické potíže jsou jedním z nejčastějších průvodních projevů menopauzy, ať už se jedná o úzkosti, stres, panické stavy nebo dokonce deprese.

Základem pro rozvoj psychických problémů je stres, který sem tam pociťuje úplně každý, v dnešní uspěchané době je to ale mnohdy na denním pořádku.

Když jsme ve stresu, jsou naše svaly napjaté, tělo se více unavuje a může dojít až k chronickým stresovým stavům, nespavosti či bolestem hlavy.

Masáže umí v tomto ohledu hotové zázraky, uklidní nervový systém, snižují hladinu stresových hormonů (noradrenalinu, epinefrinu a kortizolu), zmírňují úzkosti a dopomáhají také k lepšímu spánku, který je pro dobré psychické zdraví nezbytný.

Lepší spánek

Masáže stimulují parasympatický nervový systém, díky tomu mají uvolňující účinek a zabraňují nespavosti.

Na téma spánek a masáže proběhlo několik studií, které potvrdily jejich příznivý vliv. Na vzorku postmenopauzálních žen bylo například prokázáno, že pravidelná masáž 2x týdně zlepšuje příznaky deprese i úzkosti a také zlepšuje kvalitu spánku.

Ženy, které se do studie zapojily, pocítily zlepšení kvality spánku a také se u nich zkrátila doba, kterou jim trvalo usnout. Více času strávily v hluboké fázi spánku a byly proto také více svěží a odpočaté.

Typy masáží

Není masáž jako masáž. Jejich nabídka je dnes opravdu veliká a člověk mnohdy netuší, jakou si vybrat. Představíme si několik z nich, který by mohly zajímat právě ženy.

Ájurvédská masáž

Ájurvédská masáž se pro ženy, které trápí hormonální nerovnováha, výborně hodí. Přispívá totiž ke zvýšení produkce estrogenů a jako jedna z mála technik dokáže účinně působit na vylučování toxinů.

Při masáži dochází k vyloučení toxinů uložených hluboko ve svalových tkáních, kostní hmotě i kůži, což napomáhá regeneraci. Pozitivně ovlivňuje všechny systémy v našem těle: lymfatický, trávicí, dýchací, imunitní, nervový, pohybový a podporuje také krevní oběh.

Ajurvédská masáž kladně působí na psychický stav a doporučuje se při poruchách trávení či nespavosti.

Aromaterapeutická masáž

Aromaterapeutická masáž, zkráceně aromamasáž, si ženy oblíbily díky éterickým olejům, které jsou nejen účinné, ale navíc krásně voní. Je to velmi jemná, spíše relaxační masáž, která nevyužívá hloubkových hmatů, ale i tak působí na lidské smysly.

Aromamasáž vyvolává hlubší dýchání a větší rozšíření krevních cév a kapilár. Podporuje tak krevní oběh a napomáhá lepšímu okysličování krve. Zvýšený krevní oběh znamená také účinnější rozvod živných látek v těle, masáž tak může pomoci zmírnit řadu zdravotních problémů, včetně bolestí hlavy a zažívacích potíží.

Příznivě působí na kůži, pomáhá obnovit přirozenou pružnost těla, uvolňuje nahromaděné napětí a odstraňuje psychickou zátěž.

Klasická masáž

Nejde nezmínit nejvíce žádanou klasickou masáž, které se někdy říká také švédská. Pomáhá uvolnit namáhané a ztuhlé svalstvo, ale odstraňuje také bolesti způsobené například nevhodnými pracovními návyky nebo zvýšenou fyzickou zátěží.

Během klasické masáže dochází ke zvýšenému prokrvení tkání, podpoře trávení a stimulaci látkové výměny, která umožňuje zvýšené vylučování odpadních látek z těla.

Masáž lávovými kameny

Jedná se o speciální druh masáží, u kterých se využívají horké kameny. Horké kameny uvolňují svalový korzet a odstraňují bolest svalstva. Dochází k celkovému fyzickému i psychickému uvolnění těla.

Reflexní masáž

Podstatou reflexní masáže je skutečnost, že se na okrajových oblastech těla nachází nervová zakončení, prostřednictvím jejichž stimulace lze působit na orgány uvnitř těla.

Masér pracuje s reflexními zónami na ploskách nohou, dlaních, zádech a šíji. Masáž má účinky na kůži a také působí na orgány uvnitř těla, které jsou s masírovanou oblastí nervově spojeny.

Reflexní masáž, známá také jako reflexní terapie, má výborné účinky při léčbě neplodnosti, migrény, bolestech zad a kloubů ale také při léčbě zažívacích potíží a spánkových poruch.

Lymfatická masáž

Lymfatická masáž je formou jemné masáže, která podporuje pohyb lymfatických tekutin po celém těle. Tekutina v lymfatickém systému pomáhá odstraňovat odpad a toxiny z tělesných tkání.

Při některých zdravotních obtížích se tato tekutina hromadí a vznikají otoky, tzv. lymfedémy, které mohou způsobovat další zdravotní komplikace.

Lymfatická masáž zlepšuje imunitní systém, pomáhá s kojením, snižuje stres i únavu, je účinná proti migrénám, pomáhá léčit chronickou bolest i poruchy spánku.

Závěr

Našimi typy na masáže jejich výčet rozhodně nekončí! Už jste vyzkoušela medovou masáž? A co třeba trochu exotiky při thajské masáži?

Masáže se hodí pro sportovce i lidi se sedavým zaměstnáním. Jsou vhodné v každém věku a účinné hlavně při pravidelném opakování.

 

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

Zpět na BLOG