Luteinizační hormon a jeho vliv na ženské tělo

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
Luteinizační hormon a jeho vliv na ženské tělo

Osnova:
Kde lutropin vzniká?
Luteinizační hormon u mužů
Luteinizační hormon u žen
Nedostatek luteinizačního hormonu u žen
Luteinizační hormon a ovulační testy
Závěr

Luteinizační hormon, lutropin, LH, interstitial cell–stimulating hormone, nebo dříve u mužů také ICSH. Všechny tyto názvy označují hormon, který podporuje tvorbu pohlavních hormonů. U žen rozvíjí tvorbu estrogenů a progesteronu ve vaječnících. U mužů podporuje tvorbu testosteronu ve varlatech.

Společně s dalšími hormony, konkrétně s folitropinem (FSH) a prolaktinem (PRL), tvoří luteinizační hormon (LH) skupinu gonadotropních hormonů. Tyto hormony stimulují činnost pohlavních žláz, takzvaných gonád.

Nebudeme ale zacházet do detailů a podíváme se na luteinizační hormon tak, abychom mu rozuměli. A pěkně od začátku.

Kde lutropin vzniká?

Hormony jsou látky, které přenášejí signály v našem těle. Slouží jako takový chemický přenašeč, díky kterému se můžeme například rozmnožovat.

Hormony se tvoří na různých místech našeho těla, odkud pak putují tam, kde jsou potřeba. Luteinizační hormon se tvoří v hlavě, konkrétně v podvěsku mozkovém, tedy v hypofýze, kterou přesněji najdeme pod mozkem. V hypofýze se tvoří nejen lutropin, ale také několik dalších hormonů, které odtud, stejně jako lutropin, putují krví dál do těla.

Luteinizační hormon u mužů

U mužů putuje luteinizační hormon až do varlat, kde je jeho konečná zastávka. Je nezbytný pro uvolňování testosteronu a tím i produkci spermií. Díky tomu se můžeme rozmnožovat, a pokud vše funguje jak má, stačí si najít partnerku a úkol je splněn.

Nízká hladina luteinizačního hormonu může znamenat opožděný nástup puberty, nízkou tělesnou hmotnost ale také může vést k neplodnosti.

Luteinizační hormon u žen

Luteinizační hormon má v ženském těle trochu více práce než v tom mužském. Velice zjednodušeně by se dalo říci, že jeho cílem je uvolnit vajíčko, aby mohlo dojít k oplodnění spermií a tak mohla žena otěhotnět.

Luteinizační hormon, který vznikne v ženské hypofýze, putuje do vaječníků, kde stimuluje tvorbu estrogenu a progesteronu. Za první polovinu menstruačního cyklu odpovídá FSH (folikulostimulační hormon), v druhé polovině přebírá svou úlohu luteinizační hormon, který umožní ovulaci.

U každé ženy je to individuální, ale přibližně asi 15 dní před menstruací začne docházet k produkci mnohem většího množství luteinizačního hormonu. Jak už víme, ten se v krvi dostane až do vaječníků, kde podpoří vývoj folikulů, což jsou váčky, které obsahují vajíčko.

Z toho nejlépe vyvinutého se vajíčko uvolní a vydá se na cestu přes vejcovody až do dělohy, kde čeká na spermii. Ostatní folikuly svůj růst zastaví. Luteinizační hormon tedy podpoří zrání vajíčka a umožní jeho uvolnění.

Dalo by se říci, že luteinizační hormon si svůj úkol splnil. Ještě ale není vyhráno a tělo jej i v této fázi nutně potřebuje. Působením luteinizačního hormonu se zmíněný folikul mění na žluté tělísko, které produkuje progesteron.

A právě hormon progesteron je nezbytný v přípravě a udržení těhotenství. V prvních týdnech těhotenství je potřebný ke správné výživě vajíčka přes výstelku dělohy. Žluté tělísko produkuje hormon progesteron až do třetího měsíce těhotenství, poté už jeho funkci přebírá placenta. Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko zanikne a přichází menstruace.

Nedostatek luteinizačního hormonu u žen

Teď už víme, co vše musí LH v ženském těle zařídit a že toho opravdu není málo. Co se tedy stane, když jej žena nemá dostatek?

Může dojít k vymizení menstruačního krvácení nebo problémům s donošením plodu.

Luteinizační hormon a ovulační testy

Největší pravděpodobnost pro otěhotnění je krátce po ovulaci, kterou spouští nárůst luteinizačního hormonu v těle. Každá žena má ale plodné dny v jinou dobu a proto není vždy snadné ovulaci vypočítat.

Protože se luteinizační hormon nevylučuje jen do krevního oběhu, ale také do moči, lze zvýšení jeho hladiny zjistit pomocí ovulačního testu. Ke zvýšení hladiny LH obvykle dojde jeden až dva dny před ovulací, pozitivní ovulační test tedy znamená, že je ideální doba pro pohlavní styk.

Testování probíhá stejně jako u domácího těhotenského testu z moči, s tou výjimkou, že se hladina LH během dne nemění a tak není nutné použít ranní moč. Testovat tak lze kdykoliv během dne.

Vhodná doba k otěhotnění začíná asi tři dny před ovulací a trvá až do dne ovulace, ke které u většiny žen dojde kolem dvanáctého až patnáctého dne cyklu. Testuje se několik dní za sebou do doby, než je test pozitivní. Pozitivní ovulační test znamená, že je ideální doba na početí.

Závěr

Ženy jsou složitá stvoření a dokonce i luteinizační hormon má v ženském těle mnohem více práce, než v tom mužském.

I když je na početí miminka vždy potřeba dva, vše okolo otěhotnění je často hlavně na bedrech ženy. A ovulační testy, které hladinu LH zjišťují, mohou být výborným pomocníkem. Všechny domácí testy je ale nutné brát orientačně a stoprocentně na ně nespoléhat! V žádném případě je nepoužívejte jako antikoncepci.

 

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.