Jak menopauza ovlivňuje krevní tlak

Martina Sznapková

Osnova:
Krevní tlak a ženské pohlavní hormony
Příčiny zvýšení krevního tlaku v menopauze
Hýbejte se a žijte zdravě
Navštivte kromě gynekologa také praktického lékaře
Kupte si tlakoměr
Závěr

Období menopauzy je pro každou ženu spojeno s řadou změn, a to nejen těch hormonálních. I když je vysoký krevní tlak považován převážně za mužskou nemoc, hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, se týká až poloviny žen ve věku mezi 55. a 65. rokem života.

A to rozhodně není nízké číslo! Přitom ženy během života častěji trpí hypotenzí, tedy nízkým krevním tlakem. Vše může změnit nástup menopauzy. Na vině jsou totiž kromě věku také hormony, ženy navíc takové prudké zhoršení nečekají a podceňují ho.

Krevní tlak a ženské pohlavní hormony

Muži se s vysokým krevním tlakem většinou potýkají už před 50. rokem života, většiny žen se tento problém v takovém věku netýká, protože je chrání ženské hormony estrogeny. Právě kolem padesátky ale dochází k poklesu estrogenů a nástupu menopauzy.

Estrogeny do té doby chránily cévní stěnu, zpomalovaly ukládání cholesterolu i rozvoj aterosklerózy. Tím u žen výrazně snižovaly riziko infarktu či mozkové příhody.

Příčiny zvýšení krevního tlaku v menopauze

1) Hlavní příčinou je už zmíněný pokles estrogenů, které do té doby chránily cévní stěnu. Zrychlení cévních změn v období menopauzy je dalším z důvodů zvýšení krevního tlaku.

2) Další příčinou je vliv stárnutí. Spolu s věkem zpomaluje metabolismus, tuhnou cévy, potřebujeme více odpočívat a často jsme méně fyzicky aktivní. Právě pokles fyzické aktivity a s tím spojené nabírání na váze zvyšuje krevní tlak a obecně cévám škodí.

3) Menopauza s sebou přináší také změny v tom, jak naše tělo hospodaří se solí. Vylučování soli se v tomto období zhoršuje, což vede k zadržování vody v těle a otokům. I to je další faktor vedoucí ke zvýšení krevního tlaku.

Hýbejte se a žijte zdravě

I když za vysoký krevní tlak „může“ menopauza, můžeme svému tělu pomoci tomuto problému předcházet, nebo s ním bojovat.

Udržet si v tomto věku štíhlou linii není jednoduché. Většině žen už nestačí úprava jídelníčku a musí přidat i pravidelnou pohybovou aktivitu. Nemusíte se potit v posilovně, bude stačit začít chodit na procházky a za čas třeba zvládnete i lehký běh. Jezděte na kole, zajděte si na jógu, zkrátka se snažte být aktivní.

Jezte dostatek zeleniny a bílkovin. Svému tělu opravdu hodně pomůžete, když přestanete kouřit.

Navštivte kromě gynekologa také praktického lékaře

Problémy spojené s menopauzou řeší gynekolog. Je ovšem důležité nepodceňovat ani vyšetření u praktického lékaře.

Gynekologické vyšetření se v tomto ohledu zaměří především na stanovení hladiny hormonů v krvi, na zjištění jejich dynamiky, poklesu nebo vzestupu. Zároveň je ale nutné udělat i celkové vyšetření organismu u praktického lékaře.

Zvýšení krevního tlaku patří mezi hlavní komplikace, které mohou během klimakteria nastat. A právě tyto změny mohou stát za některými nepříjemnými pocity, které přisuzujeme menopauze.

Kupte si tlakoměr

Diagnóza hypertenze je velice jednoduchá, stačí si změřit tlak. Určitě nečekejte, až se (nebo jestli se) objeví potíže. V tomto ohledu není na co čekat, ve chvíli, kdy se potíže projeví, jsou už obvykle spojené s rozvojem nějakého onemocnění.

V období menopauzy je dobré si občas změřit tlak, buď na preventivní prohlídce u lékaře, nebo v klidu doma. V případě, že si naměříte špatné hodnoty, zamiřte k praktickému lékaři.

Optimální hodny jsou u dospělých nižší než 140/90 mmHg, v ideálním případě se pohybují kolem 130/80 mmHg.

Závěr

Čím dříve se začne vyšší krevní tlak léčit, tím dříve se dosáhne cílových hodnot. Projdete obdobím klimakteria a už nebude nutná žádná léčba a tlak se bude pouze hlídat.

Pokud se ale zvýšený tlak dlouhodobě neřeší a nechá se takzvaně „rozjet“, dojde ke změnám v cévní stěně. A pak už je léčba trvalá a bohužel není vůbec jednoduchá.

Hlídejte si proto svůj tlak a jakýkoli problém řešte v čas. I ženy, které měly celý život tlak nízký, mohou díky menopauze jeho vysoké hodnoty nepříjemně překvapit.

 

Objednat FEMINUS

  • Balení na měsíc (60 tablet)
  • Doprava zdarma
  • Garance spokojenosti
    nebo vrácení peněz

Jednorázový nákup

Feminus

na zkoušku doručení zdarma po celé ČR
569 Kč za celé balení

- ks +

Výhodné měsíční předplatné

Feminus
Každý
měsíc ušetříte

75 Kč

přímo do schránky kdykoliv zrušíte
494 Kč za celé balení

O Nás

Na českém trhu je velké množství doplňků stravy pro ženy, ale když jsme hledali opravdu kvalitní přípravek pro vlastní využití, byli jsme zklamáni. Chyběl nám komplexní produkt pro všechny ženy. Mnoho produktů sází na jednotlivé extrakty z rostlin bez podpory vitamínů a minerálů. A protože už máme zkušenosti s výrobou a prodejem doplňků stravy, rozhodli jsme se vyrobit vlastní produkt. Silný a účinný.

Proto vznikl FEMINUS. Český doplněk stravy pro všechny ženy, které potřebují zvýšit energii, vitalitu a libido. Pro ženy bojující s příznaky ženského přechodu (menopauzy). FEMINUS je přírodní produkt obsahující vědecky ověřené látky pro optimalizaci ženského hormonu estrogen. Výroba je situována v České republice a FEMINUS je certifikován Státním zdravotním ústavem v Praze.

Po uvedení produktu na český trh jsme začali dostávat pozitivní recenze od žen, které nevěřily, že jim FEMINUS může pomoci. Pomohl. A pomůže i Vám.

Feminus tým