Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Vše o menstruaci na jednom místě

Vše o menstruaci na jednom místě

Mgr. Radka Žiaková
17. 3. 2021
Menstruace je více než jen fyzický proces, ovlivňuje také psychiku a celkovou pohodu žen. Je to období, kdy se mohou objevit různé symptomy, jako bolesti břicha, únavu, citlivost prsů nebo emocionální výkyvy, které jsou společníkem mnoha žen.
Vše o menstruaci na jednom místě

Menstruace je přirozenou součástí života každé ženy. Říká se ji také menzes, perioda, krámy, červené dny nebo moje dny. Napříč tomu, že se její pravidelné návštěvy mohou zdát nepříjemné, menstruace je důležitým znakem zdraví a funkčnosti ženského reprodukčního systému. 

Menstruace je víc než jen fyzický proces, ovlivňuje i psychiku  a celkovou pohodu žen. Je to období, kdy se mohou objevit různé symptomy, jako je bolest břicha, únava, citlivost prsou nebo emocionální výkyvy, které jsou společníkem mnoha žen. 

V kontextu společnosti a kultury se menstruace často obklopuje tichem a tabu, ale je důležité o ní hovořit otevřeně a s porozuměním. 

Přidejte se k nám na této cestě napříč menstruačním cyklem, kde se dozvíte, jak vytvořit harmonický soulad mezi vaším tělem a každodenním životem, pochopit tělo lépe a zvládnout menstruační výzvy s důvěrou. 

Menstruační cyklus: co je menstruace

Menstruace, známá též jako měsíční cyklus, je přirozený proces, který prožívají ženy a děvčata po dosažení puberty. Přibližně každý měsíc dochází k menstruačnímu krvácení jako součást cyklu, přičemž hlavní úlohou je připravit dělohu na možné těhotenství. 

V případě, že k oplodnění vajíčka nedojde, organismus se zbavuje zhrubnuté sliznice dělohy, což vede  k menstruačnímu krvácení. Tento proces trvá obvykle mezi 3 a 8 dny a probíhá s různou intenzitou a různým trváním u jednotlivých žen.

Jaká je délka menstruačního cyklu? 

Menstruace_delka_cyklu_kalendar

Menstruační cyklus je obvykle poměrně pravidelný, s délkou cyklu variující od 21 do 35 dní, od prvního dne menstruace po začátek další. Tento cyklus umožňuje ženám monitorovat své zdraví a plánovat nebo předvídat příchod menstruace. 

Menstruační cyklus a jeho fáze

Menstruační cyklus je ovládaný složitým souborem hormonů, které se vytváří dvěma strukturami v mozku: hypofýzou a hypotalamem, a to ve spolupráci s vaječníky.

1. Menstruace

Menstruační krvácení je součástí první folikulární fáze menstruačního cyklu. Pro lepší přehled a pochopení ji můžeme celkově považovat za první fázi celého cyklu. 

Během menstruace se vylučuje výstelka dělohy a vytéká z vagíny. Menstruační krvácení obsahuje krev, hlen a některé buňky z výstelky dělohy. Průměrná délka menstruace je od tří do sedmi dnů. 

Celkové množství krve, které se ztratí během tohoto období, je přibližně 2 až 3 polévkové lžíce. Avšak přítomnost jiných sekretů a tekutin může vytvořit dojem, že je to více. Ženy často pociťují nižší potřebu komunikace, uzavírají se do sebe, zažívají bolest v dolní části břicha a cítí se vyčerpaně. 

2. Folikulární fáze

Tato fáze menstruačního cyklu začíná prvním dnem menstruace a trvá přibližně do 14 dní. První den začíná jasným červeným krvácením a končí ovulací. Během tohoto období, zatímco dochází k menstruačnímu krvácení, vaječníky se připravují na další ovulaci. 

Hypofýza, umístěná v dolní části mozku, vylučuje folikuly stimulující hormon (FSH), který stimuluje růst několika folikulů na povrchu vaječníku. Tyto folikuly naplněné tekutinou obsahují vajíčka. 

Jeden z těchto folikulů se stane dominantním a vyvine se v něm jedno zralé vajíčko, zatímco ostatní folikuly se zmenší. Pokud dosáhne zralosti více než jeden folikul, může dojít k početí dvojčat nebo vícero potomků. 

Dominantní folikul produkuje estrogen, který se během folikulární fáze zvyšuje a dosahuje vrchol den nebo dva před ovulací. 

V druhé části této fáze se endometrium, výstelka dělohy, stává hrubší a bohatší na krev reagující na zvyšující se hladiny estrogenu. Vyšší hladiny estrogenu potom stimulují produkci hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH), který následně stimuluje hypofýzu, aby vylučovala luteinizační hormon (LH). 

Okolo 12. dne cyklu prudký nárůst LH a FSH způsobí uvolnění vajíčka z folikulu. Tento prudký nárůst LH zároveň způsobuje krátký nárůst testosteronu, který zvyšuje sexuální touhu právě v nejúrodnějším období cyklu. 

V této fázi bývají ženy plné optimismu, společensky aktivní, otevřené novým zážitkům. Mohou také cítit zvýšený příval energie a nárůst sebevědomí.

3. Ovulace

K uvolnění zralého vajíčka dochází okolo 14. dne cyklu v důsledku zvýšení hladin LH a FSH během předcházejícího dne. Po uvolnění se vajíčko přesouvá do vejcovodu, kde je možné jeho oplodnění spermiemi, pokud jsou přítomny. Ovulace trvá od 16 do 32 hodin. 

V případě, že nedojde k oplodnění, vajíčko se rozpadne přibližně po 24 hodinách. Po uvolnění vajíčka se folikul uzavře a přemění strukturu na zvanou žluté tělísko. 

Šance na otěhotnění je nejvyšší během 3 dní před ovulací, včetně dne ovulace. 

V této etapě se probouzí vášeň a sexuální touha je na vrcholu. Můžete pociťovat zvýšenou energii, motivaci cítit se atraktivně a všeobecně skutečně dobře. Jste schopné zvládnout více úkolů s lehkostí a efektivností.

Menstruace_ovulace_kalendar

4. Luteální fáze

Po ovulaci buňky ve vaječníku (corpus luteum) se uvolňuje progesteron a malé množství estrogenu. Tyto hormony způsobují, že výstelka dělohy se ještě více zahušťuje v přípravě na těhotenství. 

Pokud se oplodněné vajíčko uhnízdí ve výstelce dělohy, corpus luteum pokračuje ve výrobě progesteronu, který udržuje výstelku dělohy zahuštěnou. Pokud k těhotenství nedojde, corpus luteum odumře, hladina progesteronu klesne, výstelka dělohy se odloučí a začne nový menstruační cyklus. 

Věděli jste, že progesteron způsobuje hromadění vody v těle, což může způsobit vysoký krevní tlak

Přibližně 7 dní před menstruací se můžete cítit smutně, plačtivě, náladově a víc podrážděně. Vaše energie může klesat, a je to v pořádku. Není možné neustále podávat stoprocentní výkony.

Jak vypadá zdravý menstruační cyklus

Dny cyklu (přibližně) Události menstruačního cyklu

1.-5. den

První den menstruačního krvácení se označuje jako začátek cyklu. 

Délka menstruace se může pohybovat mezi 3 a 8 dny, přičemž běžný průměr je 5 dní. 

Největší intenzitu krvácení obvykle zaznamenáváme v prvních dvou dnech. 

6.-14. den

Po zastavení menstruačního krvácení se endometrium, tedy výstelka dělohy, začne připravovat na potenciální těhotenství. 

Výstelka dělohy se zahušťuje a obohacuje se o krev a živiny, aby vytvořila příznivé prostředí pro implantaci oplodněného vajíčka. 

14.-25. den

Přibližně okolo 14. dne menstruačního cyklu se z jednoho z vaječníků uvolňuje vajíčko, které potom začíná svou pouť vejcovodem směrem k děloze. 

Pokud se v tuto chvíli ve vejcovodu nachází spermie, existuje šance na oplodnění vajíčka. 

Po úspěšném oplodnění vajíčko pokračuje v cestě do dělohy, kde se snaží zakotvit ve stěně a začít proces těhotenství.

25.-28. den

Pokud dojde k tomu, že vajíčko není oplodněno, nebo se neudrží v děloze, hormonální změny nařídí děloze, aby se začala připravovat na odstranění výstelky. 

Vajíčko se potom rozpadá a je vyloučeno spolu s výstelkou dělohy. 

Menstruační cyklus se opětovně spouští prvním dnem menstruačního krvácení. 

V situaci, kdy je vajíčko úspěšně oplodněno, pokračuje v cestě do dělohy, kde se snaží uhnízdit na její stěně.

Jak mohu sledovat svůj menstruační cyklus?

Sledování vašeho menstruačního cyklu je možné jednoduše, pomocí kalendáře a zaznamenávání některých detailů o menstruaci a také o příznacích, které vám pomohou lépe porozumět vašemu cyklu. 

Zapisujte si datum začátku a konce menstruace, intenzitu krvácení a popište jakékoliv bolesti či další symptomy, jako je nadýmání nebo bolesti prsou. změny nálad nebo chování, které jste postřehli. 

Po sledování několika cyklů si všimnete určitých vzorců nebo odhalíte případné nepravidelnosti. Můžete použít vlastní kalendář nebo se můžete rozhodnout vést si menstruační deník. Existuje množství aplikací, které vám mohou pomoci s průběžným sledováním menstruace. Pokud se vaše menstruace objevuje pravidelně každých 21 až 35 dní, pravděpodobně dochází k ovulaci. 

Pro přesnější sledování vašeho menstruačního cyklu máte k dispozici několik metod, které vám mohou pomoci určit časování vaší ovulace. Metody jako testování hlenu krčku dělohy (cervikální hlen), sledování bazální tělesné teploty a používání ovulačních testů může být aplikované samostatně nebo v kombinaci pro lepší určení ovulačního období.

Menstruace_zaznamenavani_cyklu_aplikace

Testování cervikálního hlenu

Cervikální hlen je vylučovaný buňkami, které lemují cervikální kanál. Jeho konzistence se mění v závislosti od fáze vašeho menstruačního cyklu. 

Během plodných dní hlen nabývá na konzistenci podobnou vaječnému bílku (EXCM-Egg White Cervical Mucus), což umožňuje spermiím snadněji proniknout k vajíčku. Hlen je jasný, bohatý a elastický. Během neplodných dní je tento hlen lepkavý, nejasný a neelastický.

Jak otestovat hlen krčku dělohy

Sledování změn v objemu a kvalitě cervikálního hlenu vám může poskytnout cenné informace o vašem menstruačním cyklu. 

Postup je následovný: 
Před a po použití toalety vykonejte kontrolu sekretu otřením toaletním papírem. Alternativně, pro přesnější sběr vzorku, můžete zavést prst přímo do vagínyy. Důležité je sledovat a zaznamenávat si charakteristiky hlenu. 

Cervikální hlen může mít různé barvy, od zakalené, přes bílou až po žlutavou či úplně čirou. Jeho konzistence se též liší, může být lepkavá nebo elastická. Pokud chcete posoudit pružnost hlenu, vezměte ho mezi palec a ukazovák a zkontrolujte jeho schopnost natahovat se. Během nejplodnějších dnů je hlen hojný a tahavý. 

Měření bazální teploty

Vaše bazální teplota představuje nejnižší teplotu vašeho těla, kdy jste ve stavu odpočinku. Metoda sledování plodnosti přes bazální teplotu vyžaduje denní monitorování během několika měsíců pro identifikaci specifických vzorů tělesných změn.

Jak funguje metoda bazální tělesné teploty

Bazální tělesná teplota se mění v reakci od hormonálních změn spojených s ovulací. Před ovulací se teplota pohybuje mezi 36,2 °C a 36,5 °C. Po ovulaci teplota stoupne minimálně o půl stupně °C a zvýšená teplota přetrvává až do začátku menstruace. 

Pro přesné výsledky měřte tělesnou teplotu hned po probuzení, po alespoň 6 hodinách spánku, ještě předtím, než vstanete z postele a před konzumací jídla nebo nápojů. Teplotu měřte každý den v přibližně stejném čase. Pro ty, kteří se přes víkend rádi vyspí déle, možná bude třeba nastavit si budík.

Mereni_bazalni_teploty

Na tato měření je vhodný speciální teploměr pro měření bazální tělesné teploty, který můžete zakoupit v lékárnách. Některé teploměry disponují paměťovou funkcí umožňující zaznamenávat hodnoty, což eliminuje potřebu okamžitého záznamu teploty. Nárůst teploty o půl stupně po ovulaci indikuje, že jste ovulovali. 

Tato metoda pomáhá určit, zda dochází k ovulaci, jak pravidelná je vaše menstruace a jaká je délka menstruačního cyklu. 

Pokud se během cyklu nevyskytují změny teploty a menstruace je nepravidelná, může to znamenat, že nedochází k ovulaci. V takovém případě se doporučuje konzultace se zdravotnickým pracovníkem. 

Soupravy na předpovědění ovulace

Soupravy pro předpověď ovulace měří hladinu luteinizačního hormonu (LH) ve vaší moči, který se 24 až 48 hodin před ovulací zvyšuje. Některé pokročilejší soupravy měří i estradiol, formu estrogenu, která dosahuje svého maxima v den ovulace. 

Před použitím soupravy si důkladně přečtěte příbalový leták, protože pokyny se mohou lišit. 

Zajímavé: Věděli jste, že během menstruačního krvácení jsou některé procedury bolestivější nebo že při invazivnějších zákrocích mohou rány více krvácet? Proto při kosmetickém ošetření nebo například při zákroku u zubaře upozorněte, že máte své dny, případně přesuňte termín. 
 

Menstruace a její vliv na ženy

Menstruační cyklus je přirozenou součástí života většiny žen, přičemž pro mnohé je doprovázený určitými příznaky, které mohou ovlivňovat jejich každodenní fungování. I když některé ženy prochází těmito dny bez zjevných obtíží, jiné mohou prožívat příznaky, které komplikují jejich běžný život. 

Běžné příznaky spojené s menstruací

 • Zvýšená citlivost prsou
 • Nadýmání a zadržování vody v těle 
 • Svalová a kloubní bolest
 • Bolesti hlavy a akné
 • Menstruační křeče a bolesti v dolní části zad
 • Změny trávení, jako průjem nebo zácpa
 • Problémy se spánkem a nízká hladina energie

Menstruacni_krece 

Většinu těchto symptomů je možné účinně zmírnit prostřednictvím dostupných prostředků, jako jsou volně prodejné protizánětlivé a protibolestivé léky, výživové doplňky, teplé koupele nebo použití teplých obkladů na zmírnění křečí. V případě trávicích těžkostí pomůže dostatečný příjem tekutin a strava bohatá na vlákninu. 
 

Premenstruační syndrom (PMS)

Premenstruační syndrom představuje soubor emocionálních a fyzických symptomů, které mohou ženy pociťovat před začátkem menstruace. Mezi běžné příznaky patří podrážděnost, zvýšená chuť k jídlu a změny nálad. 

Menstruační cyklus je řízený složitou sítí hormonů a tyto hormony ovlivňují i mozkové chemikálie, které regulují náladu a mají vliv na různé tělesné funkce, což může způsobit i nepohodlí spojené s PMS. 

Změny v hladinách neurotransmiteru serotoninu může ovlivňovat náladu a spánek. Existuje mnoho dalších faktorů, ale stále není úplně jasné, proč některé ženy trpí závažnými symptomy PMS, zatímco jiné ne. 

Názor odborníka na PMS

Mgr. Katarína M. Bagniari, biologická antropoložka říká, že jednou z klíčových příčin PMS je deficit progesteronu v organismu. Progesteron je hormon, který působí uklidňujícně, zvyšuje tělesnou teplotu, ovlivňuje trávení a připravuje tělo na možné těhotenství. 

Tělo je přirozeně nastavené na reprodukci a všechny jeho funkce jsou tomuto cíli přizpůsobeny. 

Nízká hladina progesteronu může být způsobena vícero faktory. Například, během ovulace může dojít ke krádeži progesteronu některým procesům v těle. Dále, pokud nedochází k ovulaci, nevzniká ani žluté tělísko, které je zodpovědné za produkci progesteronu. 

Progesteron produkovaný nadledvinami je též v těchto obdobích nedostatečný na to, aby zabezpečil zdravý průběh menstruačního cyklu. Navíc, v situacích stresu se progesteron transformuje na kortizol, což je hormon stresu, čímž se situace ještě více komplikuje.

 
Jak zvládnout PMS

Jak_zvladat_menstruaci

Zdravý životní styl může významně přispět k tomu, jak tělo reaguje na menstruační cyklus. Příznaky PMS mohou ustoupit při konzumaci zdravé stravy, pravidelném cvičení a omezení kofeinu, alkoholu a soli. 

Zdravá strava zahrnuje více zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků, mléčných výrobků, mořských plodů, luštěnin a ořechů, a méně červeného a zpracovaného masa, sladkých nápojů a rafinovaných obilovin. 

Mnohé ženy mají před menstruací zvýšenou chuť na sladké. Odolávejte této touze pravidelnými výživnými jídly a vyhněte se sladkostem, upřednostněte potraviny s nízkým glykemickým indexem. 

Pozorujte nejen dny, kdy jsou symptomy intenzivnější, ale i čas dne. Mnohé ženy cítí zvýšenou únavu a hlad v odpoledních hodinách. Pomoc může spočívat v plánování vyvážených svačin před vznikem symptomů, odpočinku, procházkách nebo jiných relaxačních aktivitách. 

Hormony v druhé polovině menstruačního cyklu mohou způsobit zácpu nebo průjem okolo období menstruace. S těmito symptomy může pomoci dostatečný příjem vlákniny a tekutin. 

Zajištění dostatečného spánku a minimalizace stresu také může pomoci zmírnit některé symptomy spojené s náladou a chováním. Některé ženy potřebují léky na předpis pro zvládnutí fyzických obtíží nebo problémů s náladou.

Menstruační problémy a jejich řešení

 • Nepravidelná menstruace
 • Silná menstruace (menoragie) 
 • Bolestivá menstruace (dysmenorea)
 • Absence menstruace (amenorea)
 • Krátká menstruace (například po 14 dnech - polymenorea) 
 • Dlouhá menstruace
 • Špinění mezi obdobími 

Menstruace a související problémy mohou výrazně ovlivnit kvalitu života žen a jejich celkové zdraví. Proto je důležité porozumět nejen přirozeným fázím menstruačního cyklu, ale i různým menstruačním problémům, s kterými se ženy mohou setkávat.

Podle vědecké studie z roku 2016, uveřejněné v odborném časopisu Science Direct se uvádí, že 14 až 25 % žen se setkává s nepravidelným menstruačním cyklem, což znamená, že cykly jsou kratší nebo delší, než je běžné, mohou být intenzivnější nebo slabší, či se mohou objevit i další obtíže, jako například bolesti břicha. 

Nepravidelné cykly mohou být ovulační, tedy s ovulací, anovulační, což znamená, že ovulace neprobíhá. 
 

1. Nepravidelná menstruace

Nepravidelné menstruační cykly, které jsou buď příliš krátké nebo příliš dlouhé, mohou být znepokojivé. Nepravidelnosti mohou být způsobeny různými faktory včetně hormonálních nerovnováh, stresu, extrémního cvičení nebo podvýživy. 

Některé léky mohou mít vliv na pravidelnost menstruačního cyklu. Mezi takové léky patří antidepresiva, antipsychotika, léčiva používaná v chemoterapii a steroidy. Konzumace kanabisu a opiátů může taktéž vyvolat nepravidelnost v menstruačních cyklech, zřídkavost menstruačních cyklů nebo dokonce jejich úplné zastavení.

Leky_mohou_mit_vliv_na_nepravidelnou_menstruaci

Léčba nepravidelné menstruace závisí od příčin, přičemž někdy může být potřeba hormonální ošetření nebo změny životního stylu.

2. Silná menstruace (menoragie) 

Silná menstruace, známá také jako menoragie, je častým problémem, který může vážně ovlivnit každodenní život. Co se pokládá za silné menstruační krvácení? 

 • Krvácení trvající více než 7 dní 
 • Krvácení, při kterém dochází k přeskakování přes jeden nebo více tamponů či menstruačních vložek každou hodinu během několika hodin 
 • Potřeba používat víc než jednu vložku současně pro zajištění dostatečné ochrany před menstruačním protečením
 • Nutná výměna tamponu nebo vložky během noci 
 • Výskyt menstruačního toku obsahujícího krevní sraženiny velikosti mince nebo větší

Za takovou menstruací se mohou skrývat příčiny, jako jsou myomy, polypy dělohy, poruchy funkce vaječníků, nádorová onemocnění, hormonální dysbalance nebo dlouhotrvající užívání některých léků.

3. Bolestivá menstruace (dysmenorea)

Menstruační bolest se považuje za normální, když je mírná až středně intenzivní, a to hlavně první den nebo dva během periody. Typické symptomy zahrnují křeče v podbřišku, citlivost prsou nebo bolesti zad. 

Tyto příznaky obvykle trvají 1-4 dny a mohou být zmírněny pomocí teplých zábalů, odpočinku a volně prodejných léků proti bolesti. 

Na druhou stranu, menstruační bolest může značit zdravotní problém, pokud zažíváte: 

 • Extrémní bolest, kterou není možné zmírnit volně prodejnými léky proti bolesti
 • Intenzivní bolest zad
 • Bolest tak silnou, že vám brání v běžných denních aktivitách
 • Výrazný průjem nebo zácpu, případě přítomnost krve ve výkalech 
 • Bolest při močení
 • Bolest během pohlavního styku
 • Příznaky, které se objevují i mimo období menstruace 

Inspirace: Víte, jak můžete odstranit, léčit a řešit prevenci bolesti v kříži? Pomoci Vám může také fyzioterapeut Filip. 

Jednou z běžných příčin silné menstruační bolesti může být endometrióza, tedy stav, při kterém tkáň podobná endometriu roste mimo dělohu a způsobuje bolesti. 

Endometrióza, stejně jako jiné stavy, způsobuje značnou menstruační bolest, se dá léčit. e důležité konzultovat tyto problémy s odborníkem, abyste nalezli nejefektivnější metodu léčby přesně pro vás.

4. Absence menstruace (amenorea)

Absence_menstruace

Amenorea, nebo úplná absence menstruace, může být primární či sekundární. Primární amenorea se vztahuje na případy, kdy se menstruace neobjevila do 16 let věku, zatímco sekundární amenorea se týká přerušení menstruace u žen, které už menstruaci měly. 

Pokud žena začne po období normálních cyklů úplně ztrácet menstruaci, často to bývá způsobeno genetickými a hormonálními změnami. 

Různé přístupy k léčbě zahrnují hormonální terapii nebo léčbu základní příčiny, jako je například změna hmotnosti a stres. 

5. Krátká menstruace (například po 14 dnech - polymenorea)

Některé ženy mohou zaznamenat menstruaci častěji, například po 14 dnech od poslední menstruace, což je méně obvyklé. To může vyvolat otázky a obavy ohledně toho, co může způsobovat takto krátký cyklus. 

Polymenorea je stav, kdy žena má menstruační cyklus kratší než 21 dní. To znamená, že mezi dvěma menstruačními obdobími uběhne méně než 21 dní. Za průměrně dlouhý menstruační cyklus je považovaný ten, který trvá 28 dní. 
 

Existuje několik možných příčin pro menstruaci po 14 dnech: 

 • Hormonální nerovnováha: hormony estrogen a progesteron řídí menstruační cyklus. Nerovnováha mezi těmito hormony může způsobovat nepravidelný menstruační cyklus. 
 • Stres a emoční napětí: stres a emoční napětí mohou ovlivnit hormonální rovnováhu a způsobit nepravidelnost v menstruačním cyklu. 
 • Věk: puberta a menopauza jsou dvě období, kdy ženy zaznamenávají nepravidelný menstruační cyklus přirozeně.
 • Nedostatek výživy: nedostatek výživy může vést k nepravidelným menstruačním cyklům.
 • Léky a zdravotní stav: některé léky a zdravotní stavy, jako jsou polycystické vaječníky (PCOS) nebo fibroidy, mohou způsobovat nepravidelný menstruační cyklus. 

6. Dlouhá menstruace

Menstruace, která přetrvává déle než 7-8 dní, může způsobit výraznou zátěž. Kvůli dlouhotrvající menstruaci může docházet k omezením v různých oblastech života, ať už jde o pracovní povinnosti, péči o domácnost nebo trávení volného času. 

Za takovým stavem mohou stát různé diagnózy, mezi které patří i myomy či polypy dělohy, dysfunkce vaječníků, nádorová onemocnění, hormonální poruchy nebo dlouhodobé užívání určitých medikamentů. 

V některých případech může být třeba provést lékařské vyšetření a zahájit léčbu pro odstranění základních příčin. 

7. Špinění mezi obdobími

Špinění uprostřed menstruačního cyklu může mít různé příčiny a je poměrně běžným jevem. Jednou z nejvíce frekventovaných příčin takového špinění je používání hormonální antikoncepce. 

Může se objevit hlavně ve chvílích, pokud s hormonální antikoncepcí začínáte, a to ať už se jedná o antikoncepční pilulky, injekce, náplasti, vaginální kroužky, implantáty nebo nitroděložní tělíska. Během několika prvních měsíců je špinění poměrně běžným jevem. 

Pokud je špinění pravidelné nebo ho doprovází bolest, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. 

Mezi možné příčiny patří: 

 • Infekce: infekce reprodukčních orgánů, jako jsou chlamydie nebo kapavka, mohou vyvolávat zánět a špinění i mezi menstruačními cykly. Pokud jste měli nechráněný pohlavní styk s novým partnerem nebo pokud máte neobvyklý výtok či horečku, doporučuje se podstoupit testování na možné infekční onemocnění.

Zenske_pohlavni_ustroji

 • Ovulace: některé ženy mohou během ovulace pozorovat slabé špinění. Často se připisuje hormonálním změnám, které se odehrávají v tomto období. Estrogen zahušťuje vnitřní výstelku dělohy a dosahuje svého maxima právě během ovulace. Současně začíná stoupat hladina progesteronu, který udržuje stav vnitřní výstelky. Pokud v tomto období hladina estrogenu a progesteronu není dostatek, může dojít ke špinění. Takové špinění obvykle trvá 1-3 dny, objevuje se v polovině cyklu a není důvodem k obavám. 
 • Mimoděložní těhotenství: pokud se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, například ve vejcovodu nebo jinde v břišní dutině, hovoříme o mimoděložním těhotenství. To může způsobit intenzivní krvácení a bolesti břicha. Mimoděložní těhotenství může mít vážné následky a žádá si léčbu léky či chirurgickým zákrokem. 
 • Implantační krvácení: pokud došlo k oplodnění vajíčka, obvykle se usadí ve vnitřní stěně dělohy přibližně o 5 až 7 dní později. Tento proces může vyvolat světle hnědé nebo růžové skvrny, jelikož při upevňování oplodněného vajíčka do výstelky dělohy může dojít k poškození okolních cév. 
 • Rakovina nebo prekancerózní stavy: rakovina nebo prekancerózní stavy krčku dělohy či samotné dělohy mohou být příčinou krvácení mezi menstruacemi. Ženy ve věku 25-70 let by měli každé tři roky absolvovat test PAP pro screening rakoviny krčku dělohy. Rakovina dělohy je častější u žen po menopauze, ale pokud máte krvácení mezi menstruacemi, měli byste navštívit svého lékaře, abyste tuto možnost vyloučili. 

Inspirace: Menstruační problémy nás mohou někdy vyřadit z pracovního života. Víte jak si nastavit životní pojištění tak, abyste měli kryté nejzávažnější rizika, nemoci a výpadky příjmu během PN?

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud prožíváte jakýkoli z výše uvedených problémů, nebo pokud vaše menstruační cykly způsobují výrazné omezení ve vašem každodenním životě, je na místě vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může určit příčinu vašich potíží a doporučit vám vhodnou léčbu, aby se zlepšila vaše kvalita života i zdraví.

Oddálení menstruace: případná rizika, výhody a nevýhody

Mnohé ženy se zajímají o možnosti oddálení menstruace, hlavně pokud se chystají na dovolenou, sportovní soutěž nebo prožívají intenzivní premenstruační symptomy. Otázka bezpečnosti a efektivity takových opatření je proto nesmírně důležitá.

Oddálení menstruace: ano nebo ne?

Oddálení menstruace, někdy označované jako manipulace s menstruačním cyklem, může být zajímavou možností pro mnohé ženy. Je důležité vědět, že pokud to váš lékař považuje za bezpečné, můžete tak učinit pomocí hormonální antikoncepce.

Všeobecně však platí, že není možné menstruaci oddálit přirozenou cestou a neexistují ani žádné důkazy o tom, že by konzumace určitých potravin mohla potlačit příchod menstruace.

Teoretické výhody oddálení menstruace

 • Může zlepšit kvalitu života během důležitých událostí či aktivit
 • Pomáhá vyhnout se nepříjemným symptomům spojeným s menstruací, jako jsou bolesti, migrény nebo náladovost
 • Při některých zdravotních stavec může poskytnout úlevu od symptomů 

Nevýhody oddálení menstruace 

 • Každý organismus reaguje na hormonální změny jinak, takže výsledek není zaručen 
 • Hormonální antikoncepce může mít vedlejší účinky, jako je nevolnost nebo nečekané krvácení 

Často se stává, že ženy po oddálení menstruace zažívají následující těžkosti: 

 • Menstruace je mimořádně bolestivá a silná, často bez předcházejících podobných zkušeností
 • Cykly se stávají nepravidelnými a mění se jejich délka 
 • Pociťují nadměrné nafouknutí před příchodem menstruace 
 • Cítí tlak a bolest v podbřišku během období odkladu
 • Vyskytnout se může omezení běžných aktivit a symptomy PMS 
 • Objevit se mohou bolesti hlavy a migréna 

Tyto příznak jsou mezi ženami poměrně časté a mohou negativně ovlivnit jejich každodenní život.

Jak oddálit menstruaci

Mezi možnosti, jak oddálit nebo zastavit menstruaci patří užívání kombinované antikoncepční pilulky, která obsahuje umělé verze estrogenu a progesteronu. 

Používání vaginálního kroužku je další možností, kde vaginální kroužek vydává nízké dávky těchto hormonů. Kontinuální užívání hormonální antikoncepce bez sedmidenní přestávky může menstruaci oddálit, ale není zaručeno, že nedojde k průlomovému krvácení.

Pokud se rozhodnete oddálit menstruaci, doporučujeme konzultovat otot rozhodnutí s odborníkem na ženský menstruační cyklus, který dokáže poskytnout personalizované doporučení a upozornit na možná rizika spojená s tímto rozhodnutím.

Jak vyvolat menstruaci

Na předcházejících řádcích jsme se věnovali tématu oddálení menstruace. Jsou však i situace, kdy ženy hledají možnosti, jak menstruaci přivolat. 

Vyvolání menstruace zahrnuje různé metody, které mohou stimulovat zahájení menstruačního krvácení. Tento procesu se může uskutečnit z různých důvodů, od osobních preferencí, jako je například přání mít menstruaci před konkrétní událostí, až po medicínské indikace při určitých zdravotních stavech.

Jak na vyvolání menstruace

Vyvolání menstruace se týká použití léků nebo přírodních metod na stimulaci menstruace. Může to zahrnovat užívání hormonálních léků, jako jsou perorální antikoncepční pilulky nebo progestiny, využívání přírodních produktů a bylin. 

Hormonální metoda znamená, že lékař může předepsat kratší cyklus hormonální léčby, nejčastěji progestinem, který stimuluje menstruační krvácení. Při jiných příležitostech se mohou použít kombinované orální antikocepční pilulky pro vyvolání menstruace. 

Důvody pro vyvolání menstruace

Důvody pro vyvolání menstruace mohou být různé, včetně nepravidelných cyklů, hormonální nerovnováhy, přípravy medicínské procedury, nebo jednoduše osobní preference mít menstruaci v konkrétním čase.

Jaká jsou rizika vyvolání menstruace

 • Zdravotní rizika: před vyvoláním menstruace je třeba konzultovat takovou možnost s lékařem, abyste předešli případným zdravotním rizikům
 • Hormonální změny: hormonální metody mohou způsobit změny v hormonálním profilu těla.
 • Vedlejší účinky: uvedení těla do hormonálního cyklu může způsobit vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy, změny nálad nebo nepravidelné krvácení
 • Riziko neúspěchu: není zaručeno, že všechny metody vyvolání menstruace budou úspěšné pro všechny jednotlivce.

Injekce na vyvolání menstruace

I když jsou běžnější orální formy hormonální léčby, v některých případech může lékař doporučit injekční metody, jakými jsou antikoncepční injekce nebo injekce progestinu, pro vyvolání menstruace. Tyto metody by měly být aplikovány jen pod lékařským dohledem a po důkladné diskuzi o potenciálních rizicích a výhodách. 

Před jakýmikoli pokusy o vyvolání menstruace je klíčové poradit se s odborníkem na gynekologii nebo primárním poskytovatelem zdravotní péče, aby byla zajištěna bezpečnost a efektivita zvolené metody.

Jak prodloužit nebo zkrátit menstruaci

Prodloužení nebo zkrácení menstruačního cyklu je často předmětem zájmu mnohých žen, které hledají způsoby, jak dostat své menstruační cykly pod kontrolu a co nejlépe je přizpůsobit svým osobním potřebám a životnímu stylu. 

Je třeba poznamenat, že jakýkoliv zásah do menstruačního cyklu by měl být konzultován s lékařem, aby se předešlo potenciálním zdravotním rizikům. Níže jsou uvedeny některé metody a opatření, které mohou délku menstruace ovlivnit.

Jak prodloužit menstruaci

Prodloužení menstruace není běžně požadované a nejsou známy žádné specifické metody, jak toho dosáhnout. Všeobecně, pokud má žena dlouhotrvající menstruační potíže, může to být důvodem pro vyšetření na gynekologii. 

Jak zkrátit menstruaci

 • Hormonální antikoncepce: jednou z nejčastěji používaných metod pro regulaci nebo zkrácení menstruace je použití hormonální antikoncepce, jako orální antikoncepční pilulky, vaginální kroužky nebo hormonální náplasti
 • Fyzická aktivita: pravidelná fyzická aktivita může pomoci regulovat menstruační cyklus a potenciálně zkrátit délku menstruace
 • Dostatečný příjem vody a zdravá strava: udržování hydratace a vyvážená strava bohatá na železo a vitaminy může také přispět k regulaci menstruace
 • Bylinky: některé bylinky a doplňky, jako je Vitex, jsou známé tím, že mohou ovlivnit hormonální hladiny a zkrátit potenciálně menstruaci. Vždy se však o jejich užívání poraďte s lékařem.

Menstruační hygiena a péče

Právě správná hygiena a vhodná péče o intimní partie během menstruace mohou ovlivnit pohodlí ženy, fyzické i psychické zdraví. Na trhu existuje široká škála menstruačních pomůcek navržených tak, aby vyhovovaly různým potřebám a preferencím. 

Přehled menstruačních pomůcek: výhody a nevýhody  

Vložky: dostupné jsou jednorázové i opakovaně použitelné varianty. Jednorázové vložky jsou pohodlné při cestování, zatímco opakované použitelné látkové vložky jsou ekologičtější alternativou. 

Výhodou je jednoduchost použití a žádné riziko syndromu toxického šoku (TSS). Nevýhodou může být pocit nepohodlí u některých žen a vliv na životní prostředí při používání jednorázových vložek. 

Tampony: taktéž existují jednorázové i mnohonásobně použitelné verze. Mnohé ženy dávají přednost tamponům pro jejich diskrétnost a pohodlí při sportování. 

Mezi nevýhody patří riziko TSS a potřeba častější výměny v porovnání s menstruačními kalíšky. 

Menstruační kalíšky: Silikonové nebo gumové kalíšky, které se vkládají do vagíny a mají za úkol zachytit menstruační krev. Jsou opakovatelně použitelné, což z nich robí ekonomickou a ekologickou volbu. 

Menstruační kalíšky mohou být použity poměrně na dlouhou dobu, až 12 hodin, a jsou ekologickou volbou. Začátečnice však mohou mít potíže s jejich správným zavedením a vybráním vhodného menstruačního kalíšku. 

Menstruační kalhotky: mezi dostupné menstruační pomůcky patří i inovativní menstruační kalhotky, které představují pohodlnou a ekologickou alternativu. Tyto speciálně navržené kalhotky obsahují absorpční vrstvy, které efektivně zachytávají menstruační krev a zároveň poskytují ochranu před protečením. 

Menstruační kalhotky jsou ideální volbou pro ženy, které hledají spolehlivé, pohodlné a opakovaně použitelné řešení pro řízení menstruace. Menstruační kalhotky jsou dostupné v různých stylech a absorpčních kapacitách. Mohou představovat trochu větší počáteční náklady, můžete je však využívat přibližně 2 roky. 

Tipy pro dodržování menstruační hygieny a péče o intimní partie 

 • Menstruační pomůcky je třeba měnit alespoň každých 4-8 hodin, v závislosti od intenzity krvácení, aby se předešlo riziko infekce 
 • Intimní partie je třeba mýt alespoň jednou denně čistou vodou nebo jemným pH neutrálním mýdlem 
 • Udržování sucha v intimní oblasti je klíčové pro předcházení růstu bakterií
 • Při opakovaně použitelných pomůckách je důležité volit materiály, které jsou prodyšné a nezpůsobují alergické reakce

Menstruace a životní styl

Menstruace je proces, který provází ženy během velké části jejich dospělého života a její přítomnost může mít významný vliv na různé aspekty jejich každodenního fungování.

Vliv stravy na menstruaci

Zdravá strava a pravidelné cvičení mohou pozitivně ovlivnit nejen celkové zdraví, ale i průběh a příznaky menstruačního cyklu. Určité potraviny mohou pomoci zmírnit bolesti, křeče a jiné nepříjemné symptomy PMS. 

Například potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou ryby nebo chia semínka, či potraviny s vysokým obsahem hořčíku, jako je tmavá čokoláda a avokádo, mohou poskytnout únavu. 

Při stravování se soustřeďte na základní pilíře, jakými je energetická dostupnost, kvalita potravin a správný přístup k makroživinám. Toto téma je však tak komplexní, že by si zasloužila vlastní článek. 

Koupání během menstruace

Během menstruace se mnoho žen vyhýbá nejen plavání, ale i jiným sportovním aktivitám kvůli obavám z nepříjemných situacích, které mohou být častým společníkem ženského cyklu. 

Plavání s tamponem ve skutečnosti není ničím výjimečné a nepřináší žádné speciální rozdíly oproti běžnému nošení tamponu. Rozdíl pocítíte především v potřebě zvýšené hygieny. Pokud plánujete jít na plavecký trénink nebo vás čeká dovolená u moře, je dobré mít sebou intimní ubrousky s vhodnou kyselostí, tedy pH. 

Kyselost je klíčovým faktorem pro zdraví vaší pochvy a souvisí i s používáním tamponů během plavání. Chlorovaná voda může obsahovat množství bakterií a látky, které mohou narušit pH vaší pochvy. 

Používání tamponu při plavání samo o sobě nepředstavuje riziko, pokud dodržujete hygienické zásady. To zahrnuje používání intimních ubrousků, častější výměnu tamponů a aplikaci čisté vložky ihned po sprše na plovárně. 

Pokud máte obavy z používání klasických tamponů během plavání, existuje i alternativa v podobě speciálních menstruačních kalíšků nebo tamponů určených přímo na plavání. Tampony určené na plavání i běžné tampony jsou vhodné i pro děvčata, která ještě neměla pohlavní styk. 

Tip: Plavání má mnoho benefitů, bez ohledu na to, zda máte periodu, či ne. Znáte výhody plavání a jak plavat efektivně, nejen pro hubnutí a zdraví?

Menstruace a cestování

Cestování během menstruace může přinést určité výzvy, avšak s vhodnou přípravou a plánováním se dají tyto překážky lehce překonat. Důležité e dopředu si sbalit dostatek menstruačních pomůcek, stejně tak i případné prostředky na zmírnění křečí či bolesti. Dále je dobré zvážit výběr vhodného oblečení pro komfort a diskrétnost, aby menstruace co nejméně ovlivňovala plány na výlety a jiná dobrodružství.

Menstruace a sex

Menstruace nemusí být překážkou v intimním životě, pokud jde o fyzickou blízkost mezi partnery. Komunikace a porozumění jsou klíčové pro zvládání této části menstruačního cyklu. Pro některé páry je intimita během menstruace pro ně úplně přirozená, zatímco jiní mohou upřednostnit jiné formy blízkosti. 

“Ženy, které trpí bolestí během sexuálního styku v různých fázích menstruačního cyklu, mohou cítit úlevu během sexu při menstruaci.” uvádí Rachel Peragallo Urritua, MD, odborná asistentka všeobecného porodnictví a gynekologie na University of North California. 

Jiná odbornice, licencovaná sexuální terapeutka Vanessa Marin poznamenává, že menstruační sex přináší další, často přehlížený benefit: může pozitivně ovlivnit schopnost snášet bolest. 

Menstruace sama o sobě může u některých žen zvyšovat toleranci vůči bolesti, a jelikož sex stimuluje uvolňování endorfinů, tzv. hormonů štěstí, které zároveň zvyšují práh bolesti, menstruační sex může být účinným způsobem, jak zmírnit bolesti hlavy, menstruační křeče a jiné nepohodlí spojené s tímto obdobím.

Můžu během menstruace otěhotnět? Rizika menstruačního sexu

Sex během tohoto období přináší určitá rizika. Krček dělohy je v tomto čase víc otevřený, čímž se zvyšuje riziko infekce. Obvykle je poševní prostředí kyselé a poskytuje tak lepší ochranu proti bakteriím. Menstruační krev však zvyšuje hodnotu pH, čímž  usnadňuje přežití bakterií. 

Riziko přenosu jiných nemocí, včetně HIV a dalších pohlavně přenosných infekcí, je také vyšší. Proto je důležité dobře poznat svého sexuálního partnera a během menstruace raději používat kondom.

Doporučuje se také ochrana kvůli početí, i když je během menstruace méně pravděpodobná, není vyloučená. Spermie mohou v ženském těle přežít i tři dny. Pokud se konec menstruace prolíná se začátkem ovulace, těhotenství je opravdu možné. 

“Každá žena, která má ovulační menstruační cyklus, může otěhotnět. Je dokázáno, že v mladším věku je vyšší pravděpodobnost otěhotnění a klesá s narůstajícím věkem ženy, kdy přibývají anovulační cykly. U žen s nepravidelným cyklem je vyšší riziko těhotenství během končící menstruace než u žen s pravidelným 28 denním menstruačním cyklem a ovulací 14. den.” vysvětluje MUDr. Štefan Novysedlák, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Svět zdraví Žiar nad Hronom. 

Hygienické zásady při pohlavním styku během menstruace

Během vzájemných intimností během menstruace je třeba dbát na zvýšenou osobní hygienu obou partnerů. Před a po milostných hrátkách je vhodné se osprchovat. Nezapomeňte také na použití speciálního mýdla určeného pro intimní partie. Tyto kroky přispívají k pohodě a prevenci možných infekcí.

První menstruace (menarché) a co čekat

První menstruace, známá také jako menarché, je důležitým mezníkem v životě každého děvčete, označuje přechod z dětství do puberty a je začátkem reprodukčního období. Tento moment přichází se širokou škálou fyzických a emocionálních změn, které mohou děvčata překvapit, pokud nejsou připravena. 

Při přípravě na menarché je důležitá otevřená komunikace mezi rodiči a dítětem, která může pomoci zmírnit obavy a poskytnout ujištění. Povídat si o tom, co čekat, jak správně používat menstruační produkty a jak se starat o své tělo během menstruace, je klíčové pro budování sebevědomí a pozitivního vztahu k vlastnímu tělu. 

V této etapě je též důležité zdůraznit význam osobní hygieny a zdravého životního stylu, které mohou přispět k pohodlnějšímu zvládnutí menstruačního cyklu.

Těhotenství a menstruace

Těhotenství je jedním z nejvýznamnějších období v životě ženy, které přináší několik změn v těle, včetně zastavení menstruace. Během těhotenství dochází k mnohým hormonálním změnám, které mají za úkol podpořit růst a vývoj plodu. 

Jedním z prvních signálů těhotenství je právě vynechání menstruace, které může být provázeno dalšími symptomy, jako je nevolnost, zvětšení prsou nebo zvýšená únava. 

Vliv těhotenství na menstruaci

Během těhotenství dochází k prudkému zvýšení hladiny těhotenských hormonů, hlavně progesteronu a estrogenu, které zabraňují ovulaci a tím i menstruaci. Vlastně se dá říci, že menstruace je během těhotenství přirozeně  odložená, jelikož tělo se připravuje na udržení a výživu rostoucího plodu.

Po porodě: kojení a menstruace

Po porodu se ženské tělo začne pomalu vracet do stavu před těhotenstvím, což zahrnuje obnovení menstruačního cyklu. U žen, které nekojí, se menstruace obvykle objeví 6-8 týdnů po porodu. 

Na druhou stranu, kojení může oddálit návrat menstruace, v některých případech se může vrátit až po ukončení kojení, a to v důsledku vysokých hladin prolaktinu, hormonu podporujícího tvorbu mléka, který taktéž potlačuje ovulaci. 

Nutno však podotknout, že kojení není spolehlivá antikoncepční metoda. Před nástupem menstruace již dochází k ovulaci, což znamená, že zralé vajíčko se uvolňuje, to se může dít i během kojení. 

Menopauza a menstruace

Menopauza je přirozeným obdobím v životě každé ženy a označuje konec reprodukčního období. Tento přechod není omažitý. Ženy ve věku mezi 40. a 50. rokem života nejprve vstupují do fáze známé jako perimenopauza, které může trvat i několik let. 

Během této doby začnou ženy pozorovat změny v menstruačním cyklu, který může být nepravidelný a nepředvídatelný. 

Menopauza se potom formálně diagnostikuje po 12 po sobě jdoucích měsících bez menstruace. V průměru ve věku 45-58 let. 

Menstruace a menopauza: co očekávat

Vstup do perimenopauzy se projevuje nepravidelnými menstruačními cykly. Menstruace může být silnější nebo slabší, delší nebo kratší. Mnohé ženy začnou pociťovat intenzivnější premenstruační symptomy nebo nové symptomy, ako jsou návaly horka a noční pocení. 

Definitivním znakem menopauzy je úplné zastavení menstruačního cyklu. Toto období přichází s vlastní sadou výzev, včetně fyzických a emocionálních změn. 

Kromě ukončení menstruace mohou ženy zaznamenat změny v hmotnosti, textuře kůže a celkovém zdravotním stavu.

Jak si poradit s příznaky menopauzy

Pokud váš lékař potvrdí, že jste v menopauze, může vám předepsat hormonální terapii. Ta může být užitečná pro kontrolu některých symptomů spojených s menopauzou, jako jsou návaly horka a vaginální suchost. Stejně dobře umí pomoci i některé byliny či výživové doplňky.

Udržování vyvážené stravy, pravidelné cvičení a dobré spánkové návyky mohou pomoci zvládnout některé symptomy menopauzy.

Mluvit o svých zkušenostech a pocitech s jinými, ať už s přáteli, rodinou nebo v rámci podpůrných skupin, může poskytnout důležitou emocionální podporu.

Menopauza je zásadním obdobím v životě ženy, které může přinést různé výzvy, ale také příležitosti pro nový začátek a sebepoznávání. Klíčem je přístup k tomuto období s otevřeností a přijetím, přičemž vyhledávání informací a podpory může výrazně pomoci při navigaci touto změnou.

Zajímavé fakty o menstruaci

Když už si myslíte, že o menstruaci víte všechno, přinášíme vám ještě několik překvapujících faktů o vaší periodě:

 • Celkově ženy stráví přibližně 10 let svého života menstruací, což představuje kolem 3500 dnů krvácení.
 • Zajímavostí je, že v zimních měsících mohou ženy zažívat delší, silnější a bolestivější menstruace ve srovnání s letními měsíci.
 • Ženy v západní společnosti zažívají menstruaci přibližně 450x během svého života.
 • Oproti tomu, v pravěké době se odhaduje, že ženy menstruovaly jen kolem 50x. Podobně iv dnešních zemědělských společnostech je frekvence menstruace nižší, v průměru asi 150x za život.
 • Průměrná žena během svého života použije asi 11 000 tamponů, ze kterých by bylo teoreticky možné postavit menší dům.
 • Podle studie profesora Pinea z anglické Univerzity v Hertfordshiru, ženy utrácejí více peněz 10 dní před menstruací, což může být považováno za terapii premenstruačního syndromu.
 • Zajímavý je i fakt, že během menstruace mohou ženy projevovat podobné přemýšlení jako muži, jelikož pokles hladiny estrogenů může dočasně zvýšit tvz. "mužské kognitivní schopnosti", například v oblasti prostorového myšlení.
 • V roce 1946 Walt Disney vytvořil 10minutový vzdělávací film s názvem „The Story of Menstruation“ (Příběh menstruace), kde je údajně poprvé ve filmu použit termín „vagina“.

Závěrem je důležité připomenout, že zdravá a přirozená menstruace by neměla být bolestivá, příliš silná, dlouhotrvající nebo nepravidelná. Pokud se však s takovými problémy potýkáte, je důležité poradit se se svým gynekologem, abyste objasnili možné příčiny.

Závěr

V tomto komplexním přehledu jsme se ponořili do světa menstruace, zkoumali jsme různé aspekty a výzvy, které přináší na různých etapách života ženy. Od prvních znaků menarché, přes vlivy stravy a cvičení, až po přechod přes těhotenství a nástup menopauzy, poskytli jsme ucelený pohled na tento přirozený proces.

Představili jsme různé menstruační pomůcky, jako jsou vložky, tampony, menstruační kalíšky a menstruační kalhotky, abyste mohli zvážit jejich přednosti a slabiny. Kromě toho jsme poskytli praktické tipy pro udržování menstruační hygieny a poradili, jak zvládat vliv menstruace na životní styl, cestování a intimní vztahy.

Doufáme, že tento článek vám poslouží jako podpůrný zdroj, povzbudí ženy, abyste přijali své tělo, komunikovali o svých potřebách a žili plnohodnotný život bez omezení, která by menstruace mohla přinést.

Ať je vaše cesta s menstruací jakkoli rozmanitá, nezapomeňte, že jste v tom ne samy a že menstruace je přirozenou a zdravou součástí života.

 

Zdroje:
https://www.yourperiod.ca/normal-periods/menstrual-cycle-basics/
https://medlineplus.gov/menstruation.html
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10132-menstrual-cycle
https://bagniari.com/oddialenie-menstruacie-ano-alebo-nie/
https://www.mojamenstruacia.sk/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1521693415002266
https://bagniari.com/proc-az-90-zen-trpi-pms/
https://www.womenshealthmag.com/sex-and-love/a19984883/sex-during-periods/
https://najmama.aktuality.sk/clanok/51RFfmK/milovanie-pocas-menstruacie-mozem-otehotniet-kedy-sa-sanca-zvysuje-podla-lekara/
https://www.womenshealthmag.com/sex-and-love/a19984883/sex-during-periods/

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s PoctiveSEO.

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

8 důvodů, proč je Feminus top volba pro ženy v menopauze

3. 6. 2024 Doporučujeme
Po analýze stovek komentářů a recenzí jsme zjistili 8 hlavních důvodů, proč je FEMINUS nejlepší volbou pro ženy v menopauze. Tento přírodní doplněk stravy si získal obrovskou oblibu díky svým pozitivním účinkům na zdraví a pohodu žen. FEMINUS nejenže pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy, ale…

Přečíst článek

Přírodní adaptogeny a jejich účinky na ženské tělo

27. 3. 2024 Doporučujeme
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému organismu lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Zkrátka nám pomáhají se lépe adaptovat. Jaké jsou neúčinnější adaptogeny, co dokážou a jak je užívat? Odpovědi najdete v dnešním článku, ve kterém se také zaměříme na to, jak adaptogeny…

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Doprava zdarma

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro všechny ženy, které trápí nepříjemné příznaky menopauzy nebo zvýšená únava a nedostatek energie. Mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru