Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Luteinizační hormon a jeho vliv na ženské tělo

Luteinizační hormon a jeho vliv na ženské tělo

Martina Sznapková
24. 9. 2020
Luteinizační hormon a jeho vliv na ženské tělo

Osnova:
Kde lutropin vzniká?
Luteinizační hormon u mužů
Luteinizační hormon u žen
Nedostatek luteinizačního hormonu u žen
Luteinizační hormon a ovulační testy
Závěr

Luteinizační hormon, lutropin, LH, interstitial cell–stimulating hormone, nebo dříve u mužů také ICSH. Všechny tyto názvy označují hormon, který podporuje tvorbu pohlavních hormonů. U žen rozvíjí tvorbu estrogenů a progesteronu ve vaječnících. U mužů podporuje tvorbu testosteronu ve varlatech.

Společně s dalšími hormony, konkrétně s folitropinem (FSH) a prolaktinem (PRL), tvoří luteinizační hormon (LH) skupinu gonadotropních hormonů. Tyto hormony stimulují činnost pohlavních žláz, takzvaných gonád.

Nebudeme ale zacházet do detailů a podíváme se na luteinizační hormon tak, abychom mu rozuměli. A pěkně od začátku.

Kde lutropin vzniká?

Hormony jsou látky, které přenášejí signály v našem těle. Slouží jako takový chemický přenašeč, díky kterému se můžeme například rozmnožovat.

Hormony se tvoří na různých místech našeho těla, odkud pak putují tam, kde jsou potřeba. Luteinizační hormon se tvoří v hlavě, konkrétně v podvěsku mozkovém, tedy v hypofýze, kterou přesněji najdeme pod mozkem. V hypofýze se tvoří nejen lutropin, ale také několik dalších hormonů, které odtud, stejně jako lutropin, putují krví dál do těla.

Luteinizační hormon u mužů

U mužů putuje luteinizační hormon až do varlat, kde je jeho konečná zastávka. Je nezbytný pro uvolňování testosteronu a tím i produkci spermií. Díky tomu se můžeme rozmnožovat, a pokud vše funguje jak má, stačí si najít partnerku a úkol je splněn.

Nízká hladina luteinizačního hormonu může znamenat opožděný nástup puberty, nízkou tělesnou hmotnost ale také může vést k neplodnosti.

Luteinizační hormon u žen

Luteinizační hormon má v ženském těle trochu více práce než v tom mužském. Velice zjednodušeně by se dalo říci, že jeho cílem je uvolnit vajíčko, aby mohlo dojít k oplodnění spermií a tak mohla žena otěhotnět.

Luteinizační hormon, který vznikne v ženské hypofýze, putuje do vaječníků, kde stimuluje tvorbu estrogenu a progesteronu. Za první polovinu menstruačního cyklu odpovídá FSH (folikulostimulační hormon), v druhé polovině přebírá svou úlohu luteinizační hormon, který umožní ovulaci.

U každé ženy je to individuální, ale přibližně asi 15 dní před menstruací začne docházet k produkci mnohem většího množství luteinizačního hormonu. Jak už víme, ten se v krvi dostane až do vaječníků, kde podpoří vývoj folikulů, což jsou váčky, které obsahují vajíčko.

Z toho nejlépe vyvinutého se vajíčko uvolní a vydá se na cestu přes vejcovody až do dělohy, kde čeká na spermii. Ostatní folikuly svůj růst zastaví. Luteinizační hormon tedy podpoří zrání vajíčka a umožní jeho uvolnění.

Dalo by se říci, že luteinizační hormon si svůj úkol splnil. Ještě ale není vyhráno a tělo jej i v této fázi nutně potřebuje. Působením luteinizačního hormonu se zmíněný folikul mění na žluté tělísko, které produkuje progesteron.

A právě hormon progesteron je nezbytný v přípravě a udržení těhotenství. V prvních týdnech těhotenství je potřebný ke správné výživě vajíčka přes výstelku dělohy. Žluté tělísko produkuje hormon progesteron až do třetího měsíce těhotenství, poté už jeho funkci přebírá placenta. Pokud nedojde k oplodnění, žluté tělísko zanikne a přichází menstruace.

Nedostatek luteinizačního hormonu u žen

Teď už víme, co vše musí LH v ženském těle zařídit a že toho opravdu není málo. Co se tedy stane, když jej žena nemá dostatek?

Může dojít k vymizení menstruačního krvácení nebo problémům s donošením plodu.

Luteinizační hormon a ovulační testy

Největší pravděpodobnost pro otěhotnění je krátce po ovulaci, kterou spouští nárůst luteinizačního hormonu v těle. Každá žena má ale plodné dny v jinou dobu a proto není vždy snadné ovulaci vypočítat.

Protože se luteinizační hormon nevylučuje jen do krevního oběhu, ale také do moči, lze zvýšení jeho hladiny zjistit pomocí ovulačního testu. Ke zvýšení hladiny LH obvykle dojde jeden až dva dny před ovulací, pozitivní ovulační test tedy znamená, že je ideální doba pro pohlavní styk.

Testování probíhá stejně jako u domácího těhotenského testu z moči, s tou výjimkou, že se hladina LH během dne nemění a tak není nutné použít ranní moč. Testovat tak lze kdykoliv během dne.

Vhodná doba k otěhotnění začíná asi tři dny před ovulací a trvá až do dne ovulace, ke které u většiny žen dojde kolem dvanáctého až patnáctého dne cyklu. Testuje se několik dní za sebou do doby, než je test pozitivní. Pozitivní ovulační test znamená, že je ideální doba na početí.

Závěr

Ženy jsou složitá stvoření a dokonce i luteinizační hormon má v ženském těle mnohem více práce, než v tom mužském.

I když je na početí miminka vždy potřeba dva, vše okolo otěhotnění je často hlavně na bedrech ženy. A ovulační testy, které hladinu LH zjišťují, mohou být výborným pomocníkem. Všechny domácí testy je ale nutné brát orientačně a stoprocentně na ně nespoléhat! V žádném případě je nepoužívejte jako antikoncepci.

 

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

Přírodní adaptogeny a jejich účinky na ženské tělo

27. 3. 2024 Doporučujeme
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému organismu lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Zkrátka nám pomáhají se lépe adaptovat. Jaké jsou neúčinnější adaptogeny, co dokážou a jak je užívat? Odpovědi najdete v dnešním článku, ve kterém se také zaměříme na to, jak adaptogeny…

Přečíst článek

Jak spalovat viscerální tuk?

27. 7. 2023
Viscerální tuk. Bílá tuková tkáň, která obklopuje tělesné orgány a bývá na místech, kde by se vyskytovat neměla. Obaluje například střeva, játra či srdce. Viscerální tuk má řadu záludností a vede ke vzniku řady zdravotních problémů.

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Doprava zdarma

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro všechny ženy, které trápí nepříjemné příznaky menopauzy nebo zvýšená únava a nedostatek energie. Mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru