Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Kofein, pomocník nebo zabiják?

Kofein, pomocník nebo zabiják?

Martina Sznapková
25. 6. 2019
Kofein, pomocník nebo zabiják?

Kofein, pomocník nebo zabiják?Kávu, jejíž hlavní aktivní složkou je kofein, pijí lidé po celém světě už asi tisíc let. Její vliv na naše zdraví se stal věčným tématem nejen laické veřejnosti.

Spolu s mlékem a vejci je káva jednou z potravin, u kterých se názory na jejich prospěšnost velmi často mění. Nejnovější poznatky naznačují, že kofein (v přiměřeném množství), není takový zabiják, za kterého je někdy vydáván a na naše tělo má i pozitivní vliv.

Působení kofeinu

Kofein patří mezi skupiny látek, kterým říkáme léky podporující bdělost. Do krve se dostává už po 30-45 minutách po požití a v našem těle působí asi 4 hodiny. Následně je vyloučen močí.

Jak je možné, že snižuje potřebu spánku? Tělo obsahuje přírodní uspávací prostředek Adenosin, který dokáže kofein blokovat a zabraňovat tak člověku usnout.

Je znám svými povzbuzujícími účinky na mozkovou činnost, ale má i řadu dalších účinků. Zvyšuje produkci žaludečních kyselin a krevní tlak, zrychluje puls, zlepšuje využití tukových zásob a do krevního řečiště uvolňuje tukové kyseliny.

Jeho účinky mohou mít různé trvání - od několika hodin až do dvanácti hodin. Důležité je ale také zmínit, že už po čtyřech dnech pravidelného užívání se tělo stane rezistentním. Tedy, i když kofein napoprvé zvýší krevní tlak a zrychlí tep, při jeho pravidelném užívání si na něj tělo zvykne.

Kofein má také analeptické účinky – stimuluje centrální nervovou soustavu a působí na tělesnou výkonnost. Navíc mírní bolest při určitých typech migrén a také bylo zjištěno, že potlačuje příznaky astmatu.

Každá mince má ale dvě strany - krátkodobě zvyšuje krevní tlak, může také zvyšovat ztrátu vápníku v kostech, a to především u žen v menopauze! Dobrá zpráva je, že tuto ztrátu lze eliminovat denním vypitím 30 ml mléka.

Všeho moc škodí!

Většina z nás má kofein spojený právě s kávou, neznamená to ale, že pokud nepijeme kávu, do svého těla nedostáváme žádný kofein!

Kolik kávy si tedy můžeme s klidným svědomím dopřát? Obecně platí, že doporučované množství kofeinu je 2 až 2,5 miligramu na kilogram tělesné hmotnosti. Nedoporučuje se překračovat hranici 300 miligramů denně, což odpovídá asi třem šálkům.

Pokud si tedy svůj den bez tří šálků kávy nedokážete přestavit, zkuste omezit pití čaje (zejména černého) a dalším nápojům obsahujícím kofein se vyhněte úplně.

Samostatnou skupinou jsou v této oblasti těhotné ženy a děti.

I v těhotenství si kávu můžeme dopřát, ale…! Evropský úřad pro bezpečnost potravin těhotným ženám nedoporučuje konzumovat více než 200 mg kofeinu denně, což jsou zhruba dva šálky.

V souvislosti se zvýšeným rizikem potratu se za rizikový označuje denní příjem kofeinu nad 300 mg, přímá souvislost ale nebyla vědecky potvrzena.

Myslíte, že vaše děti nepřijímají žádný kofein? Pijí vaše děti čaj? Občas si dají čokoládu? A chuť nápojů typu coca cola už asi také zkusily…

Neděste se, názory odborníků se sice na vliv kofeinu na děti různí, ale neexistuje důkaz, že by v malém množství kofein dětem škodil.

Jak kofein působí na organismus?

SrdceKofein zvedá krevní tlak, a to jak systolický, tak i diastolický a zvyšuje i tepovou frekvenci, proto někteří lidé popisují při vyšších dávkách bušení srdce. Srdeční síně totiž pracují rychleji než komory. Tento stav je přechodný a po zpracování kofeinu se srdeční aktivita vrací zpět do normy.

Tím, zda příjem kofeinu zvyšuje onemocnění srdce, se zabývalo také několik studií. Například bylo zkoumáno 45 000 lidí a bylo zjištěno, že nepatrně zvýšené riziko výskytu úmrtnosti v důsledku onemocnění srdce je u osob, jejichž průměrná denní spotřeba přesahuje pět šálků kávy.

Existují také tvrzení, že omezené množství kávy denně srdci prospívá. Zvyšuje průtok krve ve chvílích odpočinku. Navíc s kávou dostaneme do těla i řadu antioxidantů, zejména polyfenoly, jež brání účinkům volných radikálů, čímž mohou působit jako prevence srdečně-cévních onemocnění.

Mozek Kofein na mozek nepůsobí jen krátkodobě (zvýšená pozornost a soustředění), ale má také dlouhodobý vliv na mentální funkce. Posiluje dlouhodobou paměť a ovlivňuje funkci serotoninu a dopaminu v mozku.

Některé výzkumy naznačují, že kofein dokáže ovlivnit riziko rozvoje Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Zdá se, že kofein může v této oblasti působit jako prevence těchto onemocnění, a také dokáže pozitivně ovlivnit průběh choroby.

Játra

Kofein může do jisté míry poskytnout ochranu před poškozením jater. Platí to především u lidí, u nichž je zvýšená pravděpodobnost onemocnění tohoto životně důležitého orgánu.

Z výsledků výzkumů vyplývá, že 3 šálky kávy denně mohou snížit vznik rakoviny jater. Princip ochrany jater není přesně znám, ale předpokládá se, že kofein blokuje buněčné struktury receptorů. A tato blokáda stimuluje imunitní systém, který ochraňuje játra.

Plíce Kofein rozšiřuje cévky v dýchacích cestách a usnadňuje tak dýchání.

Sportovní výkon Navzdory výzkumům je otázka, zda kofein zvyšuje výkonnost, stále do úplnosti nezodpovězena a mnohé údaje jsou sporné. Dva závěry ale vyřčeny byly: kofein neprospívá krátkodobým a vysoce intenzivním aktivitám, jako například sprint, a kofein zvyšuje výkonnost u vytrvalostních sportů.

Pozor na závislost!

Díky jeho stimulačním účinkům je kofein zařazen mezi drogy a opravdu je možné si na něm vytvořit závislost, a to už při konzumaci jednoho šálku kávy denně.

Po náhlém vysazení se mohou vyskytnout abstinenční příznaky, jako bolest hlavy, nesoustředěnost, podrážděnost nebo únava.

Pokud chcete konzumaci kofeinu omezit, doporučuje se jeho dávky snižovat postupně.

Závěr

Účinky kofeinu na organismus lze paušalizovat, ale zároveň jsou velmi individuální a liší se člověk od člověka. Zkrátka na každého z nás působí kofein jinak.

Hlavní roli hraje genetická výbava, ale jsou tady i další klíčové faktory, které ovlivňují zpracování kofeinu. Patří mezi ně onemocnění jater, strava, užívání alkoholu i kouření.

Kuřáky asi překvapí, že pokud kouří cigarety a zároveň si pochutnávají na kávě, téměř dvakrát se znásobí rychlost, s níž tělo metabolizuje kofein, což znamená, že hladina kofeinu v jejich krevní plazmě klesá dvojnásobně rychleji.

Výzkumy dokonce prokázaly, že na kofein odlišně reagují extroverti a introverti, kteří jsou na něj mnohem více citliví. 

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

8 důvodů, proč je Feminus top volba pro ženy v menopauze

3. 6. 2024 Doporučujeme
Po analýze stovek komentářů a recenzí jsme zjistili 8 hlavních důvodů, proč je FEMINUS nejlepší volbou pro ženy v menopauze. Tento přírodní doplněk stravy si získal obrovskou oblibu díky svým pozitivním účinkům na zdraví a pohodu žen. FEMINUS nejenže pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy, ale…

Přečíst článek

Přírodní adaptogeny a jejich účinky na ženské tělo

27. 3. 2024 Doporučujeme
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému organismu lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Zkrátka nám pomáhají se lépe adaptovat. Jaké jsou neúčinnější adaptogeny, co dokážou a jak je užívat? Odpovědi najdete v dnešním článku, ve kterém se také zaměříme na to, jak adaptogeny…

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Doprava zdarma

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro všechny ženy, které trápí nepříjemné příznaky menopauzy nebo zvýšená únava a nedostatek energie. Mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru