Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Jak menopauza ovlivňuje krevní tlak

Jak menopauza ovlivňuje krevní tlak

Jak menopauza ovlivňuje krevní tlak

Osnova:
Krevní tlak a ženské pohlavní hormony
Příčiny zvýšení krevního tlaku v menopauze
Hýbejte se a žijte zdravě
Navštivte kromě gynekologa také praktického lékaře
Kupte si tlakoměr
Závěr

Období menopauzy je pro každou ženu spojeno s řadou změn, a to nejen těch hormonálních. I když je vysoký krevní tlak považován převážně za mužskou nemoc, hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, se týká až poloviny žen ve věku mezi 55. a 65. rokem života.

A to rozhodně není nízké číslo! Přitom ženy během života častěji trpí hypotenzí, tedy nízkým krevním tlakem. Vše může změnit nástup menopauzy. Na vině jsou totiž kromě věku také hormony, ženy navíc takové prudké zhoršení nečekají a podceňují ho.

Krevní tlak a ženské pohlavní hormony

Muži se s vysokým krevním tlakem většinou potýkají už před 50. rokem života, většiny žen se tento problém v takovém věku netýká, protože je chrání ženské hormony estrogeny. Právě kolem padesátky ale dochází k poklesu estrogenů a nástupu menopauzy.

Estrogeny do té doby chránily cévní stěnu, zpomalovaly ukládání cholesterolu i rozvoj aterosklerózy. Tím u žen výrazně snižovaly riziko infarktu či mozkové příhody.

Příčiny zvýšení krevního tlaku v menopauze

1) Hlavní příčinou je už zmíněný pokles estrogenů, které do té doby chránily cévní stěnu. Zrychlení cévních změn v období menopauzy je dalším z důvodů zvýšení krevního tlaku.

2) Další příčinou je vliv stárnutí. Spolu s věkem zpomaluje metabolismus, tuhnou cévy, potřebujeme více odpočívat a často jsme méně fyzicky aktivní. Právě pokles fyzické aktivity a s tím spojené nabírání na váze zvyšuje krevní tlak a obecně cévám škodí.

3) Menopauza s sebou přináší také změny v tom, jak naše tělo hospodaří se solí. Vylučování soli se v tomto období zhoršuje, což vede k zadržování vody v těle a otokům. I to je další faktor vedoucí ke zvýšení krevního tlaku.

Hýbejte se a žijte zdravě

I když za vysoký krevní tlak „může“ menopauza, můžeme svému tělu pomoci tomuto problému předcházet, nebo s ním bojovat.

Udržet si v tomto věku štíhlou linii není jednoduché. Většině žen už nestačí úprava jídelníčku a musí přidat i pravidelnou pohybovou aktivitu. Nemusíte se potit v posilovně, bude stačit začít chodit na procházky a za čas třeba zvládnete i lehký běh. Jezděte na kole, zajděte si na jógu, zkrátka se snažte být aktivní.

Jezte dostatek zeleniny a bílkovin. Svému tělu opravdu hodně pomůžete, když přestanete kouřit.

Navštivte kromě gynekologa také praktického lékaře

Problémy spojené s menopauzou řeší gynekolog. Je ovšem důležité nepodceňovat ani vyšetření u praktického lékaře.

Gynekologické vyšetření se v tomto ohledu zaměří především na stanovení hladiny hormonů v krvi, na zjištění jejich dynamiky, poklesu nebo vzestupu. Zároveň je ale nutné udělat i celkové vyšetření organismu u praktického lékaře.

Zvýšení krevního tlaku patří mezi hlavní komplikace, které mohou během klimakteria nastat. A právě tyto změny mohou stát za některými nepříjemnými pocity, které přisuzujeme menopauze.

Kupte si tlakoměr

Diagnóza hypertenze je velice jednoduchá, stačí si změřit tlak. Určitě nečekejte, až se (nebo jestli se) objeví potíže. V tomto ohledu není na co čekat, ve chvíli, kdy se potíže projeví, jsou už obvykle spojené s rozvojem nějakého onemocnění.

V období menopauzy je dobré si občas změřit tlak, buď na preventivní prohlídce u lékaře, nebo v klidu doma. V případě, že si naměříte špatné hodnoty, zamiřte k praktickému lékaři.

Optimální hodny jsou u dospělých nižší než 140/90 mmHg, v ideálním případě se pohybují kolem 130/80 mmHg.

Závěr

Čím dříve se začne vyšší krevní tlak léčit, tím dříve se dosáhne cílových hodnot. Projdete obdobím klimakteria a už nebude nutná žádná léčba a tlak se bude pouze hlídat.

Pokud se ale zvýšený tlak dlouhodobě neřeší a nechá se takzvaně „rozjet“, dojde ke změnám v cévní stěně. A pak už je léčba trvalá a bohužel není vůbec jednoduchá.

Hlídejte si proto svůj tlak a jakýkoli problém řešte v čas. I ženy, které měly celý život tlak nízký, mohou díky menopauze jeho vysoké hodnoty nepříjemně překvapit.

 

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

Přírodní adaptogeny a jejich účinky na ženské tělo

27. 3. 2024 Doporučujeme
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému organismu lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Zkrátka nám pomáhají se lépe adaptovat. Jaké jsou neúčinnější adaptogeny, co dokážou a jak je užívat? Odpovědi najdete v dnešním článku, ve kterém se také zaměříme na to, jak adaptogeny…

Přečíst článek

Jak spalovat viscerální tuk?

27. 7. 2023
Viscerální tuk. Bílá tuková tkáň, která obklopuje tělesné orgány a bývá na místech, kde by se vyskytovat neměla. Obaluje například střeva, játra či srdce. Viscerální tuk má řadu záludností a vede ke vzniku řady zdravotních problémů.

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Doprava zdarma

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro všechny ženy, které trápí nepříjemné příznaky menopauzy nebo zvýšená únava a nedostatek energie. Mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru