Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Jak bojovat se syndromem vyhoření

Jak bojovat se syndromem vyhoření

Martina Sznapková
21. 8. 2020
Jak bojovat se syndromem vyhoření

Jste občas unavená už jen při představě, že máte vstát ráno z postele, věnovat další nekonečný den práci nebo péči o rodinu? Dejte si pozor na syndrom vyhoření! Vzniká jako důsledek řady okolností, zvláště ale chronického stresu.

Poprvé byl syndrom vyhoření pojmenován v sedmdesátých letech minulého století. Dnes je běžným jevem, o kterém už slyšel asi úplně každý. Nedávno ho Světová zdravotnická organizace označila za „profesní fenomén“ a přidala jej do mezinárodní klasifikace nemocí.

Burnout syndrom, česky syndrom vyhoření, je relativně častým jevem, který postihuje zejména ženy. Nejedná se doslova o nemoc, jde spíše o psychický stav naprostého vyčerpání a vyhasnutí. Projevuje se ale také po fyzické stránce a vede k úplnému vyčerpání všech sil – duševních, emočních i fyzických.

Typické příznaky syndromu vyhoření

Lidé, které syndrom vyhoření postihl, už zkrátka neví jak dál, cítí se doslova beznadějně. Ubývá jim energie, ale i zájem o cokoliv.

Jeho příznaky se objevují postupně a pozvolna a projevují se jak po psychické, tak i fyzické stránce.

Postižení reagují přehnaně podrážděně, jsou více konfliktní a podezíraví. Trápí je pokles sebevědomí, pocit jednotvárnosti, prázdnoty a nedostatečného ocenění. Ženy mají větší sklony k plačtivosti.

Lidé, kteří „vyhořeli“, utíkají od reality a více se stahují do sebe a omezují kontakty. Často hledají doping, který zdánlivě nacházejí v alkoholu, návykových látkách nebo se přejídají.

Nejčastějším fyzickým projevem je únava a neschopnost věnovat se běžným aktivitám. Patří zde také problémy se spánkem, nechutenství, zažívací potíže, bolesti hlavy a zad.

Jak ale poznat, že se jedná o syndrom vyhoření? Prvním varovným signálem může být postupně klesající pracovní tempo a větší chybovost.

Proč právě ženy?

Ačkoliv je syndrom vyhoření spíše spojován s výkonem určitého povolání, málokdo si uvědomuje, že ženy jsou často nejen zaměstnány ve své práci, ale také v domácnosti. Zastávají své vlastní povolání a ještě jsou matkami, hospodyněmi, kuchařkami, milenkami… K tomu by se přeci každá žena měla starat také o svůj vzhled, být upravená a reprezentovat svého partnera.

Stres se stejně jako nesplněné úkoly hromadí a od syndromu vyhoření už je to jen malý krůček. Nejste ale superžena, jste obyčejná manželka, matka, dcera nebo partnerka, která má den dlouhý úplně stejně jako ostatní.

Obecně platí, že syndromem vyhoření bývají nejčastěji postiženy ženy, které veškerý svůj čas a energii věnují péči o jiné a své vlastní potřeby zanedbávají. Až už je to jejich povolání, nebo se věnují rodině.

Mezi rizikové skupiny, které mají sklon k vyhoření, patří zdravotní sestry, lékaři, ošetřovatelé, sociální pracovníci, ale také policisté, učitelé nebo administrativní pracovníci. Zkrátka lidé zastávající pomáhající profese.

Další skupinou jsou osoby pečující o své blízké, dlouhodobě nemocné, seniory, ale také maminky na mateřské dovolené nebo rodiče pečující o děti se zdravotním postižením.

Jak se syndrom vyhoření léčí?

Existují léky, které pomohou s akutními potížemi. Nejdůležitější krok ale musí udělat nemocní sami – uvědomit si, že je potřeba dát nohu z plynu.

Neléčený syndrom vyhoření může způsobit deprese, odstartovat úzkostné poruchy nebo chronickou únavu. Syndrom vyhoření vás ale nepostihne ze dne na den, jde o plíživý proces, a proto si lidé často ani neuvědomí, že jsou ohroženi.

S problémem pomohou psychiatři, kteří předepíší léky a psychologové, kteří vedou ke změně způsobu života. Je nutné víc odpočívat a věnovat se svým koníčkům a věcem, které nás těší.

Jak s ním bojovat?

Je to vlastně velmi jednoduché – čím dříve pochopíte, že se musíte věnovat také sama sobě, tím dříve bude zase váš svět v pořádku.

Pro to, abyste mohla se syndromem vyhoření bojovat, je nutné si přiznat, že vás trápí nebo k němu směřujete. Prvním a zásadní krokem je uvědomění si, že se s vámi něco děje.

Nebuďte na sebe příliš přísná

Nikdo z nás není dokonalý! To, že chybujete, nestíháte a jste neustále ve spěchu, je normální. Zvolte si své priority a smiřte se s tím, že nejde stíhat všechno.

Naučte se říkat NE

Nechce se vám na návštěvu tchýně a raději byste si doma v klidu uklidila? I když to manžela asi nepotěší, vyšlete rodinu bez vás. Někteří členové vaší domácnosti mohou mít pocit, že jste doma jen pro ně. Ale i vy máte právo vyhradit si čas jen sama na sebe!

Nestyďte se požádat o pomoc

Velice důležitou roli hraje vaše okolí, partner, rodiče, děti, kolegové v práci nebo přátelé. Právě oni by vám měli nabídnout pomocnou ruku, a pokud to neudělají sami od sebe, o pomoc je poproste.

Spojte příjemné s užitečným

Toužíte po odpočinku v přírodě nebo byste ráda pro změnu vytvořila něco, co není k snědku? Vyjeďte třeba s rodinou na výlet na kole nebo si užijte procházku v lese. Využijte třeba cvičení s kočárkem, zúčastněte se tvořivých dílniček nebo se společně vydejte někam za kulturou.

V dnešní době je spousta možností, jak zajímavě trávit čas společně s rodinou.

Závěr

To hlavní si v závěru zopakujeme – prvním krokem k návratu ke spokojenému životu je uvědomit si, že něco není v pořádku!

Pokud máte pocit, že situaci nezvládáte a nenacházíte podporu ani u svých blízkých, vyhledejte pomoc psychologa. Jde přece o to nejdůležitější, o vás!

Nemějte k sobě nerealistická očekávání a buďte zase strůjcem svých aktivit!

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

8 důvodů, proč je Feminus top volba pro ženy v menopauze

3. 6. 2024 Doporučujeme
Po analýze stovek komentářů a recenzí jsme zjistili 8 hlavních důvodů, proč je FEMINUS nejlepší volbou pro ženy v menopauze. Tento přírodní doplněk stravy si získal obrovskou oblibu díky svým pozitivním účinkům na zdraví a pohodu žen. FEMINUS nejenže pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy, ale…

Přečíst článek

Přírodní adaptogeny a jejich účinky na ženské tělo

27. 3. 2024 Doporučujeme
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému organismu lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Zkrátka nám pomáhají se lépe adaptovat. Jaké jsou neúčinnější adaptogeny, co dokážou a jak je užívat? Odpovědi najdete v dnešním článku, ve kterém se také zaměříme na to, jak adaptogeny…

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Doprava zdarma

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro všechny ženy, které trápí nepříjemné příznaky menopauzy nebo zvýšená únava a nedostatek energie. Mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru