Nacházíte se zde: Úvod Blog Zdraví Inkontinence moči - problém, který má řešení

Inkontinence moči - problém, který má řešení

Martina Sznapková
20. 9. 2019
Inkontinence moči - problém, který má řešení

Vlastní vůlí nekontrolovatelný a nechtěný únik moči – inkontinence.

I když v televizi vidíme každou chvíli reklamy na inkontinenční vložky, ve kterých se prošedivělé dámy k úniku moči s úsměvem hrdě hlásí, inkontinence pro mnoho žen stále znamená velký problém. A to nejen problém zdravotní a hygienický, ale také sociální.

Unikání moči dokáže pořádně znepříjemnit život, obtěžuje pocitem vlhka, svěděním, zápachem. Psychické pohodě také nepřidá. Rozhodně v tom ale nejsme samy, což dokazuje i statistika.

Inkontinence v číslech

Problémy s únikem moči zažije během života podle statistik více než polovina žen. Právě ženy trpí inkontinencí dvakrát častěji než muži. Důvodem bývá struktura ženského močového traktu, těhotenství, porod či menopauza.

V České republice inkontinencí trpí zhruba 1 milion lidí. K lékaři s tímto problémem ale dorazí jen málokdo, dokonce prý jen 10%. Většině přitom dokážou lékaři pomoci.

Toto onemocnění se často vyskytuje u starších lidí, a to u 40% žen a 20% mužů, ale stále častěji se s ním potýkají i mladší ročníky.

U žen ve věkové skupině 15 až 64 let kolísá výskyt inkontinence mezi 5 a 20%. U těch, kterým už bylo padesát let, je to dokonce až 50%.

Za samostatnou skupinu by se v tomto ohledu mohly počítat těhotné ženy, s inkontinencí se potýká až 60% z nich. A po porodu má potíže i více jak 30%.

Co únik moči způsobuje?

Příčiny bývají různé a na vzniku tohoto nepříjemného onemocnění se obvykle podílí více faktorů, které mají vliv na anatomickou i funkční stabilitu dolních cest močových. Mezi ty nejčastější patří močová infekce a ochabnutí svalů pánevního dna.

Samozřejmě hrají roli také genetické dispozice, radikální gynekologické zákroky, jako například odstranění dělohy, nebo úrazy spojené s poraněním míchy. Příčinou může být také dlouhodobá namáhavá fyzická práce.

Za únik moči si ale někdy můžeme i sami – dalším z faktorů je nedostatek pohybu, obezita, nebo chronický kašel, například v důsledku kouření.

Typy inkontinence

Stejně, jako více příčin inkontinence, je i několik typů tohoto onemocnění. Různí se nejen symptomy, ale také způsobem léčby.

Stresová inkontinence

Nejčastějším typem je inkontinence stresová, ke které dochází při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku a zatnutí břišních svalů. Tento tlak se projevuje při zakašlání, smíchu nebo kýchnutí, ale také sportu či při fyzické aktivitě. Příčinou je oslabení mechanismu močového svěrače nebo svalstva pánevního dna, ke kterému může dojít v důsledku těhotenství, porodu nebo menopauzy.

Urgentní inkontinence


Dalším typem s častým výskytem je inkontinence urgentní, kdy močový měchýř nedokáže pojmout moč do své plné kapacity a dlouhodobě ji shromažďovat. Úniku moči předchází náhlá okamžitá potřeba močit, aniž by se nám ještě před chvilinkou na záchod chtělo. Pokud není poblíž toaleta, dojde k nekontrolovatelnému úniku.

Paradoxní inkontinence

Inkontinence z přetékání nebo z přeplnění. Dochází k ní při přeplnění močového měchýře, projevem je spontánní odkapávání moči. Příčinou mohou být zmíněné radikální gynekologické operace nebo nádory v močovém ústrojí.

Reflexní inkontinence

Porucha reflexu močení, která vychází z poruchy v centrálním nervovém systému. Projevuje se jako průvodní jev stařecké demence, ale také v důsledku onemocnění nervu nebo při zlomeninách obratlů.

Psychogenní inkontinence

Je spojena s pocitem strachu, stresu a úzkosti. Tento druh inkontinence se často vyskytuje u starších pacientů a bývá dočasná.

Návalová inkontinence

Projevuje se u mužů v důsledku onemocnění prostaty.

Smíšená inkontinence

Tento typ se vyskytuje zpravidla u žen a jedná se o kombinaci urgentního a stresového úniku moči.

Tři stupně inkontinence

A aby toho nebylo málo, nejen že inkontinence má několik typů, ale také stupňů, konkrétně tři. Ty jsou rozlišovány podle objemu moči.

1. Stupeň

Jedná se o lehkou formu. Únik moči představuje 50–100 ml během 4 hodin a dochází k němu většinou při náhlém zvýšení nitrobřišního tlaku, tedy při smíchu, kašli nebo kýchnutí.

2. Stupeň

Střední forma inkontinence, kdy k úniku moči dochází už při menším zvýšení nitrobřišního tlaku, třeba při chůzi po schodech nebo lehčí fyzické námaze. Ztráta moči během čtyř hodin je v tomto případě 100–200 ml.

3. Stupeň

Jedná se o těžkou formu, kdy k úniku moči dochází už při minimální fyzické námaze, nebo se jedná o trvalý únik bez možnosti jakékoli kontroly. Tento stupeň může být doprovázen i únikem stolice. Během čtyř hodin dochází k úniku i více než 200 ml.

Jak inkontinenci řešit?

Únik moči má několik řešení, nejdůležitější je ale správná diagnóza, která určí konkrétní typ a podle toho může lékař navrhnout ideální léčebný postup.

Existuje ale také několik obecných doporučení, jako například omezit konzumaci alkoholu a kávy. Tekutiny, které obsahují kofein a alkohol inkontinenci zbytečně zhoršují tím, že močový měchýř dráždí.

Pokud by někoho napadlo, že únik moči sníží tím, že bude pít co nejméně, určitě nedělá dobře. Omezení pitného režimu vede k vyšší koncentraci moči, která více dráždí močový měchýř a dokonce jej může i spálit.

Nejčastěji se vyskytující typ inkontinence, tedy inkontinenci stresovou, může vyřešit jednoduchý miniinvazivní zákrok. Používají se při něm pásky, které slouží jako podpora močové trubice a vrací jí tak schopnost kontinence. Zákrok trvá jen několik minut a na mnoha pracovištích se provádí v lokální anestezii.

Cvičením proti úniku moči

Projevy všech forem inkontinence zmírňuje cvičení, které posiluje svaly pánevního dna. Chce to ale trpělivost, efekt lze poznat nejdříve po třech měsících pravidelného a poctivého cvičení.

Jedná se o tzv. Kegelovy cviky, které lze provádět kdykoli a kdekoli. Pomáhají předcházet obtížím s únikem moči, jsou ale vhodné také ke zkvalitnění sexuálního života a pro ženy před i po porodu.

Ke cvičení můžete použít také některou z pomůcek, které dnešní trh nabízí. Zeptejte se lékaře nebo lékárníka, s výběrem vám jistě pomohou.

Pořiďte si speciální pomůcky

Vyhněte se chybám, které některé ženy dělají, a sáhněte rovnou po absorpčních pomůckách, které jsou k tomuto účelu určeny.

Klasické menstruační vložky v nákupním košíku sice v žádném případě nevzbudí pozornost pokladní, ale určitě v tomto případě svému účelu dobře neposlouží.

Moč je totiž řidší a tělo opouští ve větším objemu. Proto je třeba použít materiály s rychlejší absorpcí. Zvláštní technologii vyžaduje také pohlcení zápachu, který vytvářejí bakterie v moči.

Proti inkontinenci přírodně

Při úniku moči je důležité podporovat správnou funkci močového měchýře, s čímž dokážou pomoci například dýňová semínka. Vhodné jsou brusinky, a to v jakékoli podobě, čaj z kokošky pastuší tobolky či lichořeřišnice.

Závěr

Když se zamyslíme nad statikami a možnostmi léčby inkontinence, dojdeme k závěru, že se v žádném případě nejedná o něco, za co bychom se měli stydět. Inkontinence je problém, se kterým se setkává nejen mnoho žen, ale i mužů.

Nejdůležitější je si přiznat, že právě my máme tento problém. Problém, který se dá řešit a díky tomu žít dál plnohodnotný život.

A ještě jedna optimistická statistika na závěr – při správné diagnóze se úspěšnost léčby pohybuje kolem úctyhodných 85%!

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

8 důvodů, proč je Feminus top volba pro ženy v menopauze

3. 6. 2024 Doporučujeme
Po analýze stovek komentářů a recenzí jsme zjistili 8 hlavních důvodů, proč je FEMINUS nejlepší volbou pro ženy v menopauze. Tento přírodní doplněk stravy si získal obrovskou oblibu díky svým pozitivním účinkům na zdraví a pohodu žen. FEMINUS nejenže pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy, ale…

Přečíst článek

Přírodní adaptogeny a jejich účinky na ženské tělo

27. 3. 2024 Doporučujeme
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému organismu lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Zkrátka nám pomáhají se lépe adaptovat. Jaké jsou neúčinnější adaptogeny, co dokážou a jak je užívat? Odpovědi najdete v dnešním článku, ve kterém se také zaměříme na to, jak adaptogeny…

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Doprava zdarma

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro všechny ženy, které trápí nepříjemné příznaky menopauzy nebo zvýšená únava a nedostatek energie. Mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru