Nacházíte se zde: Úvod Blog Motivace / Osobní rozvoj 6 nejčastějších mýtů o šedinách

6 nejčastějších mýtů o šedinách

Martina Sznapková
3. 1. 2023
Šedivění vlasů patří mezi přirozené projevy stárnutí. Způsobují ho pigmentové buňky zvané melanocyty, které produkují barvící pigment. Časem začnou pracovat nepravidelně, pomaleji a někdy produkci melaninu úplně zastaví..
6 nejčastějších mýtů o šedinách

Osnova:
Co šediny opravdu způsobuje?
1) Šediny jsou známkou stáří
2) Místo jednoho vytrženého šedivého vlasu vyrostou dva nové
3) Barvením vlasů vznikají šediny
4) Šedivé vlasy se nedají upravovat
5) Zešedivět ze stresu
6) Šedivé vlasy mají větší sklon k vypadávání
Dokáže kvalitní kosmetika obnovit proces pigmentace vlasů?
Závěr

Vypustíte občas z pusy větu „Já z toho snad zešedivím?“. A skutečně si myslíte, že existuje spojitost mezi barvou vlasů a psychickým rozpoložením?

Možná už jste také slyšela varování před vytrháváním šedivých vlasů. „Za každý vytržený šedivý vlas vyrostou dva nové!“.

Některé povídačky jsou opravdu přitažené za vlasy. Ale také platí přísloví, že na každém šprochu je pravdy trochu. Pojďme zjistit, jak to s šedinami a nejčastějšími mýty o nich skutečně je.

Co šediny opravdu způsobuje?

Ještě, než si představíme ty nejčastější mýty, ujasněme si, jak je to s šedivěním vlasů doopravdy.

Šedivění vlasů patří mezi přirozené projevy stárnutí. Způsobují ho pigmentové buňky zvané melanocyty, které produkují barvící pigment. Časem začnou pracovat nepravidelně, pomaleji a někdy produkci melaninu úplně zastaví.

Stále častěji tak začnou vyrůstat světlé vlasy bez pigmentu. Šediny přicházejí postupně a vyměňují plnohodnotně pigmentované vlasy.

To, že začínáte šedivět a nejde o náhodný bílý vlas, poznáte podle toho, na kterých místech se takové vlasy vyskytují. Šedivění vlasů začíná na skráních a pokračuje přes zátylek až na celou hlavu.

1) Šediny jsou známkou stáří

Je pravdou, že se šediny objevují spolu s věkem a jsou tak nejviditelnější a také nejčastější známkou stárnutí. Prim tady ale hrají geny! Někdo šediví už ve třiceti, jiný má ještě v šedesáti většinu vlasů barevných.

Geny mohou hlavně za předčasné šedivění, ke kterému dochází už kolem třicátého roku života. Jestli takto brzy šedivěl jeden z rodičů, je pravděpodobné, že stejný osud potká také jeho potomky.

Ale pozor, pár šedivých vlasů ještě neznamená, že opravdu šedivíme. Může jít o náhodnou ztrátu pigmentu a zbylé vlasy si svou barvu mohou zachovat ještě opravdu dlouho. Někteří si dokonce první šedé vlasy najdou už v pubertě.

2) Místo jednoho vytrženého šedivého vlasu vyrostou dva nové

Jde o mýtus, ale je dobré zmínit, že vytrhávání vlasů, ať už barevných, nebo šedivých, není dobrý nápad!

Pokud jste teprve na začátku šedivění, může se sice stát, že místo vytrženého šedého vlasu vyroste z folikuly nový barevný vlas. Častým trháním ale může dojít k poškození vlasové folikuly tak, že už nový vlas vůbec nevyroste.

Rozhodně ale není pravda, že trháním šedých vlasů zvýšíte jejich počet.

3) Barvením vlasů vznikají šediny

Barvení vlasů může ovlivnit celkovou kvalitu a zdraví vlasů, na jejich šedivění ale nemá žádný vliv.

I tak ale nezapomínejte na správnou péči a výživu. Používejte kvalitní vlasovou kosmetiku a vlasy příliš často nefénujte nebo nežehlete při vysoké teplotě.

4) Šedivé vlasy se nedají upravovat

Je pravdou, že šedé vlasy mají jinou strukturu. Lidé mají pocit, že jsou šedivé vlasy hrubé a díky tomu také hůře upravitelné. Není to tak úplně pravda. Na vině jsou dva faktory.

Jako první začínají na hlavě šedivět hrubší vlasy. První šediny neuniknou naší pozornosti, a tak získáváme pocit, že jsou šedé vlasy hrubší.

Druhým důvodem jsou hormonální změny způsobující snížení produkce kožního tuku, díky čemuž jsou vlasy sušší a drsnější. K těmto změnám obvykle dochází ve stejné době jako k šedivění vlasů.

Šedivým vlasům je potřeba věnovat tu správnou péči a půjdou upravovat tak, jako když byly barevné. Vsaďte na šampony a kondicionéry, které jsou určeny pro hydrataci, a gely a lepkavé spreje vyměňte za vlasové oleje.

5) Zešedivět ze stresu

Už jste určitě někdy slyšela povídačky o tom, jak někdo zešedivěl doslova přes noc. Stres sice působí i na barvu vlasů, zešedivět ze dne na den ale není možné. Jestli se ale často stresujete, jdete šedinám naproti.

Výživa melanocytů, které jsou za barvu vlasů zodpovědné, se spolu s věkem zhoršuje a stres může celý proces urychlit. Navíc přemíra stresu nesvědčí našemu zdraví obecně, a tak je nejlepší naučit se s ním účinně bojovat.

Pojmu „zešedivět přes noc“ je asi nejblíže proces vědecky nazvaný Canities subita. Jde o autoimunitní reakci, která v důsledku šoku doslova vypne melaninové buňky. Vlasy, které tak nově vyrostou na hlavě, už nejsou obarvené původním pigmentem. Vlasy ale nezbělají naráz, ke ztrátě pigmentu dochází pouze u nově rostoucích vlasů.

6) Šedivé vlasy mají větší sklon k vypadávání

Mezi šedinami a vypadáváním vlasů není žádná spojitost. Je ale pravda, že hlavní příčinou šedivění vlasů je věk, a ten s sebou přináší také zvýšené vypadávání vlasů. Jedná se tak o dva jevy, které spolu nesouvisí, často k nim však dochází ve stejné době.

Dokáže kvalitní kosmetika obnovit proces pigmentace vlasů?

Ano. Barvu vlasů ovlivňuje pigment melanin, který se nachází ve vlasové kůře. Když klesá produkce melaninu, vlasy začínají šedivět. ještě donedávna byl proces ztráty melaninu považován za nevratný. Moderní technologie a věda však dokáží tento proces zpomalit a dokonce i zvrátit. Je to však běh na delší trať. Kosmetika s obsahem patentovaných látek Greyverse™ a Darkenyl™ snižují oxidativní stres v koříncích vlasů, čímž se zpomaluje proces šedivění. Jedním z produktů, který je na šediny a vypadávání vlasů zaměřen, je například vlasové sérum NAVLASIL s obsahem účinných látek Redensyl®, Darkenyl™, Greyverse™, Capixyl™ a Defenscalp™.

Závěr

Šediny jsou dnes v módě a spousta žen je hrdě nosí. Zejména krátké střihy mají ve spojení se stříbrnými vlasy opravdu šmrnc. Ne každému ale takový účes sluší, a tak je dobré šedivění vlasů předcházet!

Vlasy vám mohou začít šedivět mnohem dříve díky nezdravému životnímu stylu. A co jejich příchod urychluje? Tak například kouření, ale i nedostatek důležitých vitamínů v těle, jako jsou béčka, kyselina listová, biotin, vitamín D3, vápník či železo. Takže vyvážená strava a zdravý životní styl je klíč k udržení krásné barevné hřívy co nejdéle. Mimo zdravý životní styl se lze spolehnout také na kvalitní vlasovou kosmetiku s obsahem účinných a patentovaných látek, které dokáží proces šedivění zvrátit. Není od věci tyto produkty používat i preventivně a proces šedivění tak oddálit.

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

Přírodní adaptogeny a jejich účinky na ženské tělo

27. 3. 2024 Doporučujeme
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému organismu lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Zkrátka nám pomáhají se lépe adaptovat. Jaké jsou neúčinnější adaptogeny, co dokážou a jak je užívat? Odpovědi najdete v dnešním článku, ve kterém se také zaměříme na to, jak adaptogeny…

Přečíst článek

Jak spalovat viscerální tuk?

27. 7. 2023
Viscerální tuk. Bílá tuková tkáň, která obklopuje tělesné orgány a bývá na místech, kde by se vyskytovat neměla. Obaluje například střeva, játra či srdce. Viscerální tuk má řadu záludností a vede ke vzniku řady zdravotních problémů.

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Doprava zdarma

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro všechny ženy, které trápí nepříjemné příznaky menopauzy nebo zvýšená únava a nedostatek energie. Mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru