Nacházíte se zde: Úvod Blog Jídlo a estrogen 5 TOP potravin, které obsahují vitamin E

5 TOP potravin, které obsahují vitamin E

Martina Sznapková
4. 12. 2020
5 TOP potravin, které obsahují vitamin E

Osnova:
Vitamin E, k čemu je potřeba?
Kolik „éčka“ potřebujeme?
Nedostatek vitaminu E
Top potraviny, které tělu dodají pořádnou dávku „éčka“
Kde vitaminu E najdeme nejvíce?
Rostlinné oleje
Špenát
Oříšky a semínka
Mango
Rajčata
Závěr

Vitamin E byl mezi vitaminy zařazen v roce 1922, a to jako pátý v pořadí, proto nese označení E. Vitamin E je vlastně souhrnné označení více látek, takzvaných tokoferolů, které mají podobný účinek. Jejich nejvýraznější vlastností je ochrana buněk před volnými radikály.

Lidově se „éčku“ říká také vitamin plodnosti nebo vitamin lásky. I jeho název „tokoferol“ pochází z řeckých slov „tokos“, tedy porod a „pherein“, což znamená nésti.

Někdy je označován jako vůbec nejdůležitější antioxidant v těle. Dělí se na dvě formy - tokoferoly a tokotrienoly.

Vitamin E, k čemu je potřeba?

Jeho nejdůležitější vlastností je, že v našem těle působí jako účinný antioxidant, který chrání buněčné membrány před poškozením. Pro lidské zdraví je proto nezbytný.

Kromě toho, že chrání buňky před oxidačním poškozením, také příznivě působí na imunitní systém a pomáhá předcházet některým chronickým onemocněním.

Je nezbytný pro zdravou kůži i vlasy a dokonce snižuje symptomy PMS. Ovlivňuje správné fungování mozkových funkcí, je důležitý pro náš zrak a působí proti srážení krve.

„Éčko“ také optimalizuje využití vitaminu A. Některé zdroje dokonce uvádějí, že pomáhá zpomalovat stárnutí.

Kolik „éčka“ potřebujeme?

Vitamín E potřebují úplně všichni, obzvláště důležitý je ale pro kuřáky. Tabák totiž snižuje jeho hladinu v těle. A právě kuřáci jsou navíc více ohroženi působením volných radikálů.

Vyšší potřebu tohoto vitaminu mohou mít také kojící ženy. U většiny dospělých je doporučovaná denní dávka alespoň 15 miligramů.

Potřeba „éčka“ je ale spojená s věkem. To platí zejména u dětí, u kterých se potřeba vitamínu E s věkem rychle navyšuje.

Pro člověka s vyváženou zdravou stravou by neměl být jeho přísunem problém. Pokud ale konzumujete hlavně rafinované potraviny, dejte si na něj pozor.

Od doby zavedení nové metody vymílání bílé mouky, přišla naše strava o významný zdroj vitaminu E. Při zpracování mouky nyní dochází k úplnému odstranění pšeničného klíčku, který podléhá snadné zkáze, ale zároveň je plný vitaminu E.

Nedostatek vitaminu E

Nedostatek vitaminu E není v naší společnosti běžný. Objevuje se u lidí, kteří mají problém se vstřebáváním vitaminů rozpustných v tucích, mezi které se řadí i „éčko“. Jedná se o osoby trpící například cystickou fibrózou, syndromem krátkého střeva nebo například Crohnovou chorobou.

Mezi příznaky, které naznačují, že tělu chybí právě vitamin E, patří bolesti svalů, problémy se zrakem, slabost při fyzické námaze a snížená obranyschopnost.

Nedostatek vitaminu E vede k poruchám metabolismu, zhoršení permeability cév, poruchám plodnosti či nekróze jater.

V opačném případě, při nadbytku, může dojít k horšímu vstřebávání vitaminu K.

Top potraviny, které tělu dodají pořádnou dávku „éčka“

Z toho, co už jste se dočetli, je zřejmé, že dostatečné množství „éčka“ v těle je nezbytné. Naštěstí je obsaženo v mnoha potravinách a je tak snadné si udržet jeho optimální hladinu.

Zdrojem vitaminu E jsou především potraviny rostlinného původu. Jeho živočišnými zdroji jsou hlavně vejce, játra, králičí či vepřové maso.

Kde vitaminu E najdeme nejvíce?

Rostlinné oleje

Slunečnicový, kokosový, řepkový, lněný, sezamový, olivový nebo třeba olej z pšeničných klíčků. Všechny tyto oleje jsou plné vitaminu E, proto se je nebojte zařadit do svého jídelníčku.

Například jedna polévková lžíce oleje z pšeničných klíčků obsahuje asi 20 miligramů vitaminu E, což představuje 101 % doporučené denní dávky tohoto vitaminu. V jedné polévkové lžíci olivového oleje najdeme vitaminu E podstatně méně, asi 1,9 miligramu (10 % doporučené denní dávky), i tak se řadí mezi jeho nejlepší zdroje.

Oleje však uchovávejte v tmavých lahvích a uskladňujte je v temnu. Vitamín E je totiž, stejně jako všechny antioxidanty, citlivý na světlo.

Špenát

Pepek námořník by nám dal jistě za pravdu. Špenát je plný vitaminů, „éčko“ nevyjímaje. Dopřávejte si jej často, nejlépe v syrovém stavu. V čerstvém stavu, bez vaření, si totiž zachová všechny drahocenné vitaminy.

Ale i vařený špenát se může pochlubit úctyhodnými hodnotami „éčka“, v jednom šálku ho najdeme 3,7 miligramu, tedy asi 19 % doporučené denní dávky.

Oříšky a semínka

Jsou malé, chutné a přidat se dají téměř do všeho. Chutnat budou samotné, v jogurtu, v moučníku, v polévce, k sýrům nebo třeba v salátu. Řeč je oříšcích a semenech.

Jedním z vůbec nejlepších zdrojů vitaminu E jsou mandle, ať už je konzumujete čerstvé, pražené nebo ve formě mandlového mléka. Ve 30 gramech mandlí najdeme 7,3 miligramu vitaminu E, tedy celých 37 % doporučené denní dávky.

Dobrým zdrojem „éčka“ jsou slunečnicová semínka, ve čtvrtině šálku najdeme asi 11 miligramů, tedy 58 % denní dávky. Dobrými hodnotami se mohou pochlubit lískové ořechy (ve 30 gramech je 4,2 miligramu, což představuje 21 % doporučené denní dávky), piniové oříšky (ve 30 gramech je 2,6 miligramu, tedy 13 % doporučené denní dávky) nebo arašídy (ty v 30 gramech skrývají 1,9 miligramu, které odpovídají 10 % doporučené denní dávky).

Mango

Mango je doslova vitaminová bomba, která v sobě skrývá kromě „éčka“ také vitamin A, C a draslík. Jedno mango obsahuje asi 1,8 miligramu vitaminu E, což představuje 9 % doporučené denní dávky.

Mango bude nejlépe chutnat a také dodá tělu nejvíce vitaminů v syrovém stavu.

Dalším exotickým ovocem plným vitaminu E je kiwi nebo třeba avokádo.

Rajčata

Kvůli „éčku“ ale nemusíme sahat jen po exotických potravinách. Úctyhodnou hodnotu, a to 1,3 miligramu, což odpovídá 7 % doporučené denní dávky, najdeme i v rajčatech.

Závěr

„Éčko“ se může pochlubit také tím, že patří k nejméně toxickým vitaminům a prakticky se konzumací potravin, které ho obsahují, není možné předávkovat.

Na rozdíl o jiných vitaminů, například „céčka“, ho nezničíme ani vařením. Patří totiž mezi vitaminy, které se nerozpouštějí ve vodě, a tak se při vaření nevyluhují. Ale pozor, zničit jej můžete při smažení!

 

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

8 důvodů, proč je Feminus top volba pro ženy v menopauze

3. 6. 2024 Doporučujeme
Po analýze stovek komentářů a recenzí jsme zjistili 8 hlavních důvodů, proč je FEMINUS nejlepší volbou pro ženy v menopauze. Tento přírodní doplněk stravy si získal obrovskou oblibu díky svým pozitivním účinkům na zdraví a pohodu žen. FEMINUS nejenže pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy, ale…

Přečíst článek

Přírodní adaptogeny a jejich účinky na ženské tělo

27. 3. 2024 Doporučujeme
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému organismu lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Zkrátka nám pomáhají se lépe adaptovat. Jaké jsou neúčinnější adaptogeny, co dokážou a jak je užívat? Odpovědi najdete v dnešním článku, ve kterém se také zaměříme na to, jak adaptogeny…

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Doprava zdarma

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro všechny ženy, které trápí nepříjemné příznaky menopauzy nebo zvýšená únava a nedostatek energie. Mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru