Nacházíte se zde: Úvod Blog Estrogen Menopauza a diskuze, aneb co ženy ohledně menopauzy zajímá

Menopauza a diskuze, aneb co ženy ohledně menopauzy zajímá

Martina Sznapková
2. 6. 2023
I když by se mohlo zdát, že v dnešní moderní době už nic není tabu, stále jsou témata, o kterých se nám nemluví úplně snadno, zejména pokud se týkají přímo nás a našich problémů.
Menopauza a diskuze, aneb co ženy ohledně menopauzy zajímá

Odpovědi na otázky ohledně menopauzy často získáváme na internetu. Zjistili jsme, že ženy zajímá nejen to, jak poznat příchod menopauzy, ale také jak zabránit návalům, co přináší předčasná menopauza a jaké jsou (nejen vedlejší) účinky hormonální léčby.

Jak poznám, že nastupuje menopauza?

Poznat, že se jedná o menopauzu a ne jiný zdravotní problém, není úplně snadné i proto, že nástup menopauzy je u každé ženy individuální a žálezí na mnoha faktorech.

V jakém věku jde žena do přechodu?

Menopauza příchází v průměru mezi 52. a 53. rokem života. Rozmezí ovšem může být veliké, od 40 až do 60 let.

Prvním signálem menopauzy je změna v menstruaci. Buď začne menstruace vynechávat, přijde později, začne být slabší nebo naopak silnější. Kvůli opoždění ovulace se cyklus nejprve prodlužuje a později se začne zase zkracovat, což obvykle vede k častějšímu krvácení.

Krvácení přestává ve chvíli, kdy dojde zásoba vajíček schopných dozrát.

Jaké jsou typické příznaky menopauzy?

S tím souvisí další pro menopauzu typické příznaky, ke kterým dochází v důsledku kolísání hormonálních hodnot v krvi. Jedná se o návaly horka, pocení, bolesti hlavy, závratě, bušení srdce, bolesti na hrudi nebo psychická nevyrovnanost.

Pokud na sobě pozorujete některé z těchto příznaků, navštivte gynekologa, který provede krevní test na zjištění menopauzy. Při tomto testu se zjišťuje hladina hormonu FSH (folikuly stimulační hormon).

V současné době je na trhu k dostání také test na zjištění menopauzy prostřednictvím moči pro domácí testování.

Bez krevního testu je menopauza stanovena po roce, kdy došlo k poslední menstruaci. Nezapomínejte ale, že příznaky, které pociťujete, může způsobovat jiný zdravotní problém a o menopauzu se jednat nemusí. Návštěvu lékaře proto neodkládejte.

Jak zabránit návalům?

Návaly horka jsou nejznámějším symptomem spojeným s menopauzou. Zažívá je až 80 % žen. Tento vedlejší účinek hormonálních změn je velice nepříjemný jev, doprovázený pocením a červenáním se.

Prvním krokem k tomu, aby vás náhlé návaly přestaly obtěžovat, je znalost faktorů, které je podporují. Návalům horka napomáhá kouření, alkohol i kofein.

Mezi faktory, které je zhoršují, patří také stres a intenzivní emoce. Zkuste být v klidu a nenechejte se návaly horka vyvést z míry. Ženy jim často přikládají příliš velkou váhu a myslí si, že jsou pro okolí jasně patrné, což není pravda.

Jak se v menopauze stravovat?

Samostatnou kapitolu v tom, jak zabránit návalům, tvoří strava. Obecně je dobré v období menopauzy dodržovat zásady zdravého stravování a do svého jídelníčku zařadit jídla bohatá na fytoestrogeny (rostlinné estrogeny zmírňující projevy menopauzy), jako jsou například luštěniny, sója, nebo některá semena.

Pokud ale chcete zabránit přímo návalům horka, rozhodně se vyhněte pikantním a kořeněným jídlům!

Od návalů horka i nočního pocení pomůže snížení cholesterolu. Hlídejte si proto váhu a omezte tučné potraviny, jako tučné maso, plnotučné mléko, tučné sýry nebo zmrzliny.

Návaly horka s sebou přinášejí také nepříjemné pocení. Volte proto volnější oblečení z příjemných materiálů, které vaší kůži umožní dýchat.

TIP: Vyzkoušejte FEMINUS - přírodní doplněk stravy určený pro ženy v období menopauzy. Tento český doplněk stravy obsahuje bohatý mix vitaminů, minerálů a extraktů z bylin bojující s něpříjemnými příznaky ženského přechodu jako jsou návaly horka, noční pocení, ztráta energie a přibírání na váze. FEMINUS je nyní v akci s dopravou zdarma po celé ČR.

Koupit v akci

Co je předčasná menopauza a co se s ní dá dělat?

Před dvaceti lety byl pojem „předčasná menopauza“ téměř neznámý, dnes už je skloňován častěji, stále se ale objevuje u velmi malého procenta žen. Podle statistik se týká každé dvacáté ženy v populaci.

Tento termín označuje stav, kdy se zastaví produkce ženských pohlavních hormonů před čtyřicátým rokem života. V praxi to znamená, že se zastaví menstruace a hodnoty hormonů v těle jsou totožné s menopauzou.

Předčasná menopauza se týká i žen, které mají teprve kolem dvaceti let. Často ji má na svědomí nezdravý životní styl a velmi nízká hmotnost. Proto lze tento problém pozorovat ve světě modelingu nebo vrcholového sportu. Důvodů předčasné menopauzy ale může být více, například autoimunitní onemocnění, chemoterapie ale také genetické dispozice.

Příznaky předčasné menopauzy jsou stejné, jako u fyziologického přechodu – nepravidelná menstruace, zvýšená únava, vaginální suchost, psychická nevyrovnanost, návaly horka a potu, nespavost. Tyto příznaky jsou známkou toho, že vaječníky produkují méně estrogenu.

Přináší předčasná menopauza nějaká rizika?

Ženy, které mají podezření, že by se jich mohla předčasná menopauza týkat, by rozhodně měly navštívit lékaře. Je nutné vyloučit jiné příčiny obtíží, kterými by mohlo být těhotenství nebo onemocnění štítné žlázy.

Předčasná menopauza s sebou přináší i další zdravotní rizika – zvyšuje riziko osteoporózy, rakoviny tlustého střeva a vaječníků, onemocnění dásní a šedého zákalu.

Bohužel, léčit předčasnou menopauzu nelze, jedná se totiž o nezvratný stav a léčit se dají pouze její projevy. Ty ale mohou mít opravdu vážné důsledky a proto se nesmí podceňovat.

Estrogen je nezbytný pro správné fungování kardiovaskulárního systému a kostí. Proto je nutné, aby jej, zejména mladší ženy, nahrazovaly a předcházely tak srdečně-cévním onemocněním a osteoporóze.

Co je hormonální léčba a jaké jsou její vedlejší účinky

Na to, do jaké míry je hormonální léčba přínosná, se snaží odpovědět řada studií. Shodují se v tom, že hormonální léčba je účinná proti typickým průvodním projevům menopauzy, jako jsou návaly horka, psychická nevyrovnanost, poševní suchost nebo řídnutí kostí.

Tato terapie existuje v různých formách, například v tabletách, gelech, krémech, náplastech, injekcích nebo třeba ve formě implantátů.

Má hormonální léčba nějaká rizika?

Hormonální léčba s sebou ovšem nese také rizika a rozhodně není vhodná pro každého. I proto ji může nasadit pouze lékař a před zahájením hormonální terapie je nutné projít několik vyšetření. Hormonální substituční terapie není vhodná například pro ženy trpící rakovinou prsu či dělohy, zánětem žil a embolií, zánětem jater nebo při jejich chronické nemoci, nebo po prodělané cévní mozkové příhodě.

I když je tato léčba velmi účinná, nese s sebou také, ostatně stejně jako každá léčba, svá rizika. Patří mezi ně onemocnění koronárních cév, bylo totiž zjištěno, že ženy, které podstoupily hormonální terapii, měly o více jak 20 % větší riziko koronární srdeční příhody než ženy, které v této studii užívaly placebo.

Potvrzeno bylo také vyšší riziko cévní mozkové příhody, mírně vyšší náchylnost k trombóze, rakoviny prsu a děložní sliznice a onemocnění žlučníku, jako jsou třeba žlučníkové kameny. Není ale rozhodně na místě se hormonální terapie bát, v rukou lékařů rozhodně přináší více plusů než mínusů.

Závěr

Na všechny otázky ohledně menopauzy dokáže nejlépe odpovědět váš gynekolog. Internetové diskuze jsou plné nejrůznějších strašáků a laických názorů. Neztrácejte proto čas a nervy nad pročítáním diskuzí a obraťte se na odborníka.

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

8 důvodů, proč je Feminus top volba pro ženy v menopauze

3. 6. 2024 Doporučujeme
Po analýze stovek komentářů a recenzí jsme zjistili 8 hlavních důvodů, proč je FEMINUS nejlepší volbou pro ženy v menopauze. Tento přírodní doplněk stravy si získal obrovskou oblibu díky svým pozitivním účinkům na zdraví a pohodu žen. FEMINUS nejenže pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy, ale…

Přečíst článek

Přírodní adaptogeny a jejich účinky na ženské tělo

27. 3. 2024 Doporučujeme
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému organismu lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Zkrátka nám pomáhají se lépe adaptovat. Jaké jsou neúčinnější adaptogeny, co dokážou a jak je užívat? Odpovědi najdete v dnešním článku, ve kterém se také zaměříme na to, jak adaptogeny…

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Doprava zdarma

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro všechny ženy, které trápí nepříjemné příznaky menopauzy nebo zvýšená únava a nedostatek energie. Mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru