Nacházíte se zde: Úvod Blog Estrogen ESTROGEN - hormon, který ovlivňuje ženské tělo

ESTROGEN - hormon, který ovlivňuje ženské tělo

Martina Sznapková
21. 1. 2020
ESTROGEN - hormon, který ovlivňuje ženské tělo

Základním ženským hormonem je právě estrogen. V těle jej mají všechny ženy, ale v mnohem menší míře také muži. Patří do skupiny steroidů, estrogeny pronikají buněčnou membránou a vážou se na estrogenové receptory uvnitř buněk.

Estrogen se tvoří ve vaječnících, ve žlutém tělísku a v placentě. Jeho malé množství vzniká také v nadledvinkách, tukové tkáni, prsech a v játrech. Přijímat ho můžeme ale také v potravě, potravinových doplňcích nebo lécích.

Estrogen provází ženy celý život

Pro zdraví ženy je estrogen velice důležitý, zajišťuje totiž funkčnost reprodukčního systému, pravidelnost menstruačního cyklu i to, že ženy vypadají jako ženy. Právě díky estrogenu dochází k rozšiřování boků, růstu prsou i k tomu, že mají ženy méně ochlupení než muži.

Estrogen pomáhá vyvíjet děložní sliznici, řídí ovulaci a podporuje zrání vajíčka a je nezbytný během těhotenství. Produkce estrogenu chrání naše kosti i cévy a ovlivňuje libido. Ovlivňuje a zrychluje metabolismus a tím i to, jak naše tělo dokáže spalovat tuky.

Ženy s estrogenem žijí, aniž by si uvědomovaly jeho nezbytnost. To se ale změní s příchodem menopauzy, kdy jeho hladina začne klesat a právě proto začnou pociťovat často nepříjemné projevy, jako jsou návaly horka, noční pocení, náladovost, problémy se spánkem nebo snížení libida.

Druhy estrogenu

Estradiol, estriol a estron – to jsou tři druhy estrogenů. K jejich produkci dochází v různých částech těla a v různých obdobích života i ženského cyklu se mění jejich hladina. Dohromady tak vyvažují zásoby estrogenů v průběhu života podle aktuálních potřeb.

K produkci estradiolu dochází ve vaječnících. Jeho hladina začíná stoupat během menstruace a napomáhá tak zrání vajíčka a tvoří ovulaci. Má vliv na růst ženských pohlavních orgánů. Důležitý je během těhotenství, kdy zajišťuje miminku normální krevní oběh. V těhotenství jeho hladina stále stoupá a vrcholu dosáhne těsně před porodem a pomůže tak snížit krvácení při porodu.

Hlavně v těhotenství je důležitý estriol. U žen, které nejsou těhotné, se vyskytuje ve stejné míře jako u mužů nebo u žen po menopauze. K jeho tvorbě dochází v placentě a jeho hladina narůstá od osmého týdne těhotenství až do porodu.

Další druh estrogenu, estron, je z této trojice estrogenů nejslabší. Je potřeba hlavně v období menopauzy, když už nejsou aktivní vaječníky.

Optimální hladina estrogenu

Množství estrogenu neustále kolísá, rozmezí jeho optimální hladiny v ženském těle je 43 – 180 pg/ml. U mužů je jeho hladina samozřejmě o dost nižší. Aby mohlo naše tělo fungovat tak, jak má, musí být hladina estrogenu i dalších hormonů v rovnováze. Pokud vše funguje správně, tělo ví, jaké množství estrogenů potřebuje a samo si ho reguluje.

Potížím spojeným s nedostatkem či naopak nadbytkem estrogenu je možné předcházet zejména zdravým životním stylem a přístupem ke svému tělu. I když ale žijete zdravě a máte dostatek pohybu, může se stát, že hormony ve vašem těle mohou začít z různých důvodů trochu zlobit. Jak poznat a co dělat v případě, kdy máte estrogenu nadbytek nebo naopak vašemu tělu chybí?

TIP: Vyzkoušejte FEMINUS - přírodní doplněk stravy určený pro ženy v období menopauzy. Tento český doplněk stravy obsahuje bohatý mix vitamínů, minerálů a extraktů z bylin bojující s něpříjemnými příznaky ženského přechodu jako jsou návaly horka, noční pocení, ztráta energie a přibírání na váze. FEMINUS je nyní v akci s dopravou zdarma po celé ČR.


Koupit v akci

Když je estrogenu nadbytek

Pokud je ve vašem těle estrogenu příliš, dostaví se tyto projevy: nepravidelný menstruační cyklus, snížení libida, výkyvy nálad, oteklá a bolestivá prsa, úbytek vlasů, bolesti hlavy, problémy se spánkem nebo únava.

Dalším z příznaků mohou být časté migrény, pigmentové skvrny nebo bolestivé stavy při menstruaci. Tyto příznaky není dobré podceňovat, dlouhodobě zvýšená hladina estrogenu totiž může způsobit rakovinu prsu.

Jak hladinu estrogenu v těle přirozeně snížit?

Zaměřte se na svůj životní styl, pokuste se zhubnout, omezte nebo ideálně úplně vynechejte alkohol a kofein. Začněte více odpočívat, a pokud to jde, vyhýbejte se stresovým situacím.

Když estrogen v těle chybí

Stejně jako jeho nadbytek, i nedostatek estrogenu tělo signalizuje několika projevy. Dochází ke snížení libida, vaginální suchosti, nepravidelné menstruaci a častým infekcím močových cest. Dalším z projevů nedostatku estrogenu může být špatná nálada či deprese.

Ženy s nedostatkem estrogenu v těle mohou pozorovat také zmenšení ňader, ochlupení v oblasti tváře, návaly horka, zhoršení stavu pleti nebo problémy s pamětí. Tyto ženy mají problémy s otěhotněním a dokonce mohou o menstruaci úplně přijít.

Nízká hladina estrogenu sebou nese také zdravotní rizika. Způsobuje totiž horší schopnost těla reagovat na léky proti srdečním chorobám. Typickým obdobím, kdy k úbytku estrogenu v těle dochází přirozeně, je menopauza.

Jak hladinu estrogenu v těle zvýšit?

Je důležité zamyslet se nad důvodem, proč máte estrogenu málo a odstranit faktory, které to mohou způsobovat. Důvodem může být stres, špatné stravovací návyky, přísné diety, málo spánku nebo nadměrné cvičení.

Zkuste více odpočívat, jezte zdravě a pravidelně, i za cenu, že trochu přiberete. Vyhněte se stresu a do svého jídelníčku zařaďte potraviny, které přirozeně zvyšují hladinu estrogenu v krvi. Jedná se o lněná semínka, sóju, čočku, cizrnu, rajčata, kokosový olej, mrkev, batáty nebo třeba chia semínka.

Je také dobré vyhnout se chemicky zpracovanému masu, kofeinu, polotovarům a jídlům z fastfoodu. Jezte co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny, a zaměřte se na chemicky neošetřené a hormonálně neupravené potraviny. Vliv na hormony v našem těle mají totiž také pesticidy, které jsou používané při pěstování potravin ve velkých produkcích.

Závěr

Estrogen má na ženské tělo zásadní vliv a provází nás celý život už od puberty. I proto je důležité problémy s hormony nepodceňovat. V případě, že trpíte příznaky nadbytku nebo nedostatku estrogenu, nenechávejte nic náhodě a navštivte svého lékaře, který dokáže zjistit, jak na tom s estrogenem v těle jste. Hladina hormonů se dá přesně měřit odebráním krve a následným laboratorním vyšetřením.

Zpět na přehled

Mohlo by vás zajímat...

8 důvodů, proč je Feminus top volba pro ženy v menopauze

3. 6. 2024 Doporučujeme
Po analýze stovek komentářů a recenzí jsme zjistili 8 hlavních důvodů, proč je FEMINUS nejlepší volbou pro ženy v menopauze. Tento přírodní doplněk stravy si získal obrovskou oblibu díky svým pozitivním účinkům na zdraví a pohodu žen. FEMINUS nejenže pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy, ale…

Přečíst článek

Přírodní adaptogeny a jejich účinky na ženské tělo

27. 3. 2024 Doporučujeme
Adaptogeny jsou přírodní látky, které pomáhají lidskému organismu lépe zvládat fyzickou i psychickou zátěž. Zkrátka nám pomáhají se lépe adaptovat. Jaké jsou neúčinnější adaptogeny, co dokážou a jak je užívat? Odpovědi najdete v dnešním článku, ve kterém se také zaměříme na to, jak adaptogeny…

Přečíst článek

Objednat FEMINUS

 
Balení na měsíc (60 tablet)

Balení na měsíc (60 tablet)

Doprava zdarma

Doprava zdarma

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

Garance spokojenosti nebo vrácení peněz

 

Jednorázový nákup

Balení na měsíc (60 tablet)

Jednorázový nákup
Jednorázový nákup
569 Kč za celé balení

Pravidelný měsíční odběr

Balení na měsíc (60 tablet) / zasílání každý měsíc
Doprava zdarma

Jednorázový nákup
Pravidelně přímo do schránky – kdykoliv zrušíte
569 Kč 494 Kč za celé balení Každý měsíc ušetříte 75 Kč

Otázky a odpovědi

Pro koho je FEMINUS vhodný?+

Produkt FEMINUS je určen pro všechny ženy, které trápí nepříjemné příznaky menopauzy nebo zvýšená únava a nedostatek energie. Mladším ženám pomáhá zejména zmírnit premenstruační syndrom, zvyšuje jim energii, vitalitu a libido. U žen v období menopauzy zase snižuje nepříjemné příznaky klimakteria jako je nekvalitní spánek, časté návaly horka a dodává jim energii.

Za jak dlouho pocítím první účinky? +

Tento fakt je hodně individuální. Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující je Váš věk, fyzická kondice, stravovací návyky apod. FEMINUS obsahuje ověřené látky na podporu ženské vitality, energie a snížení příznaků menopauzy. Dle dosavadních zkušeností, se nejrychlejší účinky dostavují během dvou týdnů, většina žen však pocítí rozdíl po jednom až dvou měsících užívání..

Proč musím brát dvě tablety denně?+

Nechceme dělat nic napůl. Abychom měli jistotu, že Vám FEMINUS opravdu pomůže, musí obsahovat dostatek všech účinných látek ve správném poměru. Dané množství nejsme schopni dát do jedné tablety. Pokud si zapomenete vzít tabletu ráno, hlavu si z toho nedělejte, bez problému si můžete vzít večer dvě tablety najednou.

Má FEMINUS vedlejší a nežádoucí účinky? +

FEMINUS je 100% přírodní produkt, který se skládá pouze z vitamínů, minerálů a extraktů z bylin. Hlavní síla produktu je především jedinečná kombinace těchto látek a objem, ve kterém jsou obsaženy. Všechny složky jsou v lékárnách běžně dostupné a lékaři velmi často doporučované. Pokud nejste na žádnou ze složek v produktu alergická, je pro Vás FEMINUS naprosto bezpečný.

Nemusíte se tedy obávat, žádné vedlejší účinky Vám nehrozí.

PS: Jako téměř každý doplněk stravy je i FEMINUS nevhodný pro těhotné a kojící ženy. Z důvodu obsahu Macy by neměli produkt užívat ženy s endometriózou a myomatózní dělohou. A z důvodu obsahu kotvičníku zemního není vhodný při současném užívání léků na ředění krve.

Je FEMINUS k dostání v lékárnách?+

Ano, doplněk stravy FEMINUS je certifikovaný státním zdravotním ústavem v Praze a je běžně dostupný i v online lékárnách v Česku a na Slovensku. Nicméně zde na našich stránkách si můžete zakoupit produkt přímo od výrobce za nejlepších podmínek a s přidanou hodnotou v podobě dárků, či slevy za pravidelné objednávky.

O nás

Naším cílem bylo vytvořit kvalitní produkt a služby okolo něj, které pomáhají dělat život lepší či jednodušší. Produkt, za který se nikdy nebudeme stydět a který budeme sami používat. Dali jsme si za cíl vytvářet dlouhodobé a hlavně spokojené zákazníky. Spokojenost kupujícího je vždy na prvním místě, protože víme, že nejlepší reklama je vždy pozitivní recenze či doporučení spokojeného zákazníka.

Více o nás

Nahoru