Ašvaganda a jejich 5 překvapivých účinků na ženské tělo

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
Ašvaganda a jejich 5 překvapivých účinků na ženské tělo

Vitánie snodárná nebo Indický ženšen, i pod těmito názvy je známý nenápadný keř, jehož kořen má téměř zázračné účinky, které předčí mnohé léky a stimulanty.

Ašvaganda působí komplexně, a to díky tomu, že obsahuje tzv. withanolidy, tropanové alkaloidy, glykosidy, laktony, glycin, alanin, prolin, látky steroidního charakteru, tryptofan a cystin a také hojné množství minerálů a stopových prvků, například železo.

Ašvagandu hojně využívá nejstarší medicína na světě, ájurvédská medicína. Ájurvéda je prastarý léčebný systém, jehož cílem je přijít na původ onemocnění, vyléčit ho pomocí rostlin, aromaterapie a dalších technik a předcházet tomu, aby se nemoc vracela.

Že se nejedná o šarlatánství, ale účinný léčebný systém, dokazuje fakt, že Světová zdravotnická organizace zařadila Áujrvédu mezi platné léčebné systémy.

Vitánii používali už ve staré Mezopotámii jako afrodiziakum. Hojně užívána byla samozřejmě i v Indii a i dnes je zde s oblibou užívána jako antidepresivum.

Už její název napovídá, že se jedná o bylinu se silnými účinky. Pochází ze spojení dvou sanskrtských slov – ashwa je překladu kůň a gandha síla, tedy koňská síla.

Výrazně podporuje psychiku, paměť, sexuální sílu i imunitu. Škála jejích účinků je opravdu široká, představme si alespoň pět z nich:

1) Přírodní antidepresivum

Ašvaganda je někdy označována také jako přírodní valium. Traduje se totiž, že indičtí manažeři ji využívají místo valia, aby lépe zvládali stres. Dokáže uklidnit, ale zároveň také nabudit, člověk se tak stává vyrovnanějším a zároveň výkonnějším.

Svými účinky předčí mnohé chemické antidepresivum. Člověk se cítí mnohem vitálnější a zdravější, což jde ruku v ruce se zvýšenou radostí ze života. Zlepšuje mysl, pomáhá přemýšlet konstruktivně a optimisticky.

Když jsme ve stresu, naše tělo vytváří stresové hormony – kortizon a kortizol. Vyšší dávka kortizolu v krvi může způsobit ztrátu a oslabení svalové hmoty.

Může také podpořit dva nejčastější faktory, které vedou ke stárnutí, a to vznik vrásek a kognitivních poruch. Ašvaganda minimalizuje sekreci kortizolu, čímž tělo proti stresu brání.

Přízvisko „snodárná“ nemá Vitánie jen tak. Pomáhá totiž k lepšímu spánku a k dobré psychické kondici. Ašvaganda totiž zklidňuje organismus a posiluje nervovou soustavu, což má přímý vliv na plnohodnotný spánek.

Pomůže také, pokud právě procházíte procesem učení a už na vás z toho všeho padá splín. Zároveň totiž působí i na mozek – zlepšuje paměť i koncentraci a z dlouhodobého hlediska zpomaluje degeneraci mozkových buněk. Pro studenty je tak výborným pomocníkem.

2) Být stále mlád

Je prokázáno, že Vitánie snodárná zlepšuje fyzickou i duševní kondici seniorů a zpomaluje proces stárnutí, protože pozitivně působí na funkce mozku. Její antioxidační působení je založeno na neutralizaci volných radikálů, které se pohybují v lidském těle a tím chrání buňky organismu před jejich negativním vlivem.

Za tímto účelem lze Ašvagandu užívat i preventivně. Předejdete větší zapomnětlivosti a zlepšíte svou paměť. Léčí nervové buňky a při pravidelné konzumaci chrání tělo před některými problémy spojenými s věkem, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

3) Ašvagandu ocení hlavně ženy

Tato bylinka je vhodná pro obě pohlaví, pro ženy má ale trošku širší využití. Ať už se jedná o stres a duševní napětí, kterým sice muži i ženy trpí stejně, pro ženy je ale obtížnější se s nimi vyrovnat.

Po Ašvagandě šáhnou zejména zralé ženy, které čelí problémům spojeným s menopauzou, zabraňuje totiž jejím průvodním projevům. Hormonální nerovnováha způsobuje návaly horka, úzkosti, deprese, poruchy spánku…

Ašvaganda působí na endokrinní systém a pomáhá normalizovat sekreci hormonu, čímž tyto příznaky zmírňuje.

Po krásných vlasech s minimem šedin touží snad každá žena. Málokoho by ale napadlo, že i v tomto ohledu může Vitánie pomoci. Jedním z důvodu ztráty vlasů je právě stres, se kterým, jak už víme, umí Ašvaganda zatočit.

Umí ale také zlepšit trávení a tím i absorpci živin do těla, což se projeví zdravější pokožkou a lesklejšími vlasy. Zabraňuje také ztrátě pigmentu melaninu, který zajišťuje barvu vlasů. Čím více melaninu, tím tmavší vlasy, ale také méně šedin.

Ašvagandu můžete najít ve složení šampónů a kondicionérů, protože podporuje růst vlasů. Použít se dá dokonce v boji proti lupům a dalším kožním problémům pokožky hlavy.

4) Ašvaganda jako účinné afrodiziakum

Vitánii ocení obě pohlaví jako afrodiziakum. Sexuální přínosy této bylinky jsou zmíněny i v Kámasútře, potvrzují je ale také moderní studie. Zvyšuje libido a podporuje plodnost.

Dokáže si dokonce poradit i se sexuálními poruchami, jako je frigidita nebo impotence. Ženám v přechodu pomáhá vyrovnat se se ztrátou hormonů.

Pomáhá otěhotnět tím, že prokrvuje pánev. U mužů má pozitivní vliv na potenci, zvyšuje kvalitu spermií a dokáže pomoci s předčasnou ejakulací. V neposlední řadě zvyšuje chuť na sex, což platí pro muže i ženy.

5) Antioxidant, který snižuje krevní tlak

Vysoký obsah železa, které Ašvaganda obsahuje, zvyšuje počet krvinek v těle. Pomáhá udržet hladinu krevního cukru a snížit cholesterol v krvi, kterou díky svému antioxidačnímu působení pročišťuje.

Pochlubit se tato bylinka může dokonce i antivirovými, protizánětlivými a baktericidními účinky. Detoxikačně působí díky své schopnosti pročišťovat játra a podporovat jejich funkci, vhodná je proto také po ukončení léčby antibiotiky.

Má imunostimulační účinky na aktivitu kostní dřeně, podporuje zvýšení počtu bílých krvinek a sekreci některých enzymů.

Dokonce může pomoci i pacientům, kteří procházejí léčbou rakoviny. Během chemoterapie zvyšuje tvorbu bílých krvinek a u některých druhů rakoviny zamezuje vzniku dalších nádorových buněk.

Závěr

Ašvagandu seženete v různých formách, jako tinkturu nebo třeba jako doplněk stravy. I přesto, že je tropickou rostlinou, vypěstovat si ji můžete i na parapetu nebo zahrádce. Má ráda přímé slunce a venku vydrží celé léto. Není ale mrazuvzdorná. K tomu, aby se jí dařilo, potřebuje jen obyčejnou zeminu a pravidelnou zálivku.

Dalo by se říci, že má Ašvaganda přímo kouzelné účinky a je až k nevíře, jak široké je její spektrum. Ale i s touto bylinou je třeba zacházet s mírou a nekonzumovat ji ve velkém množství.

Vyhnout by se jí určitě měli lidé, kteří nedávno podstoupili operaci nebo podstupují jakoukoli léčbu. Vhodná také není pro pacienty trpící HIV nebo AIDS, těhotné a kojící ženy a ty, kteří užívají léky na uklidnění nebo trpí respiračními problémy. 

 

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

Zpět na BLOG