6 vědecky ověřených účinků látky Muira puama na ženy

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
6 vědecky ověřených účinků látky Muira puama na ženy

Odbourává sexuální poruchy, zvyšuje chuť na pohlavní styk a podporuje plodnost, to je jen základ toho, s čím může Muira puama pomoci!

Amazonie, odkud pochází, je zkrátka fascinujícím územím plným zázračných rostlin. Jednou z nich je i tato „amazonská viagra“.

Strom, jehož účinky znali už indiáni

Nejedná se přitom o malinkou bylinku rostoucí nízko u země, ale o celý strom, jehož domovem jsou husté amazonské pralesy. Objeven byl na začátku minulého století a stále je pro vědce velkou neznámou. Je tak velmi pravděpodobné, že všechny jeho účinky ještě nebyly popsány.

Vědci ale samozřejmě nebyli první, kdo se o účinky Muiry puamy začal zajímat. Jako první je objevily indiánské kmeny obývající pralesy.

Muži požvykovali kůru s kořenem za účelem zvýšení libida, jejich ženy z kůry vyráběly různé mastičky na vnější poranění a využívaly ji při menstruačních obtížích.

Až v roce 1950 byla Muira puama zapsána do brazilského lékopisu, přišlo se totiž na to, že dokáže pomoci i při chorobách. Předepisována začala být jako lék proti chřipce, revmatismu, frigiditě, špatnému trávení nebo nadměrnému vypadávání vlasů.

Za celosvětovou popularitou tohoto tropického stromu ovšem stojí legendy o účincích na libido.

Kořen plný prospěšných látek

Po světě je známá pod různými názvy, indiáni ji označují jako „mocné dřevo“, její český název ale zní mnohem obyčejněji - Voňatec vejčitý.

Není to žádný drobeček, měří až 5 metrů. Má světle zbarvené květy ve tvaru hvězdice, ze kterých vychází štiplavá vůně podobná jasmínu.

Nás na této rostlině ale zajímá hlavně kořen, ve kterém se skrývají mastné kyseliny, esenciální oleje, fytochemické kyseliny a rostlinné steroly.

Co lze v Muira puama najít?

Mastné kyseliny jsou součástí každé lidské buňky. Chrání nás před srdečními onemocněními, snižují krevní tuk a ovlivňují činnost celého imunitního systému. Zároveň působí jako ochrana před vznikem některých autoimunitních onemocnění. Jsou důležité také pro náš mozek.

Esenciální oleje nám pomáhají v boji proti stresu a usnadňují dýchání. Zlepšují problémovou pokožku i koncentraci a zmírňují bolest svalů.

Fytochemické kyseliny účinně detoxikují organismus a chrání před jeho stárnutím. Zároveň chrání před rakovinou.

Rostlinné steroly snižují cholesterol, zpomalují proces stárnutí a bojují proti nemocem.

...

Už složení Muira puama napovídá, že rozsah jejího působení je opravdu zajímavý. Jaké jsou jeho vědecky ověřené účinky na ženský organismus?

1. Působí jako afrodisiakum

Jako sexuální stimulant se Muira puama užívá už celá staletí. Na co přišli sami obyvatelé pralesů, potvrdili i vědci.

Nejenže umí nabudit, ale pomáhá při léčbě sexuální dysfunkce (a to nejen u žen, ale i u mužů) a vyvolává chuť na sex. Umí dokonce prodloužit pohlavní styk a zvýšit libido i sexuální prožitek.

Speciálně u žen se Muira puama využívá při léčbě frigidity a k podpoře plodnosti. Dokáže zmírnit menstruační bolesti i příznaky související s menopauzou. Prokrvuje pánevní oblast, čímž zvyšuje citlivost pohlavních orgánů a
podporuje tak silnější prožitek při pohlavním styku.

Vědci zkoumali její potenciál pro zvýšení libida na dvou stovkách zdravých žen. Po jednom měsíci užívání Muiry puamy uvedlo 65 % z nich, že se zvedla jejich sexuální touha i intenzita orgasmu.

2. Chrání před stresem

Ačkoliv jsou její nejsilnější účinky v sexuální oblasti, může pomoci i jinde. Užívá se jako nervové tonikum během psychicky náročného období a chrání před stresem.

Bylo prokázáno, že Muira puama působí proti některým účinkům chronického stresu, má totiž antioxidační účinky. Studie dokonce dospěla k závěru, že Muira puama může mít vlastnosti podobné adaptogenům, což jsou rostlinné produkty zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím, jako je zranění, úzkost nebo tělesná únava. Zlepšují schopnost odolávat změněným podmínkám, zkrátka se na ně adaptovat.

3. Pomáhá v boji s depresemi

Chronický stres může vést až k depresím, a nejen to. V období menopauzy dochází k mnoha fyzickým i psychickým změnám a ženy se tak stávají náchylnějšími právě ke stresu, úzkostným stavům a depresím.

Muira puama má antidepresivní vlastnosti, díky kterým dokáže zahnat úzkosti, strach, nervozitu i deprese.

Studie provedená na laboratorních myších poukázala na fakt, že Muira puama dokáže léčit depresi vyvolanou stresem stejně účinně jako antidepresiva.

4. Zvyšuje fyzickou výkonnost

Mezi sportovci není novinkou, že rostlinné produkty dokážou zvýšit fyzický výkon a odolnost. Ani Muira puama není výjimkou. V Brazílii je považována za přírodní tonikum zvyšující sportovní výkonnost a zároveň snižující únavu.

A i toto tvrzení je vědecky ověřeno, studie totiž zjistily, že může na naše tělo působit jako mírný stimulant.

5. Zlepšuje paměť

Muira puama působí také na mozek. Dokáže zlepšit paměť a pomoci s procesem učení. Podporuje totiž růst neuronů.

Studie v této oblasti proběhla opět na laboratorních myších a ukázala, že staré myši, kterým byla rostlina podávána, vykazovaly větší zlepšení paměti, než mladé myši, kterým Muira puama podávána nebyla. Zároveň rostlina pomohla s obnovou paměti u myší s poškozením mozku.

Pomoc s procesem učení podporuje i fakt, že Muira puama zvyšuje nejen fyzickou, ale také psychickou výkonnost a odolnost, a zabraňuje tomu, aby se nás zmocnila únava.

6. Pomáhá proti únavě

Muira puama je účinný pomocník při léčbě slabosti po nemoci a obecném nedostatku energie. Využívá se nejen při fyzické, ale také duševní únavě, podrážděnosti a při bolestech hlavy.

Závěr

Uvedené účinky nejsou zdaleka jediné, které Muira puama má! Dále například snižuje hladinu cholesterolu i tělesného tuku. Pomáhá při nachlazení a problémech s trávením. Muiru můžeme aplikovat i na vnější poranění, otoky, revmatismus a jako uklidňující prostředek během masáže či koupele.

I přes všechny již prokázané účinky Muiry puamy probíhají další studie, které se na ni soustředí jako na podpůrný prostředek v boj proti Alzheimerově chorobě i rakovině.

V jakých formách ji můžeme užívat? Jako drcenou dřevinu, kterou zalijeme vodou, prášek nebo extrakt. Je samozřejmě také součástí výživových doplňků.

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.