5 osvědčených tipů, jak na návaly horka v menopauze | FEMINUS - přírodní doplněk stravy pro ženy

5 osvědčených tipů, jak na návaly horka v menopauze

Martina Sznapková Martina Sznapková — 
5 osvědčených tipů, jak na návaly horka v menopauze

Osnova:
Na vině není vždy menopauza
1. Pozor na alkohol, kofein, kořeněná jídla i cigarety
2. Jezte zdravě
3. Hlídejte si váhu a cholesterol
4. Minimalizujte stres
5. Vyzkoušejte bylinky, které opravdu fungují
Závěr

Silný pocit horkosti, který pocítíte hlavně v obličeji, na krku či v horní polovině těla. Takto zní charakteristika návalů horka, které jsou často doprovázeny pocením a zarudnutím kůže.

Rudnutí v obličeji se těžko skrývá a přitahuje nechtěnou pozornost. Je to ale jen reakce těla, které se snaží ochladit rozšířením cév.

Na vině není vždy menopauza

Návaly horka jsou nejčastěji spojovány s menopauzou, je to jeden z nejznámějších příznaků. Nejsou ale výhradně záležitostí žen v menopauze, trápit mohou mladší ročníky a dokonce i muže. Ti jimi mohou trpět v období andropauzy, kdy klesá hladina testosteronu.

Další z příčin návalů horka mohou být hormonální změny po gynekologických operacích nebo chemoterapii. Jsou jedním z projevů zvýšené funkce štítné žlázy nebo srdečních chorob. Způsobit je mohou také léky proti bolesti, antidepresiva, hormonální antikoncepce nebo opiáty.

Návaly horka mohou pociťovat také nastávající maminky, a to hlavně v prvním a druhém trimestru.

Příčin může být ještě více, není proto dobré tento projev našeho těla podceňovat. Typické jsou ale návaly horka hlavně pro menopauzu. Jak s nimi v tomto období bojovat?

1. Pozor na alkohol, kofein, kořeněná jídla i cigarety

Jsou to takzvané spouštěcí potraviny. Kofein, kořeněná jídla nebo alkohol totiž obsahují látky produkující teplo a přispívají tak k návalům horka.

Silně kořeněná jídla by v tomto období měla z vašeho jídelníčku zmizet úplně. Pokud vás návaly horka trápí často, vyhněte se i kávě a alkoholu, nebo je alespoň omezte. Úplně nejvhodnějším nápojem pro vás teď nebude ani černý čaj. O energetických nápojích plných kofeinu ani nemluvě.

Pokud si kořeněná jídla nedokážete odpustit, dopřejte si je spíše v dopoledních hodinách, předejdete tak alespoň nočnímu pocení, které podporují. Vyzkoušejte místo nich naopak ochlazující potraviny, jako je meloun, celer, jablka, hrozny, chřest nebo fazolové klíčky.

Vyhnout se alkoholu je dobré také kvůli postavě, znamená totiž zbytečné kalorie navíc. Udržet si i po čtyřicítce štíhlou linii je poměrně těžký úkol, v důsledku úbytku hormonů se totiž celkově zpomaluje metabolismus.

Navíc alkohol nepřispívá ani psychické pohodě. Na chvíli sice náladu zvedne, ale v dlouhodobém horizontu patří mezi nejčastější spouštěče úzkosti a deprese - dalších z doprovodných příznaků menopauzy.

Velký pozor si dejte na tabák, kuřačky totiž mají mnohem silnější menopauzální projevy než ženy, které nekouří. Tabák obecně zhoršuje všechny klimakteriální problémy, a to nejen návaly horka, ale i podrážděnost, noční pocení, úzkost nebo deprese.

2. Jezte zdravě

Proti návalům horka a pocení nejlépe pomáhá zdravá strava. A nejen proti těmto, ale i dalším příznakům a rizikům spojeným s menopauzou. Vhodnou výživou lze opravdu účinně problémům předcházet, nebo je alespoň omezit.

Někteří odborníci dokonce doporučují, aby ženy s úpravou jídelníčku příliš neotálely a začaly už po dosažení čtyřicítky. Organismus se tak dokáže lépe připravit na hormonální změny.

Příznaky menopauzy dokážou prokazatelně zmírnit pokrmy obsahující izoflavony, rostlinné hormony, které napodobují přirozený estrogen. Najdeme je hlavně v sójových výrobcích, například v sójovém mléce nebo v tofu.

Zralým ženám je také doporučováno, aby jedly dostatek potravin obsahujících železo a vápník. Dostatečný příjem kalcia zajistí dvě až čtyři porce mléčných výrobků denně. Najdeme ho ale také v rybách, brokolici nebo luštěninách.

Pozor si dejte na sůl a potraviny, které ji obsahují. Zvyšuje totiž krevní tlak.

3. Hlídejte si váhu a cholesterol

Lidé s nadváhou trpí pocity horka, zvýšeným pocením i rudnutím v obličeji mnohem častěji, než ti, kteří si udržují štíhlou linii.

Kila navíc a vysoký cholesterol jsou u žen v přechodu poměrně častý problém, který souvisí se změnou jídelníčku. Během hormonálních výkyvů se totiž začínají měnit také chutě a tím i jídelníček, a to bohužel k horšímu. Zároveň se také zpomaluje metabolismus a dochází ke ztrátě svalové hmoty.

Vyšší hodnoty cholesterolu mohou návaly horka a pocení celkově zhoršovat. Hlavně v menopauze je tak důležité hlídat si svou váhu i hladinu cholesterolu. Tuk by měl tvořit maximálně třicet procent denního příjmu energie. Z jídelníčku je proto vhodné vyřadit tučné maso a sýry, zmrzliny a podobné sladkosti či plnotučné mléko.

Od návalů horka uleví i opravdu malé snížení cholesterolu. Snížit ho pomáhají potraviny, které obsahují hodně vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné výrobky apod.) a omega-3 nenasycené mastné kyseliny (ryby, ořechy, semínka a řepkový nebo olivový olej).

4. Minimalizujte stres

Nadměrný stres, rozčílení nebo úzkost vyvolávají hormonální změny, které stojí za návaly horka v horní polovině těla a v obličeji. Pociťovat můžete také pocení, bušení srdce, třes nebo pocit na omdlení.

Tyto stavy pociťují nejen ženy v menopauze, právě u nich ale mohou být o to intenzivnější. Snažte se proto vyhýbat se stresovým situacím a pracujte se svými obavami a strachy.

Závažnost i frekvenci návalů můžete snižovat pomocí relaxačních technik a dechových cvičení. Za vyzkoušení rozhodně stojí jóga.

Pro ženy v menopauze je na míru šitá jóga hormonální. Nejen, že pomáhá k posílení těla i mysli, ale je také výborným pomocníkem v boji proti hormonální nerovnováze.

5. Vyzkoušejte bylinky, které opravdu fungují

Raději sáhnete po bylinkách než po lécích? Děláte dobře! V boji s menopauzou jich pomáhá hned několik.

Například Kotvičník zemní, je známý především jako přírodní lék pro zvýšení libida, ale dokáže také tlumit příznaky menopauzy. Eliminuje návaly horka, snižuje krevní tlak a upravuje hladiny hormonů. Mezi nejoblíbenější bylinky, které pomáhají proti návalům horka, patří Ploštičník hroznatý.

Za zmínku stojí také Červený jetel, který obsahuje zmíněné izoflovany. Jeho účinky při snižování návalů horka zkoumali nizozemští vědci na vzorku 30 menopauzálních žen. Zjistili, že 80 mg červeného jetele denně u nich snížilo návaly horka o více jak 40 %.

Za vyzkoušení stojí také Řeřicha peruánská, známá také jako Maca. Umí dostat do rovnováhy steroidní hormony jako je testosteron, progesteron a estrogen a má dobrý vliv na celý endokrinní systém. Je důležité zdůraznit, že i když má výrazné účinky, neobsahuje žádné hormony a pomáhá tak výhradně přírodní cestou.

Závěr

I když to stojí trochu úsilí, s návaly horka lze účinně bojovat. Naše tipy přinesou ovoce, nebude to ale už zítra a možná ani za týden. Chce to zkrátka silnou vůli a dát tělu trochu času.

V závěru přinášíme ještě pár osvědčených tipů, jak si od návalu horka pomoci okamžitě. Opláchněte si obličej studenou vodou, nebo si rovnou dopřejte studenou sprchu. Noste s sebou termální vodu ve spreji, kterou se můžete v případě potřeby osvěžit.

Přikládejte si vlhký ručník na oblast trupu a hlavy a nezapomínejte na příjemné bavlněné oblečení, které umožní lepší regulaci tělesné teploty.

 

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho nebo pošlete svým známým.

Zpět na BLOG